Jedynie prawda jest ciekawa


PERN kupił prawie 5 proc. akcji Orlenu

20.01.2017

PERN kupił od sierpnia 2016 r. 4,9 proc. akcji PKN Orlen za ok. 1,5 mld zł - podał resort energii w komunikacie. Kupno akcji spółki ma przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

"Zarząd PERN, biorąc pod uwagę istotną rolę spółki w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju, oraz uwzględniając stabilną sytuację finansową Grupy, postanowił wpisać się w program konsolidacji aktywów paliwowo-energetycznych (łączenia kapitałowego firm z tej branży – PAP). Znalazło to odzwierciedlenie w zapisach nowej strategii PERN na lata 2016-2020, która założyła zaangażowanie kapitałowe spółki w konsolidację krajowych aktywów sektora paliwowo-energetycznego, m.in. poprzez zakup do 5 proc. akcji PKN Orlen, przeznaczając na ten cel ok. 1,5 mld zł" – napisano w komunikacie Ministerstwa Energii. 

"Za sprawą tej transakcji kapitałowej, PERN S.A. realizuje interes właściciela w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju w segmencie logistyki surowcowo-paliwowej" - dodano. 

Resort podał, że w okresie od 4 sierpnia 2016 r. do 11 stycznia 2017 roku PERN dokonał zakupu 20 mln 949 tys. 506 akcji Orlenu, uzyskując 4,90 proc. udział w kapitale akcyjnym koncernu. 

W opinii wiceministra energii Michała Kurtyki działania zarządu PERN o nabyciu akcji PKN Orlen wpisują się w realizację polityki zapewniania bezpieczeństwa energetycznego kraju. 

W raporcie z czerwca ub.r. podano, że Skarb Państwa posiadał 27,52 proc. akcji spółki. 

"Dzięki temu PERN stał się jednym z akcjonariuszy swojego kluczowego, krajowego klienta, uzyskując blisko 5 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy PKN ORLEN S.A. Pozwoli to osiągnąć pełniejsze synergie ze wzajemnej współpracy biznesowej obu Spółek (PERN S.A. uzyska rozszerzony dostęp do informacji o planach kluczowych przedsięwzięć biznesowych PKN ORLEN S.A., oraz wpływ na ich realizację), usprawni to realizację strategii państwa w zakresie bezpieczeństwa energetycznego" - wskazano w komunikacie. 

Ministerstwo Energii podkreśliło, że oprócz aspektów strategicznych, związanych ze zrealizowaniem "ambitnego, zatwierdzonego przez właściciela w najnowszej Strategii PERN projektu konsolidacji aktywów polskiego sektora paliwowo-energetycznego, istotnym jest, iż nabycie akcji PKN ORLEN S.A. zapewni PERN S.A. wpływy z tytułu dywidendy z Koncernu - w latach zaangażowania kapitałowego w tę spółkę". 

Zakup akcji PKN Orlen podnosi zatem wartość PERN. Pozwala też spółce na gromadzenie kapitału na realizację projektów ze strategii. 

Resort zaznaczył, że podejmując decyzję o zakupie akcji sprawdzono, że sytuacja finansowa Grupy PERN gwarantuje kontynuację bieżącej działalności. W ocenie analityków popyt ze strony PERN mógł odpowiadać za dobre zachowanie kursu Orlenu od sierpnia ubiegłego roku. Komunikat PERN o liczbie posiadanych akcji PKN może oznaczać, że zakupy zostały zakończone - dodają. 

Kurs Orlenu spadał w piątek o ok. godz. 12. o 5,19 proc. do ok. 82 zł za akcję po informacji, że PERN kupił za ok. 1,5 mld zł akcje koncernu od sierpnia 2016 do stycznia tego roku i ma obecnie 4,9 proc. wszystkich papierów. Po informacji o 1,4 proc. spada też inna paliwowa spółka Skarbu Państwa, Lotos. 

"Szacujemy, że było to (zakupy akcji Orlenu przez PERN - PAP) około 20 proc. wolumenu od końca sierpnia, więc zakupy PERN mogłyby uzasadniać tak dobre zachowanie kursu Orlenu w tym czasie. Wydaje nam się, że można zakładać, że skoro PERN postanowił ujawnić się poniżej progu 5 proc. to nie będzie ich już kupował - mógłby bowiem poinformować o stanie posiadania dopiero po przekroczeniu poziomu 5 proc. głosów" - powiedziała PAP Beata Szparaga z Vestor DM. 

"Na ten moment - naszym zdaniem - nie ma podstaw, żeby uważać, że kupowane były również akcje Lotosu. Skarb Państwa ma tam wyższy udział, a poza tym Ministerstwo Energii zapewne poinformowałoby o zakupie akcji obu spółek w piątkowym komunikacie" - dodała. 

ak/PAP 

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook