Jedynie prawda jest ciekawa


PKP PLK w trzy lata odnowią ostatni odcinek Wiedenki

20.07.2017

Ostatni nieodnowiony fragment Wiedenki, czyli linii kolejowej nr 1 z Warszawy do Katowic, wyremontuje do 2020 r. zarządca kolejowej infrastruktury. Umowę ws. remontu odcinka Częstochowa - Zawiercie PKP PLK podpisały w czwartek. W efekcie skróci się przejazd ze stolicy przez Częstochowę, w kierunku Katowic.

Liczący 44 km odcinek jest ostatnim z przeznaczonych do modernizacji części linii kolejowej nr 1. W poprzednich latach wykonano na niej prace za ponad 3 mld zł brutto; m.in. w latach 2014-2015 zrewitalizowano odcinek Koluszki - Częstochowa, a w 2014 r. zakończyła się modernizacja trasy między Zawierciem a Dąbrową Górniczą Ząbkowicami.

Przetarg na wykonanie prac między Częstochową a Zawierciem PLK prowadziła od końca listopada 2016 r. Przygotowany pod tym kątem unijny projekt opiewa na 503,1 mln zł (w tym 384,9 mln zł wsparcia z POIiŚ). W przetargu wygrała spółka ZUE - z ceną 371 mln zł. Na prace (przewidziane w formule projektuj i buduj) ma ona od czwartku trzy lata i trzy dni. Umowę podpisano w czwartek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Jak mówił członek zarządu PLK Arnold Bresch, linia nr 1 między Częstochową a Zawierciem zostanie kompleksowo zmodernizowana. W praktyce oznacza to rozebranie istniejącej infrastruktury i zbudowanie jej od nowa.

Remont obejmie wymianę torów i sieci trakcyjnej na 44-km odcinku linii kolejowej. Wymienione zostaną rozjazdy i urządzenia sygnalizacji ruchu kolejowego. Wyremontowane i przebudowane będą obiekty inżynieryjne, m.in. 18 mostów. Zmodernizowane zostaną też istniejące przejazdy kolejowo-drogowe.

W Częstochowie w miejscu jednopoziomowego przejazdu kolejowo-drogowego, w którym linię nr 1 przecina droga krajowa nr 46, powstać ma nowy wiadukt. "Takie rozwiązanie usprawni komunikację i ograniczy korki na (przebiegającej w pobliżu - PAP) drodze krajowej nr 1" - zasygnalizowały PLK w czwartkowym komunikacie nt. umowy. Przebudowane zostaną też perony na 10 stacjach i przystankach (stacje Myszków oraz Poraj i przystanki: Zawiercie Borowe Pole, Myszków Mrzygłód, Myszków Światowit, Myszków Nowa Wieś, Żarki Letnisko, Masłońskie Natalin, Korwinów i Częstochowa Raków). Na przystankach Myszków Mrzygłód i Żarki Letnisko kładki nad torami zastąpią przejścia podziemne.

Zaplanowana na lata 2017-2020 inwestycja jest ważna dla ruchu pasażerskiego. Jej efektem będzie dalsze skrócenie czasu przejazdu z Warszawy przez Częstochowę, w kierunku Katowic, a także większy komfort i lepszy dostęp do kolei podróżujących na regionalnej trasie Częstochowa - Katowice.

Modernizacja ostatniego odcinka Wiedenki ma też poprawić warunki do przewozu towarów. Trasa i mosty zostaną przystosowane do nacisku 225 kN/oś. Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie będą mogły tamtędy jeździć z prędkością rozkładową do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h.

Modernizacja zostanie przeprowadzona w formule "projektuj i buduj". Jak powiedział PAP w czwartek dyrektor regionu śląskiego PLK Jerzy Dul, kontrakt z ZUE przewiduje zaprojektowanie inwestycji w osiem miesięcy. W najbliższym czasie wykonawca przedstawi też harmonogram zamknięć. Trasa cały czas pozostanie jednak przejezdna - przy ograniczonej przepustowości.

Podpisany w czwartek kontrakt jest objęty organizowanym przez Komisję Europejską pilotażowym programem "Pakt uczciwości", który ma zapewniać jak najwyższe standardy przygotowania i realizacji zamówienia publicznego. Obserwatorem społecznym w ramach tego programu jest Fundacja Batorego.

Projekt "Prace na linii kolejowej nr 1 na odcinku Częstochowa - Zawiercie" zawarty jest w Krajowym Programie Kolejowym. Jak przypomniał w czwartek wiceprezes Bresch, KPK zakłada zainwestowanie do 2023 r. w infrastrukturę ok. 67 mld zł. - Prawie 10 mld zł z tej kwoty zostanie zainwestowane w polską infrastrukturę kolejową w woj. śląskim - podkreślił Bresch.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270wysypiskosmiecijpg 22.07.2018

  Mafia zarabia miliony, przywożąc do nas tony śmieci

  Brytyjski dziennik "The Telegraph" opisał w niedzielę mechanizm wywozu śmieci z Wielkiej Brytanii do Polski, gdzie następnie zostają podpalone w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak tłumaczono, "mafia śmieciowa" zarabia na tym procederze miliony złotych.

 2. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 3. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 4. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 5. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 6. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 7. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 8. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook