Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Odstrzał chorych dzików na wschodzie

14.03.2015

Ministerstwo Środowiska zaleciło większy odstrzał dzików, w związku licznymi przypadkami wirusa afrykańskiego pomoru świń, odnotowanymi w województwie podlaskim.

Resort środowiska zalecił zwiększenie planu odstrzału dzików we wschodnich regionach Polski m.in. w związku z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Tylko na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku odstrzelono w kończącym się sezonie łowieckim ponad 10,5 tys. dzików.

Jak dotąd wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików (40 przypadków u ponad 60 dzików) oraz trzy ogniska tej choroby u świń potwierdzono jedynie w woj. podlaskim, w powiatach: sokólskim i białostockim.

Wiceminister środowiska, główny konserwator przyrody Piotr Otawski wystosował do zarządu głównego Polskiego Związku Łowieckiego oraz dyrekcji generalnej Lasów Państwowych pismo, by pozyskanie dzików w sezonie gospodarczym 2015/2016 było o jedną trzecią większe niż w planach, które obowiązywały na lata 2014/2015 - poinformowała PAP rzeczniczka ministerstwa środowiska Katarzyna Pliszczyńska.

W szczególny sposób w tych planach mają być uwzględnione obwody łowieckie w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim oraz we wschodniej części woj. mazowieckiego. Więcej dzików ma być odstrzelonych, gdyż wciąż utrzymuje się zagrożenie związane z ASF. Do tego dziki, które nadmiernie rozmnożyły się w Podlaskiem, bo po wykryciu tam przed rokiem pierwszych przypadków ASF przez pewien czas nie można było na nie polować, powodują znaczne szkody rolnicze.

Pliszczyńska poinformowała, że podobne zarządzenie minister środowiska wydał też przed rokiem i dało to rezultaty, a odstrzał dzików się zwiększył. "Działania przeciwdziałające ASF wydają się skuteczne - wirus nie rozprzestrzenia się dalej na zachód. W innych krajach się to nie udało" - podkreśliła rzeczniczka resortu środowiska.

O tym, że dzików ubywa, mówią - zastrzegając, że to dopiero szacunki - leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Wyniki trwającej właśnie inwentaryzacji mają być znane pod koniec marca.

Z przekazanych PAP najnowszych danych wynika, że w kończącym się sezonie łowieckim 2014/2015 (sezon kończy się 31 marca) pozyskano na terenie RDLP w Białymstoku ponad 10,5 tys. dzików, o połowę więcej niż przed rokiem. Wówczas było to ponad 5,7 tys.

"Odniosło to spodziewany efekt" - podkreślił główny specjalista ds. łowieckich w białostockiej RDLP Piotr Wawrzyniak. Dziki na razie zostały policzone na tzw. powierzchniach próbnych - 10 proc. inwentaryzowanego obszaru.

Leśnicy oceniają, że np. w rejonie hodowlanym Puszczy Knyszyńskiej liczba dzików zmalała o 30 proc. i osiągnęła wskaźnik 0,55 na km kw. obwodu łowieckiego. "To wielkość rekomendowana przez Komisję Europejska oraz Głównego Lekarza Weterynarii dla obszarów zagrożonych ASF" - zaznaczył Wawrzyniak.

Podobnie jest w rejonach hodowlanych Puszczy Augustowskiej. W Puszczy Białowieskiej natomiast pozyskano w kończącym się sezonie rekordową liczbę ponad 1,4 tys. dzików. Do dzików nie strzela się w rezerwatach i w Białowieskim Parku Narodowym.

"Należy podkreślić, że dzięki tym wysiłkom udaje się ograniczać występowanie wirusa ASF w populacji dzików do strefy z ograniczeniami już przez ponad rok, co, jak podkreślają służby weterynaryjne, jest wynikiem bez precedensu (...)" - dodał Wawrzyniak.

Leśnicy zwracają przy tym uwagę, że w związku z łagodną zimą dziki są w dobrej kondycji, co oznacza, że można się spodziewać, że ich populacja znów się zwiększy. "Dlatego wysiłki myśliwych będą musiały być kontynuowane" - dodał Wawrzyniak.

Uchwałę ws. ograniczenia populacji dzików tam, gdzie w regionie mają miejsce przypadki ASF, przyjął pod koniec lutego sejmik województwa podlaskiego. Zgodnie z tą uchwałą, do końca czerwca ma być odstrzelonych pół tysiąca dzików. 200 tys. zł na ten cel będzie pochodziło z budżetu województwa. Zaplanowany odstrzał ma nie naruszać rocznych planów łowieckich.

Wcześniej sejmik przyjął też stanowisko dotyczące ASF w regionie. W dokumencie m.in. domaga się pieniędzy z budżetu państwa na walkę z ASF. W piśmie do samorządu resort rolnictwa odpowiedział, że nie ma podstawy prawnej umożliwiającej finansowanie ograniczenia populacji dzików z budżetu tego ministerstwa. (PAP)

ŁS / PAP

Fot. Freeimages.com

Słowa kluczowe:

środowisko

,

Podlasie

,

Białystok

,

leśnicy

,

pomór

Warto poczytać

 1. wies-steff 24.03.2017

  45 tys. zł za najpiękniejszą i najbardziej nowatorską wieś

  45 tys. zł otrzymają małopolskie wsie, które zwyciężą w konkursie na najpiękniejszą i najbardziej nowatorską miejscowość. Ogłosił go w piątek samorząd regionu.

 2. knf-steff 24.03.2017

  Platynowe Inwestycje SA i SouthBanco na liście ostrzeżeń publicznych

  Platynowe Inwestycje SA z siedzibą w Płocku oraz SouthBanco - to nowe firmy, wpisane w piątek przez Komisję Nadzoru Finansowego na listę ostrzeżeń publicznych - poinformowała KNF w komunikacie.

 3. kasa-kasa 24.03.2017

  KNF nt. banków i kredytów walutowych

  Komisja Nadzoru Finansowego planuje w najbliższym czasie przedstawić sejmowej Komisji Finansów Publicznych wyliczenia skutków finansowych trzech projektów ustaw dotyczących kredytów walutowych.

 4. zatrudn 24.03.2017

  CBOS: Większość Polaków pozytywnie o rynku pracy

  Prawie dwie trzecie Polaków jest przekonanych o możliwości znalezienia pracy.

 5. walczak-steff 24.03.2017

  Piotr Walczak został wiceministrem finansów i wiceszefem KAS

  Premier Beata Szydło powołała 22 marca br. Piotra Walczaka na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i zastępcę szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

 6. wawa-steff 24.03.2017

  Prezydent podpisał nowelizację ustaw o finansach i gospodarce

  Pierwsza z nowelizacji jest wdrożeniem do polskiego porządku prawnego dyrektywy unijnych w sprawie sankcji karnych za nadużycia na rynku.

 7. duda-stefek 24.03.2017

  Prezydent Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy górniczej

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy górniczej, wyłączającą nieruchomości rolne zbywane przez firmy górnicze spod reżimu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz umożliwiającą związkowcom korzystanie z urlopów górniczych.

 8. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.03.2017

  Poprawia się kondycja polskiej gospodarki

  Zdaniem ekonomistów, informacje GUS są kolejnymi pozytywnymi, świadczącymi o poprawiającej się sytuacji ogólnej w polskiej gospodarce. Aby równowaga makroekonomiczna została zachowana, muszą zostać zdynamizowane inwestycje, a rząd musi przyjść z pomocą polskim przedsiębiorcom.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook