Jedynie prawda jest ciekawa


Pendolino było dla PKP strzałem w kolano

25.03.2015

"Pendolino kosztował półtora miliarda złotych i to się nigdy nie zwróci, ponieważ pociąg jeździ pusty".

"Pendolino to jest strzał w kolano dla finansów PKP, kosztował półtora miliarda złotych i to się nigdy nie zwróci, ponieważ pociąg jeździ pusty. Do kiedy w PKP zarządzali kolejarze to rozumieli, że im więcej będzie połączeń tym więcej będzie pasażerów. Nikt nie będzie do jeździł z jednego miejsca do drugiego z trzema przesiadkami” – mówił w Poranku Wnet Henryk Grymel przewodniczący Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.

Grymel podkreślał, że spółkami kolejowymi zarządzają ludzie nie znający się i niezwiązanych z kolejami. „PKP nie zarządzają kolejarze tylko, jak my mówimy, bankomaty czyli ludzie, którzy przyszli z sektora bankowego. We wszystkich zarządów spółek PKP nie ma nikogo, kto wcześniej byłby związany z kolejami. Oni mają jeden cel spiąć sytuację finansowo, a nie patrzy się na bezpieczeństwo pasażerów, ani na zapewnienie możliwości komunikacyjnych polskiego społeczeństwa, to wszystko dla ludzi zarządzających PKP się nie liczy” - tłumaczy związkowiec.

Gość Poranka Wnet wskazał również na sytuację w PKP Cargo, które niedawno było prywatyzowane. „W PKP Cargo Skarb Państwa miał 100 procent udziałów, ale zapadła decyzja aby prywatyzować spółkę. Solidarność chciała aby utrzymać 51 procent dla państwa, po cichu sprzedano zaś jeszcze 17 procent. Ale nagle rząd zorientował się, że państwo musi mieć kontrolę nad przewozami, ponieważ to jest strategiczna sprawa. Więc teraz tworzy dla Cargo konkurencje konsolidując małych przewoźników, który postali jeszcze w rękach państwa” - opisuje absurd Grymel.

Więcej na stronach Radia Wnet.

ez
[Fot. wSieci.pl]

Warto poczytać

 1. gdynia19062018 20.06.2018

  Społecznicy będą startować w wyborach samorządowych. Powołali „Ruch Miejski Wspólna Gdynia”

  Więcej inwestycji w dzielnicach, lepszy dialogu z mieszkańcami i większa transparentność – takie są główne postulaty Ruchu Miejskiego Wspólna Gdynia, który zamierza wystartować w jesiennych wyborach samorządowych.

 2. mieszkania-20062018 20.06.2018

  Rząd przyjął specustawę mieszkaniową

  Skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do jednego roku i wprowadzenie ustawowych standardów urbanistycznych - to niektóre z założeń projektu specustawy mieszkaniowej, który w środę został przyjęty przez Radę Ministrów

 3. port-gdynia-18062018 18.06.2018

  Ogromne pieniądze z Unii na terminal promowy w Gdyni oraz modernizację portu w Gdańsku

  Ponad 132 mln zł ze środków unijnych dostanie Urząd Morski w Gdyni na kolejny etap modernizacji wejścia do portu w Gdańsku, a prawie 117 mln zł trafi do Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. na budowę terminala promowego do obsługi dużych promów - podało w poniedziałek MIiR

 4. rowery18062018 18.06.2018

  Nowa pomorska inwestycja na światową skalę

  System Roweru Metropolitalnego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Mevo dysponujący ponad 4. tysiącami elektrycznych jednośladów będzie największym takim systemem na świecie - twierdzi przyszły operator, spółka Nextbike Polska. Ma ruszyć jesienią.

 5. impact13062018 13.06.2018

  Gowin: Zaczęła się wielka rewolucja. Inauguracja kongresu Impact'18

  Musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji - powiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział, że jesienią rozpoczną się prace nad tą strategią.

 6. 1270daninasol 11.06.2018

  Większość Polaków popiera propozycję tzw. daniny solidarnościowej

  57 proc. badanych popiera dodatkowe opodatkowanie w postaci daniny solidarnościowej - wynika z badania CBOS. Przeciwnych temu pomysłowi jest 31 proc.

 7. 195887175409d9224d888b 11.06.2018

  Uberyzacja coraz popularniejsza w Polsce. Jaką przyszłość ma ten nowy model biznesowy?

  Uberyzacja stała się już zjawiskiem społeczno-ekonomicznym. Zdaniem ekonomistów upowszechnienie tego modelu biznesowego będzie powodowało zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla rozwoju biznesu, gospodarki, rynku pracy i zatrudnienia - mówi PAP dr Anna Sibińska z PAM Center UŁ.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook