Jedynie prawda jest ciekawa


Odważny projekt reformy podatkowej

29.11.2016

System podatkowy może spotkać prawdziwy przewrót. Jak podaje WP money, posłowie PiS wraz z m.in. ekspertami z Centrum im. Adama Smitha przygotowali nowy projekt, który wprowadzi m.in jedną stawkę VAT i doprowadzi do likwidacji CIT. Z kolei dzięki mniejszemu opodatkowaniu pracy, Polacy odczują w kieszeniach kilkunastoprocentową podwyżkę.

Skąd wziął się ten nowy projekt? Propozycja reformy podatkowej wykształciła się w czasie okrągłego stołu podatkowego z organizacjami przedsiębiorców, jaki odbył się w zeszłym miesiącu na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu na Rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. 

Analizy do projektu reformy podatkowej przeprowadził dr Kamil Zubelewicz, współpracownik Centrum im. Adama Smitha, a także były członek Rady Polityki Pieniężnej, a plan zmian bazuje na tzw. ustawie Dzierżawskiego, zaprezentowanej w zeszłym roku przez Związek Przedsiębiorców i Pracowników. Swoje poparcie dla projektu wyrażają również CAS, Forum dla Rozwoju i Fundacja Republikańska. 

Jakie są założenia projektu reformy? Największą zmianą byłaby likwidacja wszystkich obowiązujących podatków i składek obciążających pracę, tj. PIT, ZUS, składka zdrowotna czy też na Fundusz Pracy. W zamian zostałby wprowadzony jeden podatek od funduszu płac na poziomie 25 proc. Dzięki temu każdy zatrudniony zachowa wyższą pensję na rękę, na poziomie kilkunastu procent. 

Dodatkowo twórcy projektu chcą zabronić pracodawcom sztucznego zaniżania pensji, dzięki. Z kolei świadczenia emerytalne i rentowne zostałyby unettowione, więc świadczeniobiorca nie musiałby opłacać podatku. 

Poważne zmiany czekają także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, które płacą obecnie PIT. Według projektu przedsiębiorcy zamiast funkcjonującej stawki liniowej, płaciliby podatek identyczny jak zwykłe firmy. 

Posłowie chcieliby również zlikwidować składki ZUS i CIT dla przedsiębiorców, a w ich miejsce wprowadzono by ryczałtowy podatek od usług publicznych i podatek obrotowy, który dla wszystkich firm wynosiłby ok. 1,3-1,5 proc. ich przychodów, a dla banków i instytucji finansowych 0,5 proc. 

Zespół Parlamentarny planuje także likwidację kilku obecnie obowiązujących stawek VAT i wprowadzenie jednolitej stawki w wysokości 16,25 proc. Z kolei mali przedsiębiorcy o rocznych obrotach w wysokości 150-200 tys., nie płaciliby go wcale. 

Według założeń autorów projektu, wszystkie zmiany mają być na początku neutralne dla budżetu państwa. Szacuje się, że roczny wpływ z nowych podatków mógłby później wynieść ok. 305 mld zł. 

Zdaniem twórców projektu, reforma powinna się przysłużyć pobudzeniu przedsiębiorczości w naszym kraju i pozwoli uzyskać dodatkowe oszczędności dla państwa. 

Oficjalna prezentacja projektu ma się odbyć 8 grudnia na posiedzeniu Zespołu na Rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. 


ak/WP money

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. 1270elektrowniaato 15.05.2018

  Polska potrzebuje morskiej energetyki wiatrowej, jak i elektrowni atomowej

  Polska potrzebuje zarówno elektrowni jądrowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej - powiedział dziennikarzom we wtorek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 2. 1270premire2221 27.04.2018

  Wiceszef MSZ: Polska należy do najaktywniejszych państw w debacie nad budżetem UE

  Polska w debacie budżetowej należy do najaktywniejszych państw UE - podkreślił w piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Skomentował tak dla PAP, słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, że gabinet Mateusza Morawieckiego "oddaje walkowerem" negocjacje w tej sprawie.

 3. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 4. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 5. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook