Jedynie prawda jest ciekawa


Ostra debata w senacie RP. Apel senatora Biereckiego do ministra zdrowia

10.11.2017
bierecki10112017
Ostra debata w senacie RP. Apel senatora Biereckiego do ministra zdrowia

Senat debatował nad ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej i nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

To dwa bardzo mocne i wyczekiwane przez społeczeństwo projekty. Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej ma przede wszystkim poprawić koordynację pracy w zespołowej zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, tj. lekarza, pielęgniarki i położnej POZ. Każdy pacjent ma być objęty opieką takiego zespołu. POZ będzie finansowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podczas dyskusji nad projektem właśnie do finansów odniósł się senator Grzegorz Bierecki, który zauważył, że coraz większe środki na służbę zdrowia muszą iść w parze z właściwymi zmianami w systemie oraz odpowiednim jego weryfikowaniem. – Mamy do czynienia z systemem będącym jak stary piec, do którego mamy wrzucać kolejne miliardy złotych, a nawet dziesiątki miliardów. Ale czy właściwie sprawdzamy, czy ten piec jest odpowiednio uregulowany? – pyta senator Bierecki.

Czy ministerstwo bądź NFZ porównuje koszt leczenia choroby w Niemczech i w Polsce, zakładając, że skoro Polacy podobnie jak Niemcy jedzą wieprzowinę, kapustę i piją piwo, to zapadają na podobne jednostki chorobowe? Żyjemy też w podobnym klimacie, więc może zapadamy na podobne jednostki chorobowe. To porównanie procedur pozwoliłoby nam ustalić, czy te środki, które wydajemy, są wydawane właściwie i czy my przypadkiem nie przepalamy pieniędzy podatników – kontynuował senator.

Bierecki zaapelował do ministra zdrowia o przeprowadzenie odpowiednich audytów. – Czas najwyższy przeprowadzić audyt procedur, a najprościej można to zrobić, porównując nasze procedury z procedurami z kraju nieodległego od Rzeczypospolitej – powiedział.

Podczas czwartkowej debaty senator Grzegorz Bierecki, jako przewodniczący Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych zarekomendował także przyjęcie bez poprawek kompleksowych zmian w ustawach podatkowych. Ich przyjęcie oznacza podniesienie kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających z 6,6 tys. zł do 8 tys. zł, także podniesienie limitu 50-proc. kosztów uzyskania przychodu dla twórców do 85 528 zł.

Podczas dyskusji senator Bierecki zaznaczył, że głównym celem tych ustaw jest uszczelnienie systemu podatkowego i wyeliminowanie luk podatkowych.

– Jest cały szereg dokumentów, które pokazują, jaka jest skala unikania opodatkowania. Są tu podejmowane skuteczne działania. Procedowana ustawa wdraża rozwiązania, które są przyjmowane w większości krajów Europy, a będą przyjęte we wszystkich, bo przecież mówimy o dyrektywie o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania, o zaleceniach, które przyjmuje rozwinięty świat – wyjaśniał senator Bierecki. – To, że niektórzy przedsiębiorcy będą płacić podatki w Polsce albo że będą płacić wyższe podatki w Polsce, usłyszeliśmy na posiedzeniu komisji. Rzeczywiście takie głosy padały. Wcześniej pozwalano im na agresywną optymalizację, mogli to robić. Od 1 stycznia ta „piękna” możliwość zostanie im zabrana – mówił senator.

Głosowaniem nad ustawami zajmie się Senat na koniec obecnego posiedzenia.

 

Warto poczytać

 1. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 2. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 3. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 4. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 5. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 6. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 7. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 8. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook