Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nowa lista leków refundowanych

01.01.2013

„Na liście znalazły się 71 nowe produkty (nowe kody EAN). W ponad 600 przypadkach wzrosną dopłaty pacjentów do leków, a w ponad 2 tys. zostaną zmniejszone”.

Od wtorku obowiązuje pierwsza w tym roku lista leków refundowanych. Znalazły się na niej m.in. nowe leki stosowane w terapii choroby Huntingtona oraz ciężkiej postaci łuszczycy.

Zgodnie z ustawą refundacyjną lista leków musi być aktualizowana co dwa miesiące i jest publikowana w formie obwieszczenia MZ. Leki refundowane mają stałe urzędowe ceny i marże.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, nowa lista umożliwi inne podejście do leczenia padaczki, ponieważ pacjenci otrzymają dostęp do terapii we wcześniejszej fazie choroby niż obecnie. Ma to umożliwić im aktywność społeczną i zawodową.

W ramach programu lekowego refundowany będzie lek używany w ciężkiej postaci łuszczycy. Na liście znalazł się także w ramach programu lekowego kolejny medykament na stwardnienie rozsiane.

Zmieniona została zasada dostępu do nowoczesnych leków na reumatoidalne zapalenie stawów o przebiegu agresywnym; refundowane będą dwa nowoczesne leki biologiczne. Zmieniono też formułę leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego oraz szpiczaka plazmatyczno-komórkowego. Zmiany te mają ułatwić pacjentom dostęp do terapii.

Na nowej liście znalazły się 71 nowe produkty (nowe kody EAN). W ponad 600 przypadkach wzrosną dopłaty pacjentów do leków, a w ponad 2 tys. zostaną zmniejszone. Zmiany na kolejnej liście dotyczyć będą też rozszerzenia pozarejestracyjnych wskazań refundacyjnych dla 180 leków. Chodzi m.in. o leki stosowane w kardiologii, nefrologii, immunologii, reumatologii oraz onkologii.

MZ przypomina, że każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku przepisanego przez lekarza. "Większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej" - zapewnia resort.

Szczegóły dotyczące listy można znaleźć na stronie www.mz.gov.pl.

TK,PAP
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. NaftohazSI 12.07.2014

  Naftohaz zakręcił dłużnikom kurek z gazem

  Za gaz nie zapłacili m.in. odbiorcy z Kijowa, Charkowa, Dniepropietrowska, Połtawy, Lwowa, Czerniowiec i innych miast. Ich zobowiązania wynoszą blisko 5,7 mld. hrywien.

 2. zlotowkiswiatsxcSI 12.07.2014

  wSieci o OFE

  Rząd zrobił wszystko, by manipulacjami zniechęcić Polaków do Otwartych Funduszy Emerytalnych. I skazał na biedę – pisze w tygodniku wSieci Ewa Wesołowska.

 3. OFESI 12.07.2014

  Większość Polaków nie zdecydowało jeszcze, czy chce oszczędzać w OFE

  Z różnych szacunków wynika, że aby zmiany dokonane w systemie OFE były neutralne dla funkcjonowania funduszy, w OFE powinno pozostać ok. 10-15 proc. ubezpieczonych, czyli co najmniej ok. 1,5 mln osób.

 4. tramsi 11.07.2014

  Pesa-rosyjskie tramwaje

  W Rosji ma powstać fabryka tramwajów, której udziałowcami będą bydgoska Pesa i koncern Uralwagonzawod.

 5. bankrutysi 11.07.2014

  Bułgarski bank bankrutem

  Korporacyjny Bank Handlowy(KTB),czwarty pod względem wielkości bank w Bułgarii, został pozbawiony licencji i zostanie ogłoszony niewypłacalnym.

 6. rzadSejmPAPTomaszGzell 11.07.2014

  Ustawa ws. łupków czeka na podpis prezydenta

  Nowela Prawa geologicznego i górniczego przewiduje, że badania geofizyczne będzie można prowadzić tylko na podstawie zgłoszenia, bez konieczności ubiegania się o koncesję.

 7. Belka2SI 11.07.2014

  Belka: rotacyjności kadencji członków RPP bez sensu

  „Trzeba wspólnie dyskutować w sprawie nowego instrumentarium jakie miałaby mieć do dyspozycji zarząd i RPP dla utrzymania stabilności finansowej. Rada nie powinna mieć obaw, że te nowe instrumenty będą stosowane bez jej udziału"- twierdzi szef NBP.

 8. karabiny 11.07.2014

  Rakietowy kontrakt stulecia

  Blisko 30 mld zł ma pochłonąć budowa rakietowej tarczy „Wisła”. MON wybierze zagranicznego dostawcę rakiet, z którym podpisze „kontrakt stulecia”.

Facebook