Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nowa lista leków refundowanych

01.01.2013

„Na liście znalazły się 71 nowe produkty (nowe kody EAN). W ponad 600 przypadkach wzrosną dopłaty pacjentów do leków, a w ponad 2 tys. zostaną zmniejszone”.

Od wtorku obowiązuje pierwsza w tym roku lista leków refundowanych. Znalazły się na niej m.in. nowe leki stosowane w terapii choroby Huntingtona oraz ciężkiej postaci łuszczycy.

Zgodnie z ustawą refundacyjną lista leków musi być aktualizowana co dwa miesiące i jest publikowana w formie obwieszczenia MZ. Leki refundowane mają stałe urzędowe ceny i marże.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, nowa lista umożliwi inne podejście do leczenia padaczki, ponieważ pacjenci otrzymają dostęp do terapii we wcześniejszej fazie choroby niż obecnie. Ma to umożliwić im aktywność społeczną i zawodową.

W ramach programu lekowego refundowany będzie lek używany w ciężkiej postaci łuszczycy. Na liście znalazł się także w ramach programu lekowego kolejny medykament na stwardnienie rozsiane.

Zmieniona została zasada dostępu do nowoczesnych leków na reumatoidalne zapalenie stawów o przebiegu agresywnym; refundowane będą dwa nowoczesne leki biologiczne. Zmieniono też formułę leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego oraz szpiczaka plazmatyczno-komórkowego. Zmiany te mają ułatwić pacjentom dostęp do terapii.

Na nowej liście znalazły się 71 nowe produkty (nowe kody EAN). W ponad 600 przypadkach wzrosną dopłaty pacjentów do leków, a w ponad 2 tys. zostaną zmniejszone. Zmiany na kolejnej liście dotyczyć będą też rozszerzenia pozarejestracyjnych wskazań refundacyjnych dla 180 leków. Chodzi m.in. o leki stosowane w kardiologii, nefrologii, immunologii, reumatologii oraz onkologii.

MZ przypomina, że każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku przepisanego przez lekarza. "Większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej" - zapewnia resort.

Szczegóły dotyczące listy można znaleźć na stronie www.mz.gov.pl.

TK,PAP
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. parytetyradynadzorczeSI 06.03.2015

  Bundestag przegłosował kwoty dla kobiet w radach nadzorczych

  30-procentowe kwoty dla kobiet będą obowiązywały od 2016 r. w ponad 100 spółkach giełdowych, gdzie w radach nadzorczych zasiadają przedstawiciele pracowników.

 2. ropa-stef 06.03.2015

  Wzrastają ceny ropy na nowojorskiej giełdzie

  Baryłka ropy kosztuje ponad 51 dolarów za baryłkę.

 3. zimaPAPEPA 06.03.2015

  Bułgaria sparaliżowana. Zima górą

  Opady śniegu w Bułgarii spowodowały ogromne problemy. W kraju brakuje prądu, są problemy z łącznością, komunikacją publiczną. Synoptycy ostrzegają przed powodziami.

 4. shalegaseuropeSI 06.03.2015

  Gazowe eldorado koło Rawicza

  Na początku przyszłego roku możliwa jest pełna eksploatacja i komercyjna sprzedaż gazu ze złoża Szymanowo koło Rawicza w Wielkopolsce.

 5. pkp-energetyka 05.03.2015

  PKP Energetyka może zostać sprywatyzowana

  Zainteresowanie kupnem spółki jest duże. PKP Energetyka może trafić w zagraniczne ręce.

 6. frankowcy 05.03.2015

  Szef UOKiK zapowiada lepszą ochronę konsumentów

  Zmiana ustawy o UOKiK ma umożliwić szybsze działanie w sprawie nieprawidłowości na rynku.

 7. mid-15303049 05.03.2015

  Wymiana Polski z Algierią na ponad mld złotych

  Od wtorku minister Piechociński przebywa w Algierii w misją gospodarczą.

 8. kopaSIW 04.03.2015

  Platforma chce pieniędzy na likwidację kopalń

  Rządzący politycy Platformy zgłosili do Komisji Europejskiej wniosek, by otrzymać dodatkową pomoc dla kopalń KW. Niestety, pomoc możliwa jest tylko dla likwidowanych firm. A miały być tylko "restrukturyzacje"...

Facebook