Jedynie prawda jest ciekawa


Oddano do użytku estakadę S1 w Sosnowcu

09.08.2017

Przebudowywana od końca 2015 r. ponad 300-metrowa estakada ekspresowej trasy S1 w Sosnowcu została już oddana do ruchu - poinformowała GDDKiA. Tym samym na tym sosnowieckim odcinku ważnej dla tranzytu tzw. Wschodniej Obwodnicy GOP zakończyły się utrudnienia.

Pierwotnie gruntowny remont liczącej 330 m estakady zaplanowano na dwa lata. Od ich rozpoczęcia - w listopadzie 2015 r. - cały ruch kierowany był na jedną jezdnię. Korki przed zwężeniami sięgały początkowo nawet 1,5 km. Zwężenia miały długość 1,2 km; obowiązywało ograniczenie prędkości do 60 km/h.

W ostatnich dniach, gdy prace dobiegały końca, ruch odbywał się już po jednym pasie każdej jezdni S1. Po wymalowaniu pasów i zamontowaniu całej infrastruktury gotowe jezdnie zostały w pełni udostępnione we wtorek po południu. Jak zaznaczyła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, udało się to zrobić trzy miesiące przed terminem.

Na remontowanym odcinku (w pobliżu sosnowieckiego osiedla Bór) konieczna była częściowa rozbiórka dotychczasowej estakady (przebiegającej nad rzeką Bobrek i torami kolejowymi) oraz dojazdów do niej. Następnie obiekty odbudowywano (każdy z nich powstał z ponad 200 prefabrykowanych belek strunobetonowych), z uwzględnieniem obecnych wymagań nośności.

W ramach robót o łącznej wartości 21,7 mln zł Przedsiębiorstwo Robót Mostowych Mosty-Łódź przebudowało zbudowało nową konstrukcję jezdni o nośności przewidzianej dla najwyższej kategorii ruchu (KR-6; nacisk 115 kN/oś), dostosowało ich geometrię pionową i poziomą do wymagań dla dróg klasy S (ekspresowych), a także przebudowało dojazdy do estakady na długości łącznie ok. 120 m.
Choć ta inwestycja dobiegła już końca, GDDKiA przygotowuje w Sosnowcu kolejną, mającą do podobnych obciążeń dostosować kolejny odcinek S1 w tym mieście. "Rozbudowa drogi ekspresowej S1 odcinek Sosnowiec-Mysłowice" obejmie trasę o długości 4,9 km od węzła z ul. Lenartowicza do miejsca za jednostronnym zjazdem do terenów inwestycyjnych w miejscu kopalni piasku Maczki-Bór.

Według wcześniejszych informacji to zadanie trzyletnie, z finansowaniem zapisanym na lata 2017-19. W lipcu br. katowicki oddział GDDKiA podpisał umowę na zaprojektowanie przebudowy - dokumentację wykona za 633 tys. zł katowicka spółka Trakt.

W dotyczącym tego odcinka S1 programie inwestycyjnym GDDKiA są m.in.: przebudowa drogi pod kątem nacisku 115 kN, przebudowa odwodnienia oraz budowa ekranów akustycznych. Program zakłada też przebudowę łącznic węzła z ul. Lenartowicza i budowę rond w ciągu tej ulicy (na końcach obu łącznic).

Przedsięwzięcie to ma być prowadzone równolegle (i łączyć się w terenie) z budową przez sosnowiecki samorząd nowego węzła na S1. Połączy on ekspresową trasę z terenami inwestycyjnymi po dawnej kopalni piasku Maczki-Bór, obszarem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w dzielnicy Dańdówka oraz drogą w kierunku centrum miasta - poprzez zbudowaną już częściowo w poprzednich latach dwujezdniową drogę do ul. 11 Listopada.

Pod koniec lipca również miasto podpisało umowę z wykonawcą projektu węzła. Dokumentację za 1,3 mln zł ma przygotować w ciągu 15 miesięcy katowicka spółka Complex Projekt. Obejmie ona częściowo bezkolizyjny węzeł na drodze S1 wraz z jej przebudową/poszerzeniem na długości ok. 1,1 km, a także budowę drogi o długości ok. 1,7 km (w tym skrzyżowania z łącznikiem, do istniejącej drogi na terenach inwestycyjnych).

Władze Sosnowca wielokrotnie przypominały, że jedyne miejsce, w którym można wybudować węzeł na S1, aby spełniał funkcje m.in. gospodarcze, jest wyjątkowo niekorzystne. Inwestycja musi bowiem objąć teren, na którym znajdują się rzeka i linia kolejowa, a sama główna arteria przebiega tam po łuku, co wymaga m.in. odpowiednio dłuższych pasów włączeń do ruchu.

Dodatkowo, z racji ukształtowania terenu, na znacznej jego części trzeba będzie prawdopodobnie wykonać rozległe prace ziemne, a także - najpewniej - postawić złożone obiekty inżynieryjne. Konieczny będzie również wykup kolidującej z inwestycją stacji benzynowej - wraz z uwzględnieniem związanych z tym roszczeń.

Sosnowiec uważa jednak inwestycję za konieczną. Obecnie na terenach w strefie ekonomicznej lub po kopalni piasku Maczki-Bór działa ponad 30 przedsiębiorstw. Wśród nich są centra logistyczne i firmy produkcyjne. Miasto spodziewa się, że inwestycję szacowaną wcześniej nawet na 100 mln zł będzie musiało sfinansować samodzielnie.

Na początku lipca br. katowicki oddział GDDKiA wybrał też najkorzystniejszą ofertę budowy drugiej jezdni oddalonego od Sosnowca o 14 km obecnie jednojezdniowego odcinka trasy S1 Pyrzowice-Podwarpie (ok. 9,7 km). Z ceną 76,8 mln zł złożyło ją konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construccion.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270gospodarkaas 18.03.2018

  Projekt Nowego Kodeksu Pracy: kilka rodzajów umów na etat

  26 dni urlopu dla każdego pracownika, bez względu na staż, kilka rodzajów umów o pracę - m.in. takie zmiany w przepisach zaproponowała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy

 2. KazmierczakFB 16.03.2018

  Kaźmierczak o Konstytucji dla Biznesu: to dobra regulacja

  Konstytucja Biznesu to dobra regulacja, poprawia istniejący stan, dzięki niej firmy będą mogły wywodzić przed urzędami swoje konstytucyjne prawa wprost z ustawy - uważa prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak

 3. energa 15.03.2018

  Energa: rozmowy ugodowe ws. umów na zakup zielonych certyfikatów

  Trwają rozmowy ugodowe z czterema z grupy 22 podmiotów, w stosunku do których spółka Energa-Obrót przestała realizować umowy na zakup świadectw pochodzenia energii z OZE, tzw. zielonych certyfikatów.

 4. LotosOrlen 07.03.2018

  Prezes Lotosu nie ma wątpliwości: połączenie Lotosu z Orlenem biznesowo korzystne

  Prezes Lotosu Marcin Jastrzębski ocenia, że z biznesowego punktu widzenia ewentualne połączenie spółki z PKN Orlen jest korzystne. Dodał, że dla całej operacji najważniejszy będzie kształt warunków zgody na koncentrację ze strony KE lub UOKiK

 5. 1270morawieckiprem 27.02.2018

  Morawiecki: mam nadzieję, że w 2020 r. będziemy budować nawet do ok. 200 tys. mieszkań rocznie

  Program Mieszkanie plus to program epokowy - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Wyraził nadzieję, że w 2020 r. liczba budowanych mieszkań wzrośnie nawet do ok. 200 tys. rocznie.

 6. Orlenflickr 27.02.2018

  Ekspert: fuzja Orlenu i Lotosu powinna mieć pozytywne skutki

  Fuzja PKN Orlen i Lotosu powinna mieć pozytywne skutki - ocenia ekspert energetyczny z Instytutu Staszica dr Dawid Piekarz. Jego zdaniem, połączony koncern miałby np. lepszą pozycję wobec dostawców ropy, a krajowa konkurencja nie powinna być zagrożona

 7. LotosOrlen 27.02.2018

  Będzie połączenie dwóch polskich gigantów? Jest list intencyjny!

  Już wkrótce PKN Orlen może wchłonąć Grupę Lotos, a tym samym stworzyć gigantyczny koncern. We wtorek został podpisany list intencyjny w tej sprawie

 8. Polregiowiki 27.02.2018

  Możemy już mówić o odrodzeniu kolei regionalnych? Znakomite wyniki jednego z przewoźników

  Polregio przewiozło w ubiegłym roku o 384 tys. pasażerów więcej niż w roku 2016. Przewoźnik utrzymał pozycję lidera i obecnie ma najwięcej, bo 26,3 proc. udziałów w rynku pod względem liczby przewożonych pasażerów - poinformowało Polregio we wtorkowym komunikacie

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook