Jedynie prawda jest ciekawa


PERN kupił prawie 5 proc. akcji Orlenu

20.01.2017

PERN kupił od sierpnia 2016 r. 4,9 proc. akcji PKN Orlen za ok. 1,5 mld zł - podał resort energii w komunikacie. Kupno akcji spółki ma przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

"Zarząd PERN, biorąc pod uwagę istotną rolę spółki w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju, oraz uwzględniając stabilną sytuację finansową Grupy, postanowił wpisać się w program konsolidacji aktywów paliwowo-energetycznych (łączenia kapitałowego firm z tej branży – PAP). Znalazło to odzwierciedlenie w zapisach nowej strategii PERN na lata 2016-2020, która założyła zaangażowanie kapitałowe spółki w konsolidację krajowych aktywów sektora paliwowo-energetycznego, m.in. poprzez zakup do 5 proc. akcji PKN Orlen, przeznaczając na ten cel ok. 1,5 mld zł" – napisano w komunikacie Ministerstwa Energii. 

"Za sprawą tej transakcji kapitałowej, PERN S.A. realizuje interes właściciela w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju w segmencie logistyki surowcowo-paliwowej" - dodano. 

Resort podał, że w okresie od 4 sierpnia 2016 r. do 11 stycznia 2017 roku PERN dokonał zakupu 20 mln 949 tys. 506 akcji Orlenu, uzyskując 4,90 proc. udział w kapitale akcyjnym koncernu. 

W opinii wiceministra energii Michała Kurtyki działania zarządu PERN o nabyciu akcji PKN Orlen wpisują się w realizację polityki zapewniania bezpieczeństwa energetycznego kraju. 

W raporcie z czerwca ub.r. podano, że Skarb Państwa posiadał 27,52 proc. akcji spółki. 

"Dzięki temu PERN stał się jednym z akcjonariuszy swojego kluczowego, krajowego klienta, uzyskując blisko 5 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy PKN ORLEN S.A. Pozwoli to osiągnąć pełniejsze synergie ze wzajemnej współpracy biznesowej obu Spółek (PERN S.A. uzyska rozszerzony dostęp do informacji o planach kluczowych przedsięwzięć biznesowych PKN ORLEN S.A., oraz wpływ na ich realizację), usprawni to realizację strategii państwa w zakresie bezpieczeństwa energetycznego" - wskazano w komunikacie. 

Ministerstwo Energii podkreśliło, że oprócz aspektów strategicznych, związanych ze zrealizowaniem "ambitnego, zatwierdzonego przez właściciela w najnowszej Strategii PERN projektu konsolidacji aktywów polskiego sektora paliwowo-energetycznego, istotnym jest, iż nabycie akcji PKN ORLEN S.A. zapewni PERN S.A. wpływy z tytułu dywidendy z Koncernu - w latach zaangażowania kapitałowego w tę spółkę". 

Zakup akcji PKN Orlen podnosi zatem wartość PERN. Pozwala też spółce na gromadzenie kapitału na realizację projektów ze strategii. 

Resort zaznaczył, że podejmując decyzję o zakupie akcji sprawdzono, że sytuacja finansowa Grupy PERN gwarantuje kontynuację bieżącej działalności. W ocenie analityków popyt ze strony PERN mógł odpowiadać za dobre zachowanie kursu Orlenu od sierpnia ubiegłego roku. Komunikat PERN o liczbie posiadanych akcji PKN może oznaczać, że zakupy zostały zakończone - dodają. 

Kurs Orlenu spadał w piątek o ok. godz. 12. o 5,19 proc. do ok. 82 zł za akcję po informacji, że PERN kupił za ok. 1,5 mld zł akcje koncernu od sierpnia 2016 do stycznia tego roku i ma obecnie 4,9 proc. wszystkich papierów. Po informacji o 1,4 proc. spada też inna paliwowa spółka Skarbu Państwa, Lotos. 

"Szacujemy, że było to (zakupy akcji Orlenu przez PERN - PAP) około 20 proc. wolumenu od końca sierpnia, więc zakupy PERN mogłyby uzasadniać tak dobre zachowanie kursu Orlenu w tym czasie. Wydaje nam się, że można zakładać, że skoro PERN postanowił ujawnić się poniżej progu 5 proc. to nie będzie ich już kupował - mógłby bowiem poinformować o stanie posiadania dopiero po przekroczeniu poziomu 5 proc. głosów" - powiedziała PAP Beata Szparaga z Vestor DM. 

"Na ten moment - naszym zdaniem - nie ma podstaw, żeby uważać, że kupowane były również akcje Lotosu. Skarb Państwa ma tam wyższy udział, a poza tym Ministerstwo Energii zapewne poinformowałoby o zakupie akcji obu spółek w piątkowym komunikacie" - dodała. 

ak/PAP 

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270wysypiskosmiecijpg 22.07.2018

  Mafia zarabia miliony, przywożąc do nas tony śmieci

  Brytyjski dziennik "The Telegraph" opisał w niedzielę mechanizm wywozu śmieci z Wielkiej Brytanii do Polski, gdzie następnie zostają podpalone w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak tłumaczono, "mafia śmieciowa" zarabia na tym procederze miliony złotych.

 2. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 3. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 4. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 5. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 6. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 7. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 8. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook