Jedynie prawda jest ciekawa


Omówienie CETA przez parlament w tym roku?

07.04.2017

Polski parlament mógłby zająć się omówieniem unijno-kanadyjskiej umowy o wolnym handlu (CETA) jeszcze przed upływem tego roku - poinformował w piątek wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński na wspólnej konferencji prasowej z komisarz UE ds. handlu Cecilią Malmstroem.

-Polski rząd dał zielone światło tej umowie, czekamy teraz na stronę kanadyjską. I po otrzymaniu zielonego światła ze strony kanadyjskiej przejdziemy do tymczasowego wdrożenia umowy CETA -powiedział dziennikarzom w Warszawie. -Z punktu widzenia rządu będziemy przyglądać się przez następne kilka miesięcy konsekwencjom tej umowy. Będzie omówiona przez parlament, będzie ratyfikowana i podpisana przez prezydenta - mówił.

Wskazał, że ocena skutków porozumienia nastąpi w ciągu 2-3 miesięcy po ratyfikacji przez Kanadę. -Także myślę, że możemy oczekiwać, że pod koniec tego roku ona będzie omówiona w polskim parlamencie- podał. Komisarz Malmstroem wyraziła przekonanie, że obie strony skorzystają na CETA. -Otwiera możliwości dla firm europejskich, które będą mogły realizować inwestycje w Kanadzie, a także przysłuży się firmom kanadyjskim, które będą mogły inwestować w Unii Europejskiej - mówiła. -Na pewno ta umowa wzmacnia nasze relacje europejsko-kanadyjskie, zmniejsza poziom biurokracji, zwiększa mobilność ludzi. Otwieramy się na bardzo duży rynek - dodała.

Unia Europejska i Kanada podpisały Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) 30 października 2016 r. Umowa znosi niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe, a także liberalizuje handel usługami. 15 lutego Parlament Europejski poparł umowę, zamykając tym samym proces jej ratyfikacji na poziomie Unii Europejskiej. Do czasu ratyfikacji przez parlamenty krajów UE, CETA będzie obowiązywać tylko w części handlowej. Pełne wejście w życie porozumienia, także z zapisami dotyczącymi inwestycji oraz ochrony inwestycyjnej, będzie możliwe dopiero po akceptacji przez wszystkie kraje członkowskie Wspólnoty.

Malmstroem przypomniała, że Komisja Europejska realizuje politykę handlową już od wielu dekad, to - jak podkreśliła - odpowiedzialność Unii Europejskiej. -Nie chodzi tutaj tylko o dostęp do rynku, o cła, dotyczy to bardzo wielu aspektów - podkreśliła. -Gdzie leży granica pomiędzy kompetencjami Unii Europejskiej a państw członkowskich, nie jest jasno rozgraniczone. Zwróciliśmy się więc o radę do Trybunału Sprawiedliwości i otrzymamy odpowiednią decyzję w połowie maja. I na podstawie tej decyzji będziemy mogli realizować nasze działania- mówiła.

-W 95 proc. mówimy o kompetencji europejskiej. Tam gdzie będzie to konieczne, będziemy opierać się na parlamentach narodowych i regionalnych państw członkowskich. Ale to zostanie wyjaśnione jeszcze wiosną - podkreśliła. Zwróciła uwagę, że KE odnotowuje zwiększony stopień protekcjonizmu w wielu krajach; w tym kontekście przypomniała m.in. wycofanie się Stanów Zjednoczonych z porozumienia TPP z 11 innymi krajami Pacyfiku. Według niej istnieją jednak nadzieje na podpisanie nowych umów między UE a Japonią czy Meksykiem. -Mamy bardzo ambitny harmonogram. Będziemy się spotykać z różnymi ministrami handlu, będziemy szukali wsparcia po stronie państw członkowskich - podkreśliła Malmstroem.

Komisarz zapytana o to, ile czasu może zająć wynegocjowanie umowy o wolnym handlu z Wielką Brytanią po Brexicie, odpowiedziała, że najpierw muszą zakończyć się negocjacje dotyczące samego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. -Jak będziemy wiedzieli, na jakich warunkach nastąpi wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, to dopiero wtedy będziemy mogli przystąpić do negocjacji umowy o wolnym handlu. Ile one będą trwały, trudno jest w tej chwili powiedzieć - mówiła. Dodała jednak, że UE będzie "raczej myśleć o kompleksowej umowie handlowej z Wielką Brytanią". -To by przysłużyło się najlepiej wszystkim partnerom- oceniła.

Malmstroem pytana o reakcję Komisji Europejskiej na decyzję amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o ataku rakietowym na bazę wojskową w Syrii, powiedziała, że KE przedstawi swoje stanowisko w tej sprawie w połowie dnia. -Wszyscy starają się oszacować to, co się wydarzyło. Będziemy dyskutowali o tym w przyszłym tygodniu, a w połowie dnia KE przedstawi oficjalną reakcję na to, co się wydarzyło - poinformowała. Około 60 pocisków rakietowych Tomahawk uderzyło w piątek nad ranem w bazę sił powietrznych Szajrat, na południowy wschód od miasta Hims. Była to reakcja USA na wtorkowy atak chemiczny w Syrii, o który Waszyngton oskarżył reżim Baszara el-Asada. 

fot. [PAP/Jacek Turczyk]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook