Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Odszkodowania dla poszkodowanych w nawałnicach

06.06.2014

Ponad milion zł przekazano dotąd 315 rodzinom poszkodowanym w czasie nawałnic, które pod koniec maja przeszły nad Polską - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy Głuchołaz (Opolskie).

Wiceminister przedstawiał w Sejmie informacje dotyczące m.in. infrastruktury przeciwpowodziowej.

"Było to wsparcie do 6 tys. zł, na pilne wydatki. Bardzo łatwo uzyskać te środki, teraz to jest kilka dni. Na tą drobną pomoc wydaliśmy ponad milion zł dla 315 rodzin; z 15 gmin" - wyjaśnił.

Dodał, że od wielkiej powodzi w 2010 r. na rozbudowę i umocnienie wałów w Polsce wydanych zostało ok. 7 mld zł.

Poinformował również, że trwa opracowywanie map zagrożenia powodziowego ISOK (Informatyczny System Osłony Kraju). "Kiedy projekt zostanie przyjęty, będzie wymuszał na gminach uwzględnienie w ciągu 30 miesięcy tych zagrożeń w planach zagospodarowania terenów. Dzięki temu mieszkańcy, inwestorzy będę wiedzieli, gdzie nie powinni się budować" - dodał wiceminister.
 
Pod koniec maja intensywne nawałnice, które przeszły nad Polską spowodowały wezbranie m.in. górskich potoków i rzek. Najtrudniejsza sytuacja była w woj. opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim i małopolskim. W miejscowości Głuchołazy (woj. opolskie) zalanych zostało 99 domów. W sumie według szacunków komisji tylko w gminie Głuchołazy ucierpiały 124 rodziny; wezbrane potoki uszkodziły też drogi, mosty; podtopione zostały m.in. szkoły.

PAP/kop
[Fot. PAP/Michałowski]
Słowa kluczowe:

nawałnice

,

odszkodowania

,

zniszczenia

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook