Jedynie prawda jest ciekawa


Orlen uruchomił punkt dla samochodów na wodór

23.05.2017

PKN Orlen zaznaczył m.in., iż rozpoczęty projekt pilotażowego punktu tankowania samochodów zasilanych wodorem, "ma przynieść cenne doświadczenie na przyszłość, które pomoże w rozwoju sprzedaży paliw alternatywnych na stacjach w Polsce".

PKN Orlen uruchomił na terenie Niemiec pilotażowy punkt dla samochodów zasilanych wodorem. Działa on w miejscowości Mlheim na stacji paliwowej marki Star, należącej do Orlen Deutschland, spółki z grupy PKN Orlen. Partnerem projektu jest Air Liquide. 

Jak poinformował we wtorek PKN Orlen, uruchomienie pierwszego w grupie kapitałowej płockiego koncernu punktu dla aut zasilanych wodorem, to kolejny etap realizacji strategii segmentu detalicznego tej spółki, "uwzględniającej globalne metatrendy". 

PKN Orlen zaznaczył m.in., iż rozpoczęty w Mlheim projekt, "ma przynieść cenne doświadczenie na przyszłość, które pomoże w rozwoju sprzedaży paliw alternatywnych na stacjach w Polsce". Spółka wyjaśniła przy tym, iż "z uwagi na bogate doświadczenie i rozbudowaną infrastrukturę", zdecydowano o przeprowadzeniu programu pilotażowego tankowania wodorem na rynku niemieckim. 

"Doskonale zdajemy sobie sprawę z dynamicznych zmian zachodzących na rynku paliw oraz w całym naszym otoczeniu. Co oczywiste niosą one ze sobą wiele wyzwań, ale również szans, które chcemy wykorzystywać" - powiedział członek zarządu ds. sprzedaży w PKN Orlen Zbigniew Leszczyński, cytowany w komunikacie płockiego koncernu. 

"Wprowadzanie programów pilotażowych dla różnych technologii pozwala nam zdobywać niezbędne doświadczenie w obszarze infrastruktury, logistyki, ale także modelu sprzedażowego czy obsługi klienta. Dzięki temu zyskujemy gotowość do szybkiego reagowania i wychodzenia naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom klientów" - zaznaczył Leszczyński. 

PKN Orlen podkreślił, iż partnerem rozpoczętego w Mlheim projektu jest Air Liquide, światowy lider w dziedzinie paliw gazowych, technologii i usług dla przemysłu. 

Jak przypomniał płocki koncern, "według ekspertów zaletą technologii wodorowej jest przede wszystkim przyjazność względem środowiska, stosunkowo duży zasięg pojazdów napędzanych wodorem, do około 500 km na jednym zbiorniku, oraz krótki czas tankowania". 

PKN Orlen zwrócił uwagę, że "z powodzeniem testuje rozwiązania z zakresu elektromobilności" współpracując z amerykańską firmą Tesla, dzięki czemu na stacjach paliwowych płockiego koncernu funkcjonują już punkty ładowania elektrycznego samochodów tego producenta. Są to placówki w Polsce - w Kostomłotach i w Katowicach, a także w Niemczech, w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii-Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii. 

Punkty "Supercharger" umożliwiają doładowanie aut Tesla Model S, a pojedyncze doładowanie baterii pozwala na przejechanie do 460 km. 

PKN Orlen posiada w Polsce ok. 1700 stacji paliwowych, a poprzez spółki zależne także w Czechach - ponad 300 (pod marką Benzina), na Litwie - ponad 30 (pod marką Orlen i Ventus) oraz w Niemczech. Od 2003 r. działa tam Orlen Deutschland spółka utworzona po wcześniejszym kupnie przez płocki koncern 494 stacji paliwowych od BP, Aral i Eggert, co wówczas oznaczało udział na poziomie ok. 3-4 proc. w niemieckim rynku tego segmentu. Obecnie na terenie Niemiec działa ponad 550 stacji paliwowych, głównie pod marką "Star".

 

ak/PAP 

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 2. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 3. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 4. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 5. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

 6. gdynia19062018 20.06.2018

  Społecznicy będą startować w wyborach samorządowych. Powołali „Ruch Miejski Wspólna Gdynia”

  Więcej inwestycji w dzielnicach, lepszy dialogu z mieszkańcami i większa transparentność – takie są główne postulaty Ruchu Miejskiego Wspólna Gdynia, który zamierza wystartować w jesiennych wyborach samorządowych.

 7. pgnige20062018 20.06.2018

  Port Gdynia kolejnym partnerem PGNiG w rozwoju rynku LNG nad Bałtykiem

  PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. i Gas-Trading S.A. z GK PGNiG podpisały z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. porozumienie o wykorzystaniu paliwa LNG. Z

 8. mieszkania-20062018 20.06.2018

  Rząd przyjął specustawę mieszkaniową

  Skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do jednego roku i wprowadzenie ustawowych standardów urbanistycznych - to niektóre z założeń projektu specustawy mieszkaniowej, który w środę został przyjęty przez Radę Ministrów

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook