Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nowe zasady zbiórek publicznych

18.07.2014

Teraz przy zgłaszaniu zbiórki publicznej rola urzędnika ma być minimalna; będzie jedynie sprawdzał, czy zgłoszenie jest zgodne z prawem, a cel zbiórki mieści się w założeniach ustawy - mówi PAP o wchodzących w życie nowych przepisach szef MAC Rafał Trzaskowski.

Od piątku można już zgłaszać zbiórki publiczne przez internet - umożliwiła to wchodząca tego dnia w życie nowa ustawa o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych przygotowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji we współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Zniesienie obowiązku uzyskiwania pozwoleń na zbiórkę publiczną i zastąpienie ich zgłoszeniami przez internet - za pośrednictwem platformy ePUAP (elektroniczna platforma usług administracji publicznej) - ma skrócić procedurę z 30 do 3 dni. Informacje o zbiórkach można natomiast znaleźć na publicznie dostępnym portalu pod adresem www.zbiorki.gov.pl.

"Do tej pory obowiązywała ustawa z lat trzydziestych - co oznaczało, że obywatel albo organizacja pożytku publicznego, aby zbierać pieniądze, musiała zgłosić to urzędnikowi, który wydawał taką zgodę. Oczywiście wszystkie informacje o zbiórkach publicznych, na które wydano zgodę, były dostępne, ale trzeba było o nie wystąpić w drodze dostępu do informacji publicznej. Nie było jednak żadnego miejsca, w którym można było to wszystko zobaczyć i sprawdzić" - powiedział PAP Rafał
Trzaskowski.

Ja wyjaśnił szef MAC, są dwie drogi zgłaszania zbiórki publicznej, pierwsza - przez portal ePUAP, gdzie będzie znajdował się wzór zgłoszenia zbiórki publicznej. "Po zalogowaniu się do konta i wypełnieniu tego formularza trzeba będzie go wysłać. Następnie urzędnik zweryfikuje wszystkie dane i umieści zgłoszenie na portalu zbiorki.gov.pl. Druga droga to tradycyjne wysłanie zgłoszenia pocztą. Wystarczy wydrukować sobie ten formularz, wypełnić i wysłać do MAC" - powiedział PAP minister administracji i cyfryzacji.

Po to, by zgłosić zbiórkę drogą elektroniczną, oraz po to, by wysłać w ten sposób sprawozdania z jej przeprowadzenia, potrzebny będzie podpis elektroniczny lub profil zaufany.

Profil zaufany zakłada się bezpłatnie na portalu ePUAP.gov.pl i następnie trzeba go potwierdzić w wyznaczonych punktach: urzędach skarbowych, urzędach wojewódzkich, oddziałach ZUS, a za granicą w konsulatach (do końca roku lista punktów zostanie rozszerzona o placówki Poczty Polskie i banki). Jest on ważny przez trzy lata i po tym okresie można jego ważność przedłużyć. Bezpieczny podpis elektroniczny można kupić obecnie w jednej z pięciu firm świadczących usługi w tym zakresie – ich lista znajduje się na stronie Ministerstwa Gospodarki.

Podpis elektroniczny i profil zaufany służą w kontakcie z urzędem potwierdzeniu tożsamości danej osoby lub organizacji. Mają on takie samo zastosowanie jak odręczny podpis w dokumentach papierowych składanych w urzędach.

Informacje z dokumentów nadesłanych za pomocą ePUAP, po formalnej weryfikacji przez urzędników MAC, będą automatycznie umieszczane na portalu zbiórki.gov.pl. Natomiast w przypadku zgłoszeń i sprawozdań papierowych, urzędnicy, po weryfikacji formalnej, będę samodzielnie wprowadzali dane do systemu. Informacje dotyczące zbiórek prezentowane będą w taki sam sposób, niezależnie od metody przekazania dokumentu.

"Rola urzędnika ma być minimalna - będzie jedynie sprawdzał, czy zgłoszenie jest zgodne z prawem i cel zbiórki mieści się w założeniach ustawy o zbiórkach publicznych" - zaznaczył Trzaskowski. 

Na portalu zbiórki.gov.pl będzie można znaleźć informacje o konkretnej zbiórce, przejrzeć spis zgłoszonych zbiórek, poznać dane organizatora, a także sprawdzić, ile udało się zebrać pieniędzy oraz jak została rozliczona dana zbiórka.

Wyszukiwarka umieszczona na portalu pozwala wyszukać zbiórki publiczne, m.in. przez takie kryteria jak: nazwa organizatora, nazwa zbiórki, miejsce jej przeprowadzenia, a także sprawdzić, jakie zbiórki są planowane, jakie już trwają, a jakie zostały zakończone.

Można także tworzyć różne wykresy i zestawienia dotyczące zbiórek, każdy może też pobrać na swój komputer (do pliku csv lub xml) komplet informacji dotyczących jednej lub wielu zbiórek.

PAP/kop
[Fot. sxc.hu]


Słowa kluczowe:

Warto poczytać

 1. cow-17143801920 20.10.2016

  Wzrosną wydatki na rolnictwo

  Wydatki na rolnictwo w 2017 r. wzrosną o 15 proc. do 9,7 mld zł - poinformował w czwartek wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

 2. ceta-stf 20.10.2016

  W Brukseli protestują przeciwko CETA

  Wśród manifestantów zebranych na placu przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli byli przedstawiciele władz miast, które ogłosiły się "wolnymi od CETA", radni, a także lewicowi eurodeputowani oraz reprezentanci organizacji pozarządowych.

 3. toyota-3472881920 20.10.2016

  Toyota ponownie zainwestuje w Polsce

  Wartość nowych inwestycji Toyoty to 650 mln zł, a łączna wartość inwestycji Toyoty dzisiaj to ponad 4 mld zł, w zaokrągleniu miliard euro - powiedział w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki.

 4. cetatlumaczeniekeSI 20.10.2016

  KE: Polskie tłumaczenie CETA zostanie poprawione

  Unijni ministrowie odpowiedzialni za sprawy handlowe, którzy we wtorek dyskutowali nad podpisaniem umowy CETA w Luksemburgu, nie zdołali dojść do porozumienia.

 5. morawie-st 20.10.2016

  Morawiecki o budżecie: jest bardzo stabilny

  Mamy budżet bardzo stabilny, bardzo rozsądny ale też taki, który jest budżetem nadziei dla ludzi- powiedział minister Mateusz Morawiecki.

 6. electric-welding-5638041280 19.10.2016

  GUS o dynamice społeczno-gospodarczej

  Ceny produkcji przemysłowej we wrześniu wzrosły rdr o 0,2 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,3 proc.

 7. mid-16a19011 19.10.2016

  Opozycja krytykuje budżet na 2017 r.

  - Projekt budżetu na 2017 r. jest dowodem na to, że PiS poważnie traktuje zobowiązania wyborcze i zamierza je zrealizować - mówił Jacek Sasin z PiS broniąc budżetu.

 8. mid-16a19033 19.10.2016

  Morawiecki: Budżet dla ludzi, nie wskaźników

  Minister rozwoju i finansów przedstawił w środę w Sejmie projekt budżetu na 2017 rok.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook