Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nowa lista leków refundowanych

01.01.2013

„Na liście znalazły się 71 nowe produkty (nowe kody EAN). W ponad 600 przypadkach wzrosną dopłaty pacjentów do leków, a w ponad 2 tys. zostaną zmniejszone”.

Od wtorku obowiązuje pierwsza w tym roku lista leków refundowanych. Znalazły się na niej m.in. nowe leki stosowane w terapii choroby Huntingtona oraz ciężkiej postaci łuszczycy.

Zgodnie z ustawą refundacyjną lista leków musi być aktualizowana co dwa miesiące i jest publikowana w formie obwieszczenia MZ. Leki refundowane mają stałe urzędowe ceny i marże.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, nowa lista umożliwi inne podejście do leczenia padaczki, ponieważ pacjenci otrzymają dostęp do terapii we wcześniejszej fazie choroby niż obecnie. Ma to umożliwić im aktywność społeczną i zawodową.

W ramach programu lekowego refundowany będzie lek używany w ciężkiej postaci łuszczycy. Na liście znalazł się także w ramach programu lekowego kolejny medykament na stwardnienie rozsiane.

Zmieniona została zasada dostępu do nowoczesnych leków na reumatoidalne zapalenie stawów o przebiegu agresywnym; refundowane będą dwa nowoczesne leki biologiczne. Zmieniono też formułę leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego oraz szpiczaka plazmatyczno-komórkowego. Zmiany te mają ułatwić pacjentom dostęp do terapii.

Na nowej liście znalazły się 71 nowe produkty (nowe kody EAN). W ponad 600 przypadkach wzrosną dopłaty pacjentów do leków, a w ponad 2 tys. zostaną zmniejszone. Zmiany na kolejnej liście dotyczyć będą też rozszerzenia pozarejestracyjnych wskazań refundacyjnych dla 180 leków. Chodzi m.in. o leki stosowane w kardiologii, nefrologii, immunologii, reumatologii oraz onkologii.

MZ przypomina, że każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku przepisanego przez lekarza. "Większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej" - zapewnia resort.

Szczegóły dotyczące listy można znaleźć na stronie www.mz.gov.pl.

TK,PAP
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. wolks11 28.11.2015

  Niemiecki gigant w kryzysie

  Spadły wyniki sprzedażowe i morale pracowników Volkswagena.

 2. blackfriday1 28.11.2015

  Rekord sprzedaży internetowej w USA

  Tegoroczny "Czarny piątek" (Black Friday) był niezwykle owocny dla handlowców.

 3. SAM7427-kopia 28.11.2015

  Morawiecki: "Będzie wyższy deficyt"

  Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki przyznał, że skoro dziś zaplanowany deficyt wynosi 2,8 proc. PKB, to ten podwyższony mógłby wynieść np. 3,3 proc. - Jeśli deficyt zapisany w budżecie na 2016 rok będzie większy o pół procenta, to nie stanie się żadna tragedia – dodał.

 4. elektrownia2 27.11.2015

  Pierwsi kandydaci do budowy polskiej elektrowni jądrowej

  Pięć firm zgłosił chęć dostarczenia technologii dla naszej elektrowni atomowej.

 5. acheng 27.11.2015

  Holenderski minister chce "mini Schengen"

  Zdaniem Dijsselbloem'a taka sytuacja jest możliwa w przypadku złej współpracy wewnątrz Unii.

 6. MG5457 27.11.2015

  Rafalska o projekcie 500+: Nie ma kryteriów dochodowych

  "W eterze krąży informacja, że wszystkie rodziny będą zobowiązanie do składania informacji o sytuacji dochodowej. Nie tak nie będzie."

 7. lupkidupkiSI 27.11.2015

  Ruszyło wydobycie gazu z łupków

  Przy obecnych cenach ropy są to wielkości zbyt małe dla zachodnich koncernów energetycznych. W przyszłości wydobycie gazu z łupków w Polsce będzie mogło sięgnąć jednak nawet kilku miliardów m3.

 8. 060610-SKP-MIG-29-01-1280x 27.11.2015

  Polska będzie remontowała bułgarskie MiGi-29

  Parlament Bułgarii ratyfikował w piątek umowę z Polską ws. remontów silników samolotów MiG-29 bułgarskich sił powietrznych.

Facebook