Jedynie prawda jest ciekawa


Ogromne inwestycje w HSW

18.04.2017

Podkarpacka zbrojownia artyleryjska otwiera się na ogromne inwestycje. Przed wakacjami ruszą prace m.in. nad realizacją kontraktu na haubice samobieżne Krab. Prezes Huty Stalowa Wola nie kryje z satysfakcji z inwestycji wart co najmniej 6 mld zł – podaje „Rzeczpospolita”.

„Czynimy przygotowania nie tylko do uruchomienia produkcji na dużą skalę licencyjnych podwozi dla krabów, ale też szykujemy się do nowych, koordynowanych przez Polską Grupę Zbrojeniową programów związanych z projektowaniem i budową polskich bojowych wozów piechoty „Borsuk" i nowoczesnych systemów wieżowych dla Rosomaka. Jesteśmy też liderem technicznym realizowanego przez PGZ programu Homar: budowy wyrzutni rakietowych dalekiego zasięgu dla sił lądowych” – mówi w rozmowie z „Rz” prezes Cichocki. 

Ze względu na zapowiadane inwestycje, zapadły decyzje o intensywnym przygotowaniu podkarpackiej zbrojowni artyleryjskiej. Jeszcze w tym roku za 30 mln zł w powstanie nowoczesna linia technologiczna. Do tego w HSW trwa pełna mobilizacja oraz ciągła optymalizacja zatrudnienia. Firma chce ściągnąć z rynku najlepszych fachowców. 

Najważniejszy dla HSW jest wart ponad 4 mld zł największy w zbrojeniówce kontrakt na 96 samobieżnych haubic 155 mm Krab i cały kompleks wyposażenia czterech dywizjonowych modułów ogniowych „Regina”. Firma jest świadoma, że to gigantyczne zamówienie jest dla polskiego wojska wyjątkowo ważne. 

„Będzie oznaczało prawdziwą rewolucję w wojskowej artylerii. Łącznie z wcześniej zamówionymi 24 krabami siły zbrojne będą dysponowały 120 lufami nowoczesnej i dalekosiężnej broni” - czytamy w „Rz”. 

Huta Stalowa Wola wiąże z Krabami, ale także Rakiem – z niezwykle nowoczesną polską konstrukcją samobieżnych, zautomatyzowanych moździerzy 120 mm - poważne plany eksportowe. 

Prezes Huty z satysfakcją przypomina również, że firma jest liderem w programie stworzenia nowego bojowego wozu piechoty, który zastąpi przestarzałe BWP-1. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach programu badawczo-rozwojowego „Borsuk", a finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Prototyp ma być gotowy w 2019 roku. 

Redaktor naczelny pisma „Wojsko i Technika" Andrzej Kiński, podkreślił w rozmowie z „Rz”, że ogromne zamówienia dla Huty to nie przypadek. 

„HSW zapracowała na swoją pozycję i jest w polskiej zbrojeniówce przykładem przemyślanych inwestycji i konsekwentnego budowania kompetencji firmy przez kolejne ekipy menedżerskie” – ocenił Kiński. 

ak/”Rz”

[fot. YouTube/DGRSZ]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook