Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nowe zasady zbiórek publicznych

18.07.2014

Teraz przy zgłaszaniu zbiórki publicznej rola urzędnika ma być minimalna; będzie jedynie sprawdzał, czy zgłoszenie jest zgodne z prawem, a cel zbiórki mieści się w założeniach ustawy - mówi PAP o wchodzących w życie nowych przepisach szef MAC Rafał Trzaskowski.

Od piątku można już zgłaszać zbiórki publiczne przez internet - umożliwiła to wchodząca tego dnia w życie nowa ustawa o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych przygotowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji we współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Zniesienie obowiązku uzyskiwania pozwoleń na zbiórkę publiczną i zastąpienie ich zgłoszeniami przez internet - za pośrednictwem platformy ePUAP (elektroniczna platforma usług administracji publicznej) - ma skrócić procedurę z 30 do 3 dni. Informacje o zbiórkach można natomiast znaleźć na publicznie dostępnym portalu pod adresem www.zbiorki.gov.pl.

"Do tej pory obowiązywała ustawa z lat trzydziestych - co oznaczało, że obywatel albo organizacja pożytku publicznego, aby zbierać pieniądze, musiała zgłosić to urzędnikowi, który wydawał taką zgodę. Oczywiście wszystkie informacje o zbiórkach publicznych, na które wydano zgodę, były dostępne, ale trzeba było o nie wystąpić w drodze dostępu do informacji publicznej. Nie było jednak żadnego miejsca, w którym można było to wszystko zobaczyć i sprawdzić" - powiedział PAP Rafał
Trzaskowski.

Ja wyjaśnił szef MAC, są dwie drogi zgłaszania zbiórki publicznej, pierwsza - przez portal ePUAP, gdzie będzie znajdował się wzór zgłoszenia zbiórki publicznej. "Po zalogowaniu się do konta i wypełnieniu tego formularza trzeba będzie go wysłać. Następnie urzędnik zweryfikuje wszystkie dane i umieści zgłoszenie na portalu zbiorki.gov.pl. Druga droga to tradycyjne wysłanie zgłoszenia pocztą. Wystarczy wydrukować sobie ten formularz, wypełnić i wysłać do MAC" - powiedział PAP minister administracji i cyfryzacji.

Po to, by zgłosić zbiórkę drogą elektroniczną, oraz po to, by wysłać w ten sposób sprawozdania z jej przeprowadzenia, potrzebny będzie podpis elektroniczny lub profil zaufany.

Profil zaufany zakłada się bezpłatnie na portalu ePUAP.gov.pl i następnie trzeba go potwierdzić w wyznaczonych punktach: urzędach skarbowych, urzędach wojewódzkich, oddziałach ZUS, a za granicą w konsulatach (do końca roku lista punktów zostanie rozszerzona o placówki Poczty Polskie i banki). Jest on ważny przez trzy lata i po tym okresie można jego ważność przedłużyć. Bezpieczny podpis elektroniczny można kupić obecnie w jednej z pięciu firm świadczących usługi w tym zakresie – ich lista znajduje się na stronie Ministerstwa Gospodarki.

Podpis elektroniczny i profil zaufany służą w kontakcie z urzędem potwierdzeniu tożsamości danej osoby lub organizacji. Mają on takie samo zastosowanie jak odręczny podpis w dokumentach papierowych składanych w urzędach.

Informacje z dokumentów nadesłanych za pomocą ePUAP, po formalnej weryfikacji przez urzędników MAC, będą automatycznie umieszczane na portalu zbiórki.gov.pl. Natomiast w przypadku zgłoszeń i sprawozdań papierowych, urzędnicy, po weryfikacji formalnej, będę samodzielnie wprowadzali dane do systemu. Informacje dotyczące zbiórek prezentowane będą w taki sam sposób, niezależnie od metody przekazania dokumentu.

"Rola urzędnika ma być minimalna - będzie jedynie sprawdzał, czy zgłoszenie jest zgodne z prawem i cel zbiórki mieści się w założeniach ustawy o zbiórkach publicznych" - zaznaczył Trzaskowski. 

Na portalu zbiórki.gov.pl będzie można znaleźć informacje o konkretnej zbiórce, przejrzeć spis zgłoszonych zbiórek, poznać dane organizatora, a także sprawdzić, ile udało się zebrać pieniędzy oraz jak została rozliczona dana zbiórka.

Wyszukiwarka umieszczona na portalu pozwala wyszukać zbiórki publiczne, m.in. przez takie kryteria jak: nazwa organizatora, nazwa zbiórki, miejsce jej przeprowadzenia, a także sprawdzić, jakie zbiórki są planowane, jakie już trwają, a jakie zostały zakończone.

Można także tworzyć różne wykresy i zestawienia dotyczące zbiórek, każdy może też pobrać na swój komputer (do pliku csv lub xml) komplet informacji dotyczących jednej lub wielu zbiórek.

PAP/kop
[Fot. sxc.hu]


Słowa kluczowe:

Warto poczytać

 1. tree-12837211280nasi 22.01.2017

  Nowe zasady wycinania drzew na posesji

  Ministerstwo zastrzega, że zmiany nie oznaczają tego, że brak jakichkolwiek ograniczeń w usuwaniu drzew i krzewów.

 2. 1024px-Zahlungsmittel 22.01.2017

  Analitycy: EBC na razie nie zmieni polityki

  Europejski Bank Centralny nie zmienia swojej polityki, bo uważa, że sygnały o wzroście inflacji nie są jeszcze wskaźnikiem trwałej tendencji.

 3. mid-epa05731232 21.01.2017

  Będzie projekt centralnego rejestru faktur

  - Ministerstwo Finansów nie wycofuje się z projektu utworzenia centralnego rejestru faktur - powiedział szef resortu finansów Mateusz Morawiecki.

 4. mid-epa05731233 21.01.2017

  Morawiecki: Przeszacowany eksport w 2014-2015 r.

  "Mianowicie dziś już wiemy, że co najmniej 20 mld zł lub 30 mld zł eksportu w roku 2014 czy 2015, to był eksport fikcyjny wynikający z pustych faktur VAT”.

 5. 58dd1cf0dab4432787519cdab3b6de7a 20.01.2017

  Korytarz Północny coraz bliżej realizacji

  „To jest konkurencja, to jest istotny element polskiej strategii różnicowania źródeł dostaw” - powiedział Piotr Naimski.

 6. office-15747171280 20.01.2017

  Wzrost koniunktury w gospodarce

  „Dla większości składowych wskaźnika odnotowano wartości wyższe niż przed miesiącem”.

 7. digital-marketing-17253401280 20.01.2017

  Największe wyzwania firm na rok 2017

  Według ekspertów wyzwanie dotyczące przyciągania talentów i zatrzymywania wartościowych pracowników będzie jednym z kluczowych.

 8. 5c05c2cd7e0e488b9a8ce266e2a886c3orlenSI 20.01.2017

  PERN kupił prawie 5 proc. akcji Orlenu

  „Usprawni to realizację strategii państwa w zakresie bezpieczeństwa energetycznego” - podkreśliło Ministerstwo Energii w komunikacie.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook