Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nowe przepisy spadkowe

22.11.2013

Posłowie jednogłośnie uchwalili nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy są wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2011 r.

Za przyjęciem noweli głosowało 440 posłów, czyli wszyscy biorący udział w głosowaniu.

Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku stwierdził niekonstytucyjność "pominięcia ustawodawczego". Polegało to na tym, iż w przepisach z 2006 r. ustawodawca nie uwzględnił ulgi podatkowej przy nabyciu nieruchomości w drodze spadku przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, które "do dnia 31 grudnia 2006 r. sprawowały opiekę nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej przed organem gminy".

Posłowie poprawili te przepisy. Ponadto wydłużyli termin do wniesienia przez osoby uprawnione żądania wznowienia postępowania w sprawach, w których przed wejściem w życie nowej ustawy wydano decyzję ostateczną.

Początkowo w projekcie właśnie uchwalonej noweli termin ten został określony na 31 grudnia 2013 r. Ostatecznie termin ten wydłużono do 31 grudnia 2014 r.

Znowelizowana ustawa o podatku od spadków i darowizn trafi obecnie do Senatu.

ansa/PAP

[fot.ansa]

Warto poczytać

 1. 27.09.2012

  Tusk przeprasza rodziny ofiar

  Premier Donald Tusk przeprosił w Sejmie rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej i oświadczył, że bierze na siebie pełną odpowiedzialność za działania państwa polskiego, jakie po niej nastąpiły. Zaapelował też o zakończenie wojny w sprawie katastrofy.

 2. 08.11.2011

  Senatorowie ślubowali

  Wśród nich prezes Krajowej SKOK Grzegorz Bierecki, który zwyciężył na Podlasiu

 3. 23.09.2012

  90 lat temu Sejm podjął decyzję o budowie portu w Gdyni

  23 września 1922 r. Sejm przyjął ustawę upoważniającą rząd do budowy portu morskiego w Gdyni. W ciągu kilkunastu lat rybacka osada przekształciła się w jeden z największych i najnowocześniejszych portów w Europie, wokół którego powstało miasto liczące ponad 120 tys. mieszkańców.

 4. 14.05.2013

  "Tu chodzi jedynie o partykularny interes polityczny"

  "KRRiT ma nad sobą parasol ochronny bez względu na to, co robi" - mówi Witold Kołodziejski.

 5. 21.01.2014

  Samorządowcy bez dodatków za nadgodziny

  Pracownikom samorządowym zatrudnionym na stanowiskach kierowniczych nie przysługują dodatki za nadgodziny - orzekł Trybunał Konstytucyjny, uznając za zgodne z konstytucją przepisy ustawy o pracownikach samorządowych.

 6. 28.11.2012

  GMO groźne dziś i dla przyszłych pokoleń

  Jeśli kobieta w ciąży je dużo soi transgenicznej, może nawet nie wiedzieć, że nosiła w sobie dziecko, bo poroni.

 7. 08.11.2011

  PiS broni krzyża w Sejmie

  Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział, że jeszcze we wtorek do marszałka Sejmu trafi projekt uchwały ws. ochrony krzyża na sali obrad

 8. 18.11.2011

  Edukacja z „trawką”

  Były poseł Marian Piłka nie zostawia suchej nitki na nominacjach polityków Ruchu Palikota na szefów komisji sejmowych. - Ta partia powinna być izolowana – zaznacza w rozmowie ze Stefczyk.info. Nominacja polityka Ruchu na szefa komisji edukacji to sygnał, jaki styl edukacji chcą lansować rządzący.

Facebook