Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nowa lista leków refundowanych

01.01.2013

„Na liście znalazły się 71 nowe produkty (nowe kody EAN). W ponad 600 przypadkach wzrosną dopłaty pacjentów do leków, a w ponad 2 tys. zostaną zmniejszone”.

Od wtorku obowiązuje pierwsza w tym roku lista leków refundowanych. Znalazły się na niej m.in. nowe leki stosowane w terapii choroby Huntingtona oraz ciężkiej postaci łuszczycy.

Zgodnie z ustawą refundacyjną lista leków musi być aktualizowana co dwa miesiące i jest publikowana w formie obwieszczenia MZ. Leki refundowane mają stałe urzędowe ceny i marże.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, nowa lista umożliwi inne podejście do leczenia padaczki, ponieważ pacjenci otrzymają dostęp do terapii we wcześniejszej fazie choroby niż obecnie. Ma to umożliwić im aktywność społeczną i zawodową.

W ramach programu lekowego refundowany będzie lek używany w ciężkiej postaci łuszczycy. Na liście znalazł się także w ramach programu lekowego kolejny medykament na stwardnienie rozsiane.

Zmieniona została zasada dostępu do nowoczesnych leków na reumatoidalne zapalenie stawów o przebiegu agresywnym; refundowane będą dwa nowoczesne leki biologiczne. Zmieniono też formułę leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego oraz szpiczaka plazmatyczno-komórkowego. Zmiany te mają ułatwić pacjentom dostęp do terapii.

Na nowej liście znalazły się 71 nowe produkty (nowe kody EAN). W ponad 600 przypadkach wzrosną dopłaty pacjentów do leków, a w ponad 2 tys. zostaną zmniejszone. Zmiany na kolejnej liście dotyczyć będą też rozszerzenia pozarejestracyjnych wskazań refundacyjnych dla 180 leków. Chodzi m.in. o leki stosowane w kardiologii, nefrologii, immunologii, reumatologii oraz onkologii.

MZ przypomina, że każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku przepisanego przez lekarza. "Większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej" - zapewnia resort.

Szczegóły dotyczące listy można znaleźć na stronie www.mz.gov.pl.

TK,PAP
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. ea63686bf4b3a1adf42dec6b177ace5d 23.11.2014

  Bydgoskie zakłady wyprodukują drony

  Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. w Bydgoszczy przygotowują się do produkcji samolotów bezzałogowych - dronów. Ważący 25 kg prototyp skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej we współpracy z WZL przeszedł już pomyślne testy.

 2. 86343858005989 23.11.2014

  Kazachstan chce być naftową potęgą

  Kazachstan posiada ogromne rezerwy ropy naftowej, co sprawa, że zaraz po Rosji jest drugim największym producentem tego surowca w grupie krajów sowieckich. Teraz władze chcą iść dalej, chcą zbudować imperium i uniezależnić się od Rosji.

 3. piechocinski-ansa 22.11.2014

  Piechociński odwołał prezesa Kompanii Węglowej

  Zwolnienie prezesa ma wstrząsnąć kadrą menedżerską Kompanii.

 4. rura-gazowa 22.11.2014

  Kazachstan chce się uniezależnić od Rosji

  Kazachstan jest drugim co do wielkości producentem gazu wśród państw byłego Związku Radzieckiego. Teraz chce uniezależnić swoje transporty od Rosji.

 5. metro-rzym 22.11.2014

  Rzym ma najdroższe metro na świecie

  Trzeci linia metra w Rzymie okazuje się być najdroższą tego typu inwestycją na świecie.

 6. kompaniaweglowaodwolujeSI 21.11.2014

  Prezes Kompanii Węglowej odwołany

  Odwołania Mirosława Tarasa domagały się związki zawodowe. Pisma w tej sprawie związkowcy skierowali m.in. do premier Ewy Kopacz, wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego.

 7. chickensbirdfluSI 21.11.2014

  Nowe przypadki ptasiej grypy w Holandii

  Wykryto ją na trzech fermach drobiu. Dokonano uboju całego ptactwo z tych ferm - ponad 53 tysiące sztuk drobiu.

 8. rosniefttonieSI 21.11.2014

  Amerykanie i Saudowie chcą rzucić Rosję na kolana?

  USA i Saudowie starają się zrobić Władimirowi Putinowi to, co zrobili ostatnim przywódcom Związku Radzieckiego: zalać go ropą na śmierć i doprowadzić do bankructwa niskimi cenami surowca”.

Facebook