Jedynie prawda jest ciekawa


PKP PLK w trzy lata odnowią ostatni odcinek Wiedenki

20.07.2017

Ostatni nieodnowiony fragment Wiedenki, czyli linii kolejowej nr 1 z Warszawy do Katowic, wyremontuje do 2020 r. zarządca kolejowej infrastruktury. Umowę ws. remontu odcinka Częstochowa - Zawiercie PKP PLK podpisały w czwartek. W efekcie skróci się przejazd ze stolicy przez Częstochowę, w kierunku Katowic.

Liczący 44 km odcinek jest ostatnim z przeznaczonych do modernizacji części linii kolejowej nr 1. W poprzednich latach wykonano na niej prace za ponad 3 mld zł brutto; m.in. w latach 2014-2015 zrewitalizowano odcinek Koluszki - Częstochowa, a w 2014 r. zakończyła się modernizacja trasy między Zawierciem a Dąbrową Górniczą Ząbkowicami.

Przetarg na wykonanie prac między Częstochową a Zawierciem PLK prowadziła od końca listopada 2016 r. Przygotowany pod tym kątem unijny projekt opiewa na 503,1 mln zł (w tym 384,9 mln zł wsparcia z POIiŚ). W przetargu wygrała spółka ZUE - z ceną 371 mln zł. Na prace (przewidziane w formule projektuj i buduj) ma ona od czwartku trzy lata i trzy dni. Umowę podpisano w czwartek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Jak mówił członek zarządu PLK Arnold Bresch, linia nr 1 między Częstochową a Zawierciem zostanie kompleksowo zmodernizowana. W praktyce oznacza to rozebranie istniejącej infrastruktury i zbudowanie jej od nowa.

Remont obejmie wymianę torów i sieci trakcyjnej na 44-km odcinku linii kolejowej. Wymienione zostaną rozjazdy i urządzenia sygnalizacji ruchu kolejowego. Wyremontowane i przebudowane będą obiekty inżynieryjne, m.in. 18 mostów. Zmodernizowane zostaną też istniejące przejazdy kolejowo-drogowe.

W Częstochowie w miejscu jednopoziomowego przejazdu kolejowo-drogowego, w którym linię nr 1 przecina droga krajowa nr 46, powstać ma nowy wiadukt. "Takie rozwiązanie usprawni komunikację i ograniczy korki na (przebiegającej w pobliżu - PAP) drodze krajowej nr 1" - zasygnalizowały PLK w czwartkowym komunikacie nt. umowy. Przebudowane zostaną też perony na 10 stacjach i przystankach (stacje Myszków oraz Poraj i przystanki: Zawiercie Borowe Pole, Myszków Mrzygłód, Myszków Światowit, Myszków Nowa Wieś, Żarki Letnisko, Masłońskie Natalin, Korwinów i Częstochowa Raków). Na przystankach Myszków Mrzygłód i Żarki Letnisko kładki nad torami zastąpią przejścia podziemne.

Zaplanowana na lata 2017-2020 inwestycja jest ważna dla ruchu pasażerskiego. Jej efektem będzie dalsze skrócenie czasu przejazdu z Warszawy przez Częstochowę, w kierunku Katowic, a także większy komfort i lepszy dostęp do kolei podróżujących na regionalnej trasie Częstochowa - Katowice.

Modernizacja ostatniego odcinka Wiedenki ma też poprawić warunki do przewozu towarów. Trasa i mosty zostaną przystosowane do nacisku 225 kN/oś. Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie będą mogły tamtędy jeździć z prędkością rozkładową do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h.

Modernizacja zostanie przeprowadzona w formule "projektuj i buduj". Jak powiedział PAP w czwartek dyrektor regionu śląskiego PLK Jerzy Dul, kontrakt z ZUE przewiduje zaprojektowanie inwestycji w osiem miesięcy. W najbliższym czasie wykonawca przedstawi też harmonogram zamknięć. Trasa cały czas pozostanie jednak przejezdna - przy ograniczonej przepustowości.

Podpisany w czwartek kontrakt jest objęty organizowanym przez Komisję Europejską pilotażowym programem "Pakt uczciwości", który ma zapewniać jak najwyższe standardy przygotowania i realizacji zamówienia publicznego. Obserwatorem społecznym w ramach tego programu jest Fundacja Batorego.

Projekt "Prace na linii kolejowej nr 1 na odcinku Częstochowa - Zawiercie" zawarty jest w Krajowym Programie Kolejowym. Jak przypomniał w czwartek wiceprezes Bresch, KPK zakłada zainwestowanie do 2023 r. w infrastrukturę ok. 67 mld zł. - Prawie 10 mld zł z tej kwoty zostanie zainwestowane w polską infrastrukturę kolejową w woj. śląskim - podkreślił Bresch.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook