Jedynie prawda jest ciekawa


PO straszy załamaniem gospodarki

12.04.2017

Naprawa finansów publicznych poprzez odwrócenie "antyreform" PiS, powstrzymanie zadłużanie się państwa i przyspieszenie wzrostu gospodarczego - to główne cele PO w obszarze polityki gospodarczej. Platforma zapowiada "urealnienie" wieku emerytalnego i zmodyfikowanie programu 500 Plus.

Liderzy PO przedstawili na środowej konferencji prasowej swego głównego ekonomistę, dr. hab. Andrzeja Rzońcę, przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich, b. członka Rady Polityki Pieniężnej. Zadeklarowali, że nie chcą ograniczać wydatków publicznych; naprawie finansów publicznych ma służyć zmiana polityki gospodarczej. Do tego, przekonywali, konieczne jest jednak odsunięcie PiS od władzy. 

Szef PO Grzegorz Schetyna ocenił, że polityka gospodarcza PiS jest "zagrożeniem dla bezpieczeństwa socjalnego Polaków". "Jesteśmy partią odpowiedzialną i będziemy w taki sposób dbać o bezpieczeństwo, żeby te transfery socjalne wpisywały się w gospodarczy wzrost i możliwości budżetowe" - zadeklarował lider Platformy. 

Szef klubu PO Sławomir Neumann przekonywał, że PO nie chce się ścigać z PiS na populizm. "To jest kwestia elementarnej odpowiedzialności za ludzi, którym państwo powinno pomóc, a także przemodelowania tej pomocy, którą dzisiaj rodziny - 500 Plus" - powiedział. Dodał, że 500-złotowym wsparciem powinny zostać objęte też pierwsze dzieci (obecnie otrzymują je drugie i kolejne dzieci; pierwsze tylko w rodzinach, gdzie dochód na osobę nie przekracza 800 zł i 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym). 

"Chcemy zbudować projekt polityki prorodzinnej i polityki senioralnej, tej +srebrnej gospodarki+, która będzie wspierała 13 emeryturą osoby na emeryturze, które już nie będą w stanie pracować. Jednocześnie przekażemy część środków także na pierwsze dziecko. To wszystko będzie połączone ze zmianą całego systemu podatkowego" - mówił Neumann. 

Celem PO, dodał, jest także zapewnienie Polakom "sprawiedliwego korzystania ze wzrostu gospodarczego", zarówno przedsiębiorcom, którzy budują PKB naszego kraju, jak i osobom potrzebującym wsparcia. 

Rzońca, prezentując stan polskiej gospodarki, po półtora roku rządów PiS, wskazywał m.in. na jej wyraźne spowolnienie. "Dlaczego polska gospodarka spowolniła? Otóż załamały się inwestycje. Przejęcie władzy przez PiS okazało się dla inwestycji większym wstrząsem niż globalny kryzys finansowy, czy też kryzys zadłużeniowy w strefie euro" - ocenił ekonomista. 

Według niego, na spadek inwestycyjny złożyło się m.in. załamanie inwestycji w sektorze przedsiębiorstw, przede wszystkim państwowych, oraz gorsze, niż w czasach rządów PO, wykorzystanie funduszy unijnych przez samorządy. Przekonywał, że to wyhamowanie, podobnie jak spowolnienie gospodarcze, nie miało prawa się zdarzyć. "Przedsiębiorstwa mają z czego finansować inwestycje, bo są w doskonałej sytuacji finansowej, a dostępność do kredytu jest szersza niż w przeszłości i szersza niż za granicą" - mówił Rzońca. 

Uznał, że za załamanie inwestycji w spółkach prywatnych odpowiedzialny jest strach i pesymizm, powodowane polityką rządu Beaty Szydło. "Niepewność jest, w ocenach przedsiębiorców, najważniejszym powodem, dla którego wstrzymują oni inwestycje" - dodał. 

Według prognoz eksperta, o ile w tym roku nastąpi wzrost inwestycji i płac, można się także spodziewać podwyżki cen i inflacji. "Zwiększy się podatność polskiej gospodarki na wstrząsy. Jak PiS przygotowuje polską gospodarkę na te wstrząsy? Powiedzieć, że nie przygotowuje, to nic nie powiedzieć" - ocenił Rzońca. 

Przekonywał, że stan finansów publicznych jest zły, gorszy niż przed kryzysem gospodarczym. Wskazywał m.in. na wyjątkowo wysoki deficyt strukturalny i dług publiczny, który - jak przypomniał - osiągnął już prawie 55 proc. PKB. "PiS może postawić nasz kraj w momencie, kiedy zostanie on uderzony przez wstrząsy z zagranicy przed fatalną alternatywą - albo znalezienia oszczędności rzędu kilku procent PKB w ciągu jednego roku, żeby wyeliminować deficyt w finansach publicznych, albo znowu złamać konstytucję" - podkreślił ekonomista. 

Krytykował też obniżenie wieku emerytalnego z 67 lat do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Według niego, w perspektywie lat oznacza to albo dwa razy niższe emerytury, albo podniesienie z obecnych 19 proc. do np. 40 proc. składek emerytalnych. Do "antyreform" PiS zaliczył też podwyższenie wieku szkolnego z 6 do 7 lat oraz niektóre rozwiązania w programie "Rodzina 500 Plus", m.in. przyznanie świadczenia rodzinom, w których nikt nie pracuje i nie poszukuje pracy. W ocenie Rzońcy, PiS bije też "kolejne rekordy inflacji prawa", w tym podatkowego. 

Ekonomista opowiedział się za przywróceniem odporności polskiej gospodarki na wstrząsy. "Zamiast na Grecji, jak to jest robione obecnie, trzeba wzorować finanse publiczne na takich krajach, jak Niemcy czy Szwajcaria" - powiedział ekspert PO. Przekonywał, że Polskę należy też "zawrócić z drogi na wschód". W tym kontekście mówił o konieczności przywrócenia trójpodziału władzy, budowie zaufania do przedsiębiorców, powstrzymaniu "biegunki legislacyjnej" i dbaniu o jakość tworzonego prawa. 

Kolejne postulaty to odbudowanie nowoczesnej edukacji, odpartyjnienie spółek Skarbu Państwa i przebudowanie systemu świadczeń socjalnych, tak by pomoc trafiała do faktycznie potrzebujących oraz "urealnienie wieku emerytalnego". Pytany przez PAP czy "urealnienie" to oznacza to ponowne podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat, Rzońca powiedział, że trzeba przekonać się najpierw ile osób będzie korzystać z obniżonego wieku. 

Pytany jak do jego postulatu naprawy finansów publicznych mają się zapowiedzi PO utrzymania programu Rodzina 500 Plus i wprowadzenia 13 emerytury, ekspert przekonywał, że konieczne jest odsunięcie PiS od władzy, po to by polska gospodarka mogła się rozwijać, a budżet dysponował środkami na pokrycie tych obietnic. "Zapewniam, że Platforma będzie zwiększać wydatki publiczne wtedy, kiedy najpierw wesprze wzrost gospodarczy i dzięki temu pojawią się dochody na sfinansowanie tych wydatków bez zadłużania państwa i bez dociskania podatkowej śruby" - powiedział Rzońca. 

Wyliczeń dotyczących kosztów proponowanych przez PO zmian w 500 Plus jeszcze nie ma - mają być przedstawione wkrótce, wraz z szczegółami założeń reformy programu.

ak/PAP

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook