Jedynie prawda jest ciekawa


Owoce i warzywa zamiast piwa

28.05.2017

W dawnym Browarze Saskim w Radomiu będzie prowadzona produkcja przetwórstwa owocowo-warzywnego.

Produkcję związaną z przetwórstwem owocowo-warzywnym zamierza prowadzić nowy właściciel XIX-wiecznego budynku, w którym przed laty w Radomiu mieścił się Browar Saski. Inwestor zwyciężył w przetargu ogłoszonym przez miasto. Zaoferował 902 tys. zł.

Nieruchomość ma powierzchnię prawie 11 tys. metrów kwadratowych. Na jej terenie mieszczą się obiekty dawnego browaru.

"Zgodnie z warunkami zapisanymi w przetargu, nabywca nie może na tym terenie prowadzić działalności konkurencyjnej wobec poprzedniego właściciela nieruchomości, czyli Browarów Warka" – poinformował Janusz Kalinowski z biura prasowego Kancelarii Prezydenta Radomia. Dodał, że nowy właściciel planuje remont istniejących budynków i prowadzenie w nich działalności produkcyjnej związanej z przetwórstwem owocowo-warzywnym.

Władze Radomia próbowały wcześniej dwukrotnie sprzedać nieruchomość, ale nie było chętnych. W pierwszym przetargu cena wywoławcza wynosiła 1,7 mln zł, a w drugim 1,3 mln zł. W ostatnim przetargu obniżono cenę do 873 tys. zł.

Niewielki browar wybudował w 1812 r. Aleksander Kłosowski. Fabryka stała się własnością rodziny Saskich przez małżeństwo córki Kłosowskiego - Aleksandry - z Józefem Saskim. Jako Browar Saskich zakład był znany aż do czasów PRL. Reklamował się hasłem: "Wszak wszyscy to wiecie, Radom słynie w świecie, od Karpat po Hel piwem Saskiego EL".

Pod koniec XIX wieku wybudowano na terenie browaru pałac, w którym mieściła się siedziba dyrekcji i mieszkali właściciele. Kolejną modernizację zakład przeszedł w latach 1899-1907. W 1914 r. produkował 13,7 tys. hektolitrów piwa.

Browar upadł w połowie lat 90. XX w. W 2002 r. Browary Warka, będące późniejszym właścicielem nieruchomości, przekazały ją miastu pod warunkiem, że nie będzie się tam prowadzona konkurencyjna działalność, czyli warzenie piwa. Od 10 lat obiekty stałe puste.

Mly/PAP

fot. [sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook