Jedynie prawda jest ciekawa

Oddano do użytku estakadę S1 w Sosnowcu

09.08.2017

Przebudowywana od końca 2015 r. ponad 300-metrowa estakada ekspresowej trasy S1 w Sosnowcu została już oddana do ruchu - poinformowała GDDKiA. Tym samym na tym sosnowieckim odcinku ważnej dla tranzytu tzw. Wschodniej Obwodnicy GOP zakończyły się utrudnienia.

Pierwotnie gruntowny remont liczącej 330 m estakady zaplanowano na dwa lata. Od ich rozpoczęcia - w listopadzie 2015 r. - cały ruch kierowany był na jedną jezdnię. Korki przed zwężeniami sięgały początkowo nawet 1,5 km. Zwężenia miały długość 1,2 km; obowiązywało ograniczenie prędkości do 60 km/h.

W ostatnich dniach, gdy prace dobiegały końca, ruch odbywał się już po jednym pasie każdej jezdni S1. Po wymalowaniu pasów i zamontowaniu całej infrastruktury gotowe jezdnie zostały w pełni udostępnione we wtorek po południu. Jak zaznaczyła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, udało się to zrobić trzy miesiące przed terminem.

Na remontowanym odcinku (w pobliżu sosnowieckiego osiedla Bór) konieczna była częściowa rozbiórka dotychczasowej estakady (przebiegającej nad rzeką Bobrek i torami kolejowymi) oraz dojazdów do niej. Następnie obiekty odbudowywano (każdy z nich powstał z ponad 200 prefabrykowanych belek strunobetonowych), z uwzględnieniem obecnych wymagań nośności.

W ramach robót o łącznej wartości 21,7 mln zł Przedsiębiorstwo Robót Mostowych Mosty-Łódź przebudowało zbudowało nową konstrukcję jezdni o nośności przewidzianej dla najwyższej kategorii ruchu (KR-6; nacisk 115 kN/oś), dostosowało ich geometrię pionową i poziomą do wymagań dla dróg klasy S (ekspresowych), a także przebudowało dojazdy do estakady na długości łącznie ok. 120 m.
Choć ta inwestycja dobiegła już końca, GDDKiA przygotowuje w Sosnowcu kolejną, mającą do podobnych obciążeń dostosować kolejny odcinek S1 w tym mieście. "Rozbudowa drogi ekspresowej S1 odcinek Sosnowiec-Mysłowice" obejmie trasę o długości 4,9 km od węzła z ul. Lenartowicza do miejsca za jednostronnym zjazdem do terenów inwestycyjnych w miejscu kopalni piasku Maczki-Bór.

Według wcześniejszych informacji to zadanie trzyletnie, z finansowaniem zapisanym na lata 2017-19. W lipcu br. katowicki oddział GDDKiA podpisał umowę na zaprojektowanie przebudowy - dokumentację wykona za 633 tys. zł katowicka spółka Trakt.

W dotyczącym tego odcinka S1 programie inwestycyjnym GDDKiA są m.in.: przebudowa drogi pod kątem nacisku 115 kN, przebudowa odwodnienia oraz budowa ekranów akustycznych. Program zakłada też przebudowę łącznic węzła z ul. Lenartowicza i budowę rond w ciągu tej ulicy (na końcach obu łącznic).

Przedsięwzięcie to ma być prowadzone równolegle (i łączyć się w terenie) z budową przez sosnowiecki samorząd nowego węzła na S1. Połączy on ekspresową trasę z terenami inwestycyjnymi po dawnej kopalni piasku Maczki-Bór, obszarem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w dzielnicy Dańdówka oraz drogą w kierunku centrum miasta - poprzez zbudowaną już częściowo w poprzednich latach dwujezdniową drogę do ul. 11 Listopada.

Pod koniec lipca również miasto podpisało umowę z wykonawcą projektu węzła. Dokumentację za 1,3 mln zł ma przygotować w ciągu 15 miesięcy katowicka spółka Complex Projekt. Obejmie ona częściowo bezkolizyjny węzeł na drodze S1 wraz z jej przebudową/poszerzeniem na długości ok. 1,1 km, a także budowę drogi o długości ok. 1,7 km (w tym skrzyżowania z łącznikiem, do istniejącej drogi na terenach inwestycyjnych).

Władze Sosnowca wielokrotnie przypominały, że jedyne miejsce, w którym można wybudować węzeł na S1, aby spełniał funkcje m.in. gospodarcze, jest wyjątkowo niekorzystne. Inwestycja musi bowiem objąć teren, na którym znajdują się rzeka i linia kolejowa, a sama główna arteria przebiega tam po łuku, co wymaga m.in. odpowiednio dłuższych pasów włączeń do ruchu.

Dodatkowo, z racji ukształtowania terenu, na znacznej jego części trzeba będzie prawdopodobnie wykonać rozległe prace ziemne, a także - najpewniej - postawić złożone obiekty inżynieryjne. Konieczny będzie również wykup kolidującej z inwestycją stacji benzynowej - wraz z uwzględnieniem związanych z tym roszczeń.

Sosnowiec uważa jednak inwestycję za konieczną. Obecnie na terenach w strefie ekonomicznej lub po kopalni piasku Maczki-Bór działa ponad 30 przedsiębiorstw. Wśród nich są centra logistyczne i firmy produkcyjne. Miasto spodziewa się, że inwestycję szacowaną wcześniej nawet na 100 mln zł będzie musiało sfinansować samodzielnie.

Na początku lipca br. katowicki oddział GDDKiA wybrał też najkorzystniejszą ofertę budowy drugiej jezdni oddalonego od Sosnowca o 14 km obecnie jednojezdniowego odcinka trasy S1 Pyrzowice-Podwarpie (ok. 9,7 km). Z ceną 76,8 mln zł złożyło ją konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construccion.

PAP

Warto poczytać

 1. szkola16122017 16.12.2017

  Francuzi zakazali korzystania ze smartfonów w szkołach. W Polsce będzie podobnie?

  - Smartfony i tablety uzależniają dzieci i młodzież, zbyt częste korzystanie z tych urządzeń może zmieniać ich psychikę i szkodzić zdrowiu.

 2. 1270expo2 12.12.2017

  Morawiecki: Mieszkanie plus na najbliższe 10 lat sztandarowym zadaniem rządu

  Program Mieszkanie plus na najbliższe 10 lat będzie sztandarowym zadaniem rządu; mieszkania są ważne dla wielu milionów młodych Polaków - powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorkowym expose w Sejmie. Zapowiedział pakiet korzyści dla samorządów, które zadbają o ład przestrzenny.

 3. 08.12.2017

  UE sfinalizowała negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu z Japonią

  UE osiągnęła w piątek porozumienie w sprawie umowy o partnerstwie gospodarczym z Japonią. To sygnał dla świata, że opowiadamy się za wolnym handlem - podkreślili we wspólnym oświadczeniu premier Japonii Shinzo Abe i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

 4. 10zl 04.12.2017

  Nowa moneta kolekcjonerska NBP – Henryk Glapiński ps. „Klinga”

  5 grudnia 2017 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” Henryk Glapiński ps. „Klinga”.

 5. Wyprzedazwiki 04.12.2017

  Black Friday? Bzdura. Ceny spadają jedynie minimalnie

  Promowany przez sprzedawców on-line Black Friday to wciąż jedynie zabieg marketingowy - obniżka cen w tym dniu w porównaniu do poprzedniego piątku wyniosła średnio 1,3 proc. - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu firmy doradczej Deloitte

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook