Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy pomagają Rosji zbudować most na Krym

30.03.2016

Należąca do niemieckiego Alder Global petersburska spółka Karst stała się jednym z podwykonawców budowy mostu przez Cieśninę Kerczeńską, który ma docelowo połączyć Rosję z nielegalnie okupowanym przez nią Krymem – informuje krymski, anglojęzyczny portal informacyjny „.sobytiya.info”.

Według portalu należącą do miliardera Arkadija Rotenberga spółka Strojgazmontaż opublikowała listę podwykonawców budowy Mostu Kerczeńskiego. Wśród nich znalazła się zarejestrowana w Petersburgu spółka Karst. Według jej przedstawicieli będzie ona odpowiedzialna za powstanie tzw. fundamentów palowych oraz podpór mostu, jednakże wielkość oraz suma kontraktu nie została ujawniona.

Karst w 100 procentach należy do zarejestrowanej w Kaltenholzhausen niemieckiej spółki Alder Global GmbH, która z kolei posiada wszystkie udziały w petersburskim holdingu budowlanym Staryj Gorod – Karst.

Jak informuje portal „Biznes Alert” z dostępnych danych wynika, że obie spółki (Karst oraz Staryj Gorod – Karst) posiadają ten sam adres rejestracji oraz telefony kontaktowe. Jednakże przedstawiciel Karst przekonuje, że spółka Staryj Gorod – Karst nie jest zainteresowana budową Mostu Kerczeńskiego.

Nic dziwnego. Rosja została obłożona sankcjami przez UE, w tym właśnie Niemcy, oraz USA, co nie pozwala niemieckim spółkom, ani ich córkom uczestniczyć w realizacji projektów budowlanych na półwyspie Krymskim, lub w jego bezpośrednim otoczeniu.

"Jeżeli niemieckie władze zostaną poinformowane o tym, że tamtejsza spółka uczestniczy w budowie Mostu Kerczeńskiego, to względem niej mogą zostać wprowadzone sankcje" - ostrzega partner w firmie doradczej Paragon Advice Group Aleksandr Zaharow.

>Najprawdopodobniej władze najpierw w łagodnej formie zalecą spółce powstrzymanie się od udziału w projekcie ale jeśli nie posłucha to możliwe jest ,,zamrożenie” rachunków, ograniczenie możliwości finansowania, zakaz wykorzystywania środków zgromadzonych na rachunkach oraz inne środki oddziaływania

--powiedział Zaharow. **Przedstawiciel Karsta odmówił komentarza w sprawie ryzyka akcjonariuszy związanego z zakazem działalności europejskich spółek na terenie półwyspu nielegalnie okupowanego przez Rosję.**

Według „Biznes Alert” casus Karst nie jest jedynym przykładem kooperacji niemieckich spółek z rosyjskimi w warunkach obowiązywania zachodnich sankcji. Jak poinformował 24 marca na swojej stronie internetowej Rosnieft , spółka podpisała z niemieckim Siemensem AG umowę o partnerstwie i współpracy. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli prezesem rosyjskiego koncernu Igor Sieczin oraz prezes Siemensa Joe Kaeser.

Umowa zakłada zbadanie możliwości rozwoju współpracy w zakresie transferu technologii i sprzętu wydobywczego. Ponadto w połowie grudnia ubiegłego roku ustami dyrektora generalnego Siemensa w Rosji oraz Azji Centralnej oraz wiceprezesa koncernu Dietricha Mellera zaproponowała Gazpromowi dostarczenia sprzętu oraz technologii do budowy morskiego gazociągu Nord Stream 2.

"Co więcej, Siemens sprzedaje elektrowni w okupowanym przez Rosję Krymie turbiny gazowe. W celu uniknięcia oskarżeń o łamanie reżimu sankcyjnego wspomniane turbiny są sprzedawane dla rosyjskiej elektrowni Tamani w Kraju Krasnodarskim, skąd później trafiają na Półwysep. Ponadto części zapasowe do nich znajdują się w fabrykach Siemensa w Chinach oraz Iranie a ich serwis ulokowany jest na terytorium Rosji" - twierdzi portal „Biznes Alert”.

Ryb, biznesalert.pl, sobytiya.info, sputnik.de

Fot. [SGM-Most press-service / KP.ru]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook