Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nowe podatki we Francji

01.08.2012

Transakcje giełdowe nie były opodatkowane w całej Europie. Aż do dziś, bowiem we Francji zaczyna obowiązywać specjalny podatek, który ma przynieść budżetowi zysk w wysokości ponad siedmiu miliardów euro.

Propozycję wprowadzenia podatku od transakcji giełdowych wystosował już poprzedni prezydent Francji, Nicolas Sarkozy. W porównaniu do planów Sarkozy'ego, podatek jest jednak dwukrotnie wyższy niż pierwotnie zamierzano. 

Według szacunków rządu 0,2 – proc. podatek transakcyjny ograniczy wartość obrotów akcjami z 1,3 biliona euro do 800 miliardów euro. Podatek transakcyjny popiera Angela Merkel, kanclerz Niemiec, która pod koniec czerwca mówiła, że za jego wprowadzeniem opowiada się nie tylko Francja, ale także Hiszpania i Włochy.

Francja jest pierwszym krajem, gdzie opodatkowano transakcje giełdowe. Wcześniej mówiło się także o pomysłach, które wprowadziłyby podobny podatek dotyczył całej Unii Europejskiej. Inne kraje UE są jednak w tej kwestii sceptyczne. Wielka Brytania i Szwecja zapowiedziały już, że nie chcą o tym projekcie w ogóle słyszeć, bo obawiają się, że spowoduje to odpływ kapitałów z naszego kontynentu.

ll, ekonomia24.pl

[Fot. PAP/EPA]

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook