Jedynie prawda jest ciekawa


Pilne: Tragiczne wyniki polskiego rolnictwa! Tak źle nie było od dawna

04.06.2018
rolnictwo
Pilne: Tragiczne wyniki polskiego rolnictwa! Tak źle nie było od dawna

Najnowszy raport NIK szokuje. Fatalne wyniki polskiego rolnictwa zmuszą Izbę do działania.

Dlaczego Polska, która ma potencjał, by stać się europejskim liderem w produkcji żywności ekologicznej, nie jest w stanie się wznieść nawet ponad średnią europejską? - takie pytanie zadają sobie pracownicy Najwyższej Izby Kontroli po swoim ostatnim raporcie dotyczącym produkcji żywności ekologicznej w Polsce.

Na ostatniej debacie NIK, eksperci ocenili, że przyczyną jest zbyt mały popyt na produkty ekologiczne. Statystycznie przeciętny Polak wydaje ok. 4 euro na żywność rolniczą przez okres roku. To prawie 3 razy mniej niż wynosi średnia światowa (ok. 11 euro rocznie) i aż 25 razy mniej niż nasi zachodni sąsiedzi z Niemiec.

Takie wyniki, niestety, przekładają się na inne statystyki. Liczba producentów rolnych nie zwiększyła się w stosunku do poprzednich lat. Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku powierzchni upraw, które znacznie zmalały w ostatnich latach i powróciły do wielkości z roku 2010 – ok. 500 tyś ha. A jeszcze w 2013 r. powierzchnia pod uprawy wynosiła ok. 670 tyś ha.

Z jakiego powodu tak się dzieje? Przecież Polska posiada świetne podłoże ekologiczne dla produkcji rolnej, która w dawnych czasach była głównym elementem polskiej gospodarki.

Eksperci są zgodni. Fatalne statystyki powstają z powodu zbyt małej ilości środków pieniężnych. Polacy wydaja za mało na żywność ekologiczną, gdyż jest ona droższa od konwencjonalnej. Co gorsza jest jej po prostu za mało na sklepowych półkach. Inną przeszkodą są przepisy, które znacznie utrudniają produkcję rolnikom. Bardziej opłacalna staje się dla nich praca na rzecz zagranicznego dystrybutora, który zarobi spore pieniądze na tym przedsięwzięciu, a potem zacznie sprzedawać te produkty w cenach niebotycznych dla przeciętego, polskiego konsumenta. 

NIK, za wzór odpowiedniej strategii sprzedaży produktów ekologicznych bierze państwa skandynawskie, w szczególności Danię, europejskiego potentata w tej dziedzinie. Taktyka duńska jest bardzo prosta – ujednolicenie oraz uproszczenie procedur dystrybucji, którą rozszerza się wśród instytucji państwowych. Dodatkowo zapewnia się odpowiednie szkolenia, rozszerza współpracę pomiędzy ministerstwami w tym zakresie, a także wyznacza się odpowiednią ilość środków na dalszą dystrybucję.

Podnoszenie za wzór modelu duńskiego oznacza tylko jedno – NIK zamierza zająć się poważnie tą sprawą, wspomagając polskie rolnictwo w celu zwiększenia produkcji ekologicznej, a co za tym idzie, zachęcenia polskich rolników do sprzedaży swych wyrobów na rynku państwowym przy odpowiednich cenach oraz powiększeniu powierzchni przeznaczonej pod uprawy. NIK planuje m,in. Poszerzenie współpracy na linii państwo-rolnik, a także wprowadzenie programu profesjonalnego doradztwa zawodowego w celach promocji wyrobów ekologicznych na polskich rynkach, dostępnych dla przeciętnego polskiego konsumenta.

Nik.gov.pl/ JD

Warto poczytać

 1. gdynia19062018 20.06.2018

  Społecznicy będą startować w wyborach samorządowych. Powołali „Ruch Miejski Wspólna Gdynia”

  Więcej inwestycji w dzielnicach, lepszy dialogu z mieszkańcami i większa transparentność – takie są główne postulaty Ruchu Miejskiego Wspólna Gdynia, który zamierza wystartować w jesiennych wyborach samorządowych.

 2. pgnige20062018 20.06.2018

  Port Gdynia kolejnym partnerem PGNiG w rozwoju rynku LNG nad Bałtykiem

  PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. i Gas-Trading S.A. z GK PGNiG podpisały z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. porozumienie o wykorzystaniu paliwa LNG. Z

 3. mieszkania-20062018 20.06.2018

  Rząd przyjął specustawę mieszkaniową

  Skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do jednego roku i wprowadzenie ustawowych standardów urbanistycznych - to niektóre z założeń projektu specustawy mieszkaniowej, który w środę został przyjęty przez Radę Ministrów

 4. port-gdynia-18062018 18.06.2018

  Ogromne pieniądze z Unii na terminal promowy w Gdyni oraz modernizację portu w Gdańsku

  Ponad 132 mln zł ze środków unijnych dostanie Urząd Morski w Gdyni na kolejny etap modernizacji wejścia do portu w Gdańsku, a prawie 117 mln zł trafi do Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. na budowę terminala promowego do obsługi dużych promów - podało w poniedziałek MIiR

 5. rowery18062018 18.06.2018

  Nowa pomorska inwestycja na światową skalę

  System Roweru Metropolitalnego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Mevo dysponujący ponad 4. tysiącami elektrycznych jednośladów będzie największym takim systemem na świecie - twierdzi przyszły operator, spółka Nextbike Polska. Ma ruszyć jesienią.

 6. impact13062018 13.06.2018

  Gowin: Zaczęła się wielka rewolucja. Inauguracja kongresu Impact'18

  Musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji - powiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział, że jesienią rozpoczną się prace nad tą strategią.

 7. 1270daninasol 11.06.2018

  Większość Polaków popiera propozycję tzw. daniny solidarnościowej

  57 proc. badanych popiera dodatkowe opodatkowanie w postaci daniny solidarnościowej - wynika z badania CBOS. Przeciwnych temu pomysłowi jest 31 proc.

 8. 195887175409d9224d888b 11.06.2018

  Uberyzacja coraz popularniejsza w Polsce. Jaką przyszłość ma ten nowy model biznesowy?

  Uberyzacja stała się już zjawiskiem społeczno-ekonomicznym. Zdaniem ekonomistów upowszechnienie tego modelu biznesowego będzie powodowało zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla rozwoju biznesu, gospodarki, rynku pracy i zatrudnienia - mówi PAP dr Anna Sibińska z PAM Center UŁ.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook