Jedynie prawda jest ciekawa


PKP PLK stawia na inwestycje

19.04.2017

PKP Polskie Linie Kolejowe chcą podpisać w tym roku umowy na realizacje kontraktów o wartości ponad 20 mld zł. Łącznie z już zawartymi umowami, PLK planują, że rok 2017 zakończą z portfelem umów wartych 27-28 mld zł - poinformował prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

"Wartość podpisanych umów z poprzedniego roku to około 7 mld zł. Za ten rok mamy już prawie 5 mld zł podpisanych kontraktów. Do końca czerwca planujemy jeszcze podpisać kontrakty o wartości przekraczającej 5 mld zł. Do końca roku tych podpisanych umów będzie za jeszcze następnie 10 mld zł, czyli w tym roku na pewno przekroczymy 20 mld zł w podpisanych umowach" - powiedział Merchel w środę dziennikarzom. 

"Biorąc pod uwagę projekty, które już mamy w toku, to będziemy mieli na koniec roku w granicach 27-28 mld zł projektów w realizacji" - dodał Merchel. 

Prezes powiedział, że w kolejnych latach, czyli w roku 2018, 2019 i 2020 na realizację inwestycji PKP PLK będą przeznaczały powyżej 10 mld zł rocznie. 

Merchel przypomniał, że w ubiegłym roku na realizację kontraktów wydano 4,1 mld zł, a plan na ten rok zakłada zwiększenie kwoty do 5,5 mld zł. 

Szef PKP PLK powiedział, że realizowany właśnie Krajowy Program Kolejowego (KPK), który zakłada, że do roku 2023 wydatki inwestycyjne na infrastrukturę kolejową sięgną blisko 67 mld zł, będzie co roku aktualizowany. 

Dodał, że PKP PLK będą chciały kontynuować program wymiany rozjazdów, a także projekty związane z bezpieczeństwem. 

"Mamy (...) jeszcze wiele stacji wyposażonych w tak zwane urządzenia suwakowe, które pamiętają jeszcze okresy przedwojenne. Głównie znajdują się na stacjach na zachodzie kraju, południu i na Mazurach. Zdecydowana większość z nich będzie objęta modernizacją" - powiedział prezes. 

Merchel przypomniał, że Polskie Linie Kolejowe odpowiadają za utrzymanie infrastruktury i prowadzenie ruchu pociągów. "To nasz główny cel działalności. Inwestycje są dla nas bezcenne, ponieważ pozwolą na modernizację infrastruktury i zwiększenie potoku pociągów" - stwierdził. 

Dodał, że pieniądze z KPK spółka chce "mądrze zainwestować", głównie w te odcinki, gdzie jest największe zapotrzebowanie przewoźników. 

ak/PAP 

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook