Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nowa lista leków refundowanych

01.01.2013

„Na liście znalazły się 71 nowe produkty (nowe kody EAN). W ponad 600 przypadkach wzrosną dopłaty pacjentów do leków, a w ponad 2 tys. zostaną zmniejszone”.

Od wtorku obowiązuje pierwsza w tym roku lista leków refundowanych. Znalazły się na niej m.in. nowe leki stosowane w terapii choroby Huntingtona oraz ciężkiej postaci łuszczycy.

Zgodnie z ustawą refundacyjną lista leków musi być aktualizowana co dwa miesiące i jest publikowana w formie obwieszczenia MZ. Leki refundowane mają stałe urzędowe ceny i marże.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, nowa lista umożliwi inne podejście do leczenia padaczki, ponieważ pacjenci otrzymają dostęp do terapii we wcześniejszej fazie choroby niż obecnie. Ma to umożliwić im aktywność społeczną i zawodową.

W ramach programu lekowego refundowany będzie lek używany w ciężkiej postaci łuszczycy. Na liście znalazł się także w ramach programu lekowego kolejny medykament na stwardnienie rozsiane.

Zmieniona została zasada dostępu do nowoczesnych leków na reumatoidalne zapalenie stawów o przebiegu agresywnym; refundowane będą dwa nowoczesne leki biologiczne. Zmieniono też formułę leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego oraz szpiczaka plazmatyczno-komórkowego. Zmiany te mają ułatwić pacjentom dostęp do terapii.

Na nowej liście znalazły się 71 nowe produkty (nowe kody EAN). W ponad 600 przypadkach wzrosną dopłaty pacjentów do leków, a w ponad 2 tys. zostaną zmniejszone. Zmiany na kolejnej liście dotyczyć będą też rozszerzenia pozarejestracyjnych wskazań refundacyjnych dla 180 leków. Chodzi m.in. o leki stosowane w kardiologii, nefrologii, immunologii, reumatologii oraz onkologii.

MZ przypomina, że każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku przepisanego przez lekarza. "Większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej" - zapewnia resort.

Szczegóły dotyczące listy można znaleźć na stronie www.mz.gov.pl.

TK,PAP
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. mid-15a04013 04.10.2015

  Kopacz: Nie będzie elektrowni atomowych

  "W przeciwieństwie do moich konkurentów politycznych, nie mam w tyle głowy planu budowy elektrowni atomowych."

 2. swinoujscieportprzemysl 03.10.2015

  PiS postuluję odbudowę gospodarki morskiej

  Opozycja chce rozwoju portów, odbudowy rybołówstwa i przemysłu okrętowego.

 3. mid-15a03045 03.10.2015

  Program rolny PiS przeciwko „wygaszaniu polskiej wsi”

  Walka o wyższe dopłaty z UE dla rolników, rekompensaty za szkody w uprawach na skutek klęsk żywiołowych czy zniszczenia przez zwierzynę - to niektóre punkty z programu rolnego PiS, które przedstawił w sobotę w Białymstoku poseł tej partii Krzysztof Jurgiel.

 4. tauron 03.10.2015

  Kompania Węglowa trafi do TF "Silesia"

  Według rządu to pierwszy krok do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

 5. pila3 02.10.2015

  Ostry protest drwali!

  Ponad 2,5 tys. pracowników firm leśnych manifestowało przed kancelarią premiera w Warszawie. Protestujący domagają się wyższych stawek za pracę. Złożyli w siedzibie Ewy Kopacz petycję ze swoim postulatami.

 6. TurkStream 02.10.2015

  Turkish Stream ma mieć dwie nitki

  Rosyjski minister oświadczył, że gazociąg Turkish Stream powinien mieć dodatkową nitkę.

 7. lasyansaSI 02.10.2015

  Lasy tną coraz więcej

  Przemysł żąda od leśników więcej surowca, a ekolodzy alarmują, że w lasach trwa rabunek – informuje „Rzeczpospolita”. A od przyszłego roku może być jeszcze gorzej, bo Lasy Państwowe zostaną obłożone wyższym podatkiem.

 8. pkp 02.10.2015

  PKP Intercity do prywatyzacji?

  Do 2018 roku PKP Intercity ma zostać sprywatyzowane. Proces odbędzie się poprzez giełdę.

Facebook