Jedynie prawda jest ciekawa

Ostra debata w senacie RP. Apel senatora Biereckiego do ministra zdrowia

10.11.2017
bierecki10112017
Ostra debata w senacie RP. Apel senatora Biereckiego do ministra zdrowia

Senat debatował nad ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej i nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

To dwa bardzo mocne i wyczekiwane przez społeczeństwo projekty. Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej ma przede wszystkim poprawić koordynację pracy w zespołowej zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, tj. lekarza, pielęgniarki i położnej POZ. Każdy pacjent ma być objęty opieką takiego zespołu. POZ będzie finansowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podczas dyskusji nad projektem właśnie do finansów odniósł się senator Grzegorz Bierecki, który zauważył, że coraz większe środki na służbę zdrowia muszą iść w parze z właściwymi zmianami w systemie oraz odpowiednim jego weryfikowaniem. – Mamy do czynienia z systemem będącym jak stary piec, do którego mamy wrzucać kolejne miliardy złotych, a nawet dziesiątki miliardów. Ale czy właściwie sprawdzamy, czy ten piec jest odpowiednio uregulowany? – pyta senator Bierecki.

Czy ministerstwo bądź NFZ porównuje koszt leczenia choroby w Niemczech i w Polsce, zakładając, że skoro Polacy podobnie jak Niemcy jedzą wieprzowinę, kapustę i piją piwo, to zapadają na podobne jednostki chorobowe? Żyjemy też w podobnym klimacie, więc może zapadamy na podobne jednostki chorobowe. To porównanie procedur pozwoliłoby nam ustalić, czy te środki, które wydajemy, są wydawane właściwie i czy my przypadkiem nie przepalamy pieniędzy podatników – kontynuował senator.

Bierecki zaapelował do ministra zdrowia o przeprowadzenie odpowiednich audytów. – Czas najwyższy przeprowadzić audyt procedur, a najprościej można to zrobić, porównując nasze procedury z procedurami z kraju nieodległego od Rzeczypospolitej – powiedział.

Podczas czwartkowej debaty senator Grzegorz Bierecki, jako przewodniczący Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych zarekomendował także przyjęcie bez poprawek kompleksowych zmian w ustawach podatkowych. Ich przyjęcie oznacza podniesienie kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających z 6,6 tys. zł do 8 tys. zł, także podniesienie limitu 50-proc. kosztów uzyskania przychodu dla twórców do 85 528 zł.

Podczas dyskusji senator Bierecki zaznaczył, że głównym celem tych ustaw jest uszczelnienie systemu podatkowego i wyeliminowanie luk podatkowych.

– Jest cały szereg dokumentów, które pokazują, jaka jest skala unikania opodatkowania. Są tu podejmowane skuteczne działania. Procedowana ustawa wdraża rozwiązania, które są przyjmowane w większości krajów Europy, a będą przyjęte we wszystkich, bo przecież mówimy o dyrektywie o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania, o zaleceniach, które przyjmuje rozwinięty świat – wyjaśniał senator Bierecki. – To, że niektórzy przedsiębiorcy będą płacić podatki w Polsce albo że będą płacić wyższe podatki w Polsce, usłyszeliśmy na posiedzeniu komisji. Rzeczywiście takie głosy padały. Wcześniej pozwalano im na agresywną optymalizację, mogli to robić. Od 1 stycznia ta „piękna” możliwość zostanie im zabrana – mówił senator.

Głosowaniem nad ustawami zajmie się Senat na koniec obecnego posiedzenia.

 

Warto poczytać

 1. 1270expo2 12.12.2017

  Morawiecki: Mieszkanie plus na najbliższe 10 lat sztandarowym zadaniem rządu

  Program Mieszkanie plus na najbliższe 10 lat będzie sztandarowym zadaniem rządu; mieszkania są ważne dla wielu milionów młodych Polaków - powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorkowym expose w Sejmie. Zapowiedział pakiet korzyści dla samorządów, które zadbają o ład przestrzenny.

 2. 08.12.2017

  UE sfinalizowała negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu z Japonią

  UE osiągnęła w piątek porozumienie w sprawie umowy o partnerstwie gospodarczym z Japonią. To sygnał dla świata, że opowiadamy się za wolnym handlem - podkreślili we wspólnym oświadczeniu premier Japonii Shinzo Abe i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

 3. 10zl 04.12.2017

  Nowa moneta kolekcjonerska NBP – Henryk Glapiński ps. „Klinga”

  5 grudnia 2017 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” Henryk Glapiński ps. „Klinga”.

 4. Wyprzedazwiki 04.12.2017

  Black Friday? Bzdura. Ceny spadają jedynie minimalnie

  Promowany przez sprzedawców on-line Black Friday to wciąż jedynie zabieg marketingowy - obniżka cen w tym dniu w porównaniu do poprzedniego piątku wyniosła średnio 1,3 proc. - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu firmy doradczej Deloitte

 5. Atom 30.11.2017

  Rosyjska żywność z... napromieniowaniem! Wybuchł skandal

  Francuskie władze wykryły ślady radioaktywnego cezu na grzybach importowanych z Rosji - poinformował szef Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego Pierre-Franck Chevet

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook