Jedynie prawda jest ciekawa


Omówienie CETA przez parlament w tym roku?

07.04.2017

Polski parlament mógłby zająć się omówieniem unijno-kanadyjskiej umowy o wolnym handlu (CETA) jeszcze przed upływem tego roku - poinformował w piątek wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński na wspólnej konferencji prasowej z komisarz UE ds. handlu Cecilią Malmstroem.

-Polski rząd dał zielone światło tej umowie, czekamy teraz na stronę kanadyjską. I po otrzymaniu zielonego światła ze strony kanadyjskiej przejdziemy do tymczasowego wdrożenia umowy CETA -powiedział dziennikarzom w Warszawie. -Z punktu widzenia rządu będziemy przyglądać się przez następne kilka miesięcy konsekwencjom tej umowy. Będzie omówiona przez parlament, będzie ratyfikowana i podpisana przez prezydenta - mówił.

Wskazał, że ocena skutków porozumienia nastąpi w ciągu 2-3 miesięcy po ratyfikacji przez Kanadę. -Także myślę, że możemy oczekiwać, że pod koniec tego roku ona będzie omówiona w polskim parlamencie- podał. Komisarz Malmstroem wyraziła przekonanie, że obie strony skorzystają na CETA. -Otwiera możliwości dla firm europejskich, które będą mogły realizować inwestycje w Kanadzie, a także przysłuży się firmom kanadyjskim, które będą mogły inwestować w Unii Europejskiej - mówiła. -Na pewno ta umowa wzmacnia nasze relacje europejsko-kanadyjskie, zmniejsza poziom biurokracji, zwiększa mobilność ludzi. Otwieramy się na bardzo duży rynek - dodała.

Unia Europejska i Kanada podpisały Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) 30 października 2016 r. Umowa znosi niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe, a także liberalizuje handel usługami. 15 lutego Parlament Europejski poparł umowę, zamykając tym samym proces jej ratyfikacji na poziomie Unii Europejskiej. Do czasu ratyfikacji przez parlamenty krajów UE, CETA będzie obowiązywać tylko w części handlowej. Pełne wejście w życie porozumienia, także z zapisami dotyczącymi inwestycji oraz ochrony inwestycyjnej, będzie możliwe dopiero po akceptacji przez wszystkie kraje członkowskie Wspólnoty.

Malmstroem przypomniała, że Komisja Europejska realizuje politykę handlową już od wielu dekad, to - jak podkreśliła - odpowiedzialność Unii Europejskiej. -Nie chodzi tutaj tylko o dostęp do rynku, o cła, dotyczy to bardzo wielu aspektów - podkreśliła. -Gdzie leży granica pomiędzy kompetencjami Unii Europejskiej a państw członkowskich, nie jest jasno rozgraniczone. Zwróciliśmy się więc o radę do Trybunału Sprawiedliwości i otrzymamy odpowiednią decyzję w połowie maja. I na podstawie tej decyzji będziemy mogli realizować nasze działania- mówiła.

-W 95 proc. mówimy o kompetencji europejskiej. Tam gdzie będzie to konieczne, będziemy opierać się na parlamentach narodowych i regionalnych państw członkowskich. Ale to zostanie wyjaśnione jeszcze wiosną - podkreśliła. Zwróciła uwagę, że KE odnotowuje zwiększony stopień protekcjonizmu w wielu krajach; w tym kontekście przypomniała m.in. wycofanie się Stanów Zjednoczonych z porozumienia TPP z 11 innymi krajami Pacyfiku. Według niej istnieją jednak nadzieje na podpisanie nowych umów między UE a Japonią czy Meksykiem. -Mamy bardzo ambitny harmonogram. Będziemy się spotykać z różnymi ministrami handlu, będziemy szukali wsparcia po stronie państw członkowskich - podkreśliła Malmstroem.

Komisarz zapytana o to, ile czasu może zająć wynegocjowanie umowy o wolnym handlu z Wielką Brytanią po Brexicie, odpowiedziała, że najpierw muszą zakończyć się negocjacje dotyczące samego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. -Jak będziemy wiedzieli, na jakich warunkach nastąpi wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, to dopiero wtedy będziemy mogli przystąpić do negocjacji umowy o wolnym handlu. Ile one będą trwały, trudno jest w tej chwili powiedzieć - mówiła. Dodała jednak, że UE będzie "raczej myśleć o kompleksowej umowie handlowej z Wielką Brytanią". -To by przysłużyło się najlepiej wszystkim partnerom- oceniła.

Malmstroem pytana o reakcję Komisji Europejskiej na decyzję amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o ataku rakietowym na bazę wojskową w Syrii, powiedziała, że KE przedstawi swoje stanowisko w tej sprawie w połowie dnia. -Wszyscy starają się oszacować to, co się wydarzyło. Będziemy dyskutowali o tym w przyszłym tygodniu, a w połowie dnia KE przedstawi oficjalną reakcję na to, co się wydarzyło - poinformowała. Około 60 pocisków rakietowych Tomahawk uderzyło w piątek nad ranem w bazę sił powietrznych Szajrat, na południowy wschód od miasta Hims. Była to reakcja USA na wtorkowy atak chemiczny w Syrii, o który Waszyngton oskarżył reżim Baszara el-Asada. 

fot. [PAP/Jacek Turczyk]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. 1270wysypiskosmiecijpg 22.07.2018

  Mafia zarabia miliony, przywożąc do nas tony śmieci

  Brytyjski dziennik "The Telegraph" opisał w niedzielę mechanizm wywozu śmieci z Wielkiej Brytanii do Polski, gdzie następnie zostają podpalone w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak tłumaczono, "mafia śmieciowa" zarabia na tym procederze miliony złotych.

 2. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 3. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 4. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 5. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 6. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 7. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 8. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook