Jedynie prawda jest ciekawa


Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

21.03.2018
ociepa
Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

„Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

Podczas środowej komisji gospodarki omawiano kwestie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorców z uwzględnieniem krajów azjatyckich i afrykańskich.

Przedstawiając informację na temat możliwości ekspansji gospodarczej polskich firm wiceszef resortu MPiT Marcin Ociepa zaznaczył, że kierunek azjatycki i afrykański "za mało się przewija w przestrzeni debaty publicznej w Polsce" w stosunku do "potencjału, jaki drzemie w tych kierunkach". "Dla nas te kierunki są priorytetowe, dostrzegamy ten potencjał. Polska ma olbrzymie tradycje obecności gospodarczej w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji, które sięgają kilkudziesięciu lat wstecz" - powiedział w środę Ociepa.

Ocenił, że najciekawszym kierunkiem jest rynek afrykański. "Afryka od lat już jest przedmiotem ekspansji, czy to chińskiej czy amerykańskiej" - wskazał. "Dzisiaj naszym wyzwaniem gospodarczym jest zaistnieć, być obecnym w Afryce, +podbijać+ Afrykę w sensie gospodarczym, pomagać naszym przedsiębiorcom, wspomagać te inwestycje" - zaznaczył. Dodał, że jeśli chcemy być partnerami gospodarczymi, ale też politycznymi innych państw UE, to "musimy mieć swoje aktywa polityczne także w Afryce, także w Azji".

Wiceszef MPiT przypomniał, że jeśli chodzi o obroty handlowe z krajami Afryki, polski eksport wyniósł w 2017 r. 2,3 mld euro. "Główni partnerzy to RPA, Algieria, Egipt, Maroko i Nigeria" - wskazał. Dodał, że import wyniósł 1,6 mld euro, a główni partnerzy to RPA, Maroko, Egipt, Tunezja, Wybrzeże Kości Słoniowej. "W latach 2012-2017 polski eksport do Afryki zwiększył się o 49 proc. Z 1,5 mld euro do 2,3 mld euro" - wskazał.

Z kolei mówiąc o obrotach z Azją Ociepa przypomniał, że największy deficyt w obrotach towarowych mamy z Chinami - wynosi on 22 mld euro. Dodał, że eksport z krajami azjatyckimi zwiększył się o 4 proc., a import wzrósł o 14 proc. "Robimy wszystko, żeby być ważną częścią chińskiego projektu One Belt One Road (Nowy Jedwabny Szlak -PAP). (...) Tylko chcielibyśmy, żeby te pociągi wracały do Chin pełne polskich towarów, wyprodukowanych przez polskich przedsiębiorców" - zaznaczył.

Zwiększeniu możliwości eksportowych polskich przedsiębiorstw mają służyć, jak podkreślił, m.in. zagraniczne biura handlowe Polskiej Agencji Informacji i Handlu, których do końca 2019 roku ma działać 70. Na pytanie posła Jana Dudy (PiS) dotyczącego planów pomocy polskim przedsiębiorcom w Afryce, gdzie od 2017 r. działa biuro PAIH w Nairobi, przedstawiciel MPiT wyjaśnił, że w II i III kw. 2018 r. zaplanowano otwarcie kolejnych przedstawicielstw.

PAP


Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook