Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy pomagają Rosji zbudować most na Krym

30.03.2016

Należąca do niemieckiego Alder Global petersburska spółka Karst stała się jednym z podwykonawców budowy mostu przez Cieśninę Kerczeńską, który ma docelowo połączyć Rosję z nielegalnie okupowanym przez nią Krymem – informuje krymski, anglojęzyczny portal informacyjny „.sobytiya.info”.

Według portalu należącą do miliardera Arkadija Rotenberga spółka Strojgazmontaż opublikowała listę podwykonawców budowy Mostu Kerczeńskiego. Wśród nich znalazła się zarejestrowana w Petersburgu spółka Karst. Według jej przedstawicieli będzie ona odpowiedzialna za powstanie tzw. fundamentów palowych oraz podpór mostu, jednakże wielkość oraz suma kontraktu nie została ujawniona.

Karst w 100 procentach należy do zarejestrowanej w Kaltenholzhausen niemieckiej spółki Alder Global GmbH, która z kolei posiada wszystkie udziały w petersburskim holdingu budowlanym Staryj Gorod – Karst.

Jak informuje portal „Biznes Alert” z dostępnych danych wynika, że obie spółki (Karst oraz Staryj Gorod – Karst) posiadają ten sam adres rejestracji oraz telefony kontaktowe. Jednakże przedstawiciel Karst przekonuje, że spółka Staryj Gorod – Karst nie jest zainteresowana budową Mostu Kerczeńskiego.

Nic dziwnego. Rosja została obłożona sankcjami przez UE, w tym właśnie Niemcy, oraz USA, co nie pozwala niemieckim spółkom, ani ich córkom uczestniczyć w realizacji projektów budowlanych na półwyspie Krymskim, lub w jego bezpośrednim otoczeniu.

"Jeżeli niemieckie władze zostaną poinformowane o tym, że tamtejsza spółka uczestniczy w budowie Mostu Kerczeńskiego, to względem niej mogą zostać wprowadzone sankcje" - ostrzega partner w firmie doradczej Paragon Advice Group Aleksandr Zaharow.

>Najprawdopodobniej władze najpierw w łagodnej formie zalecą spółce powstrzymanie się od udziału w projekcie ale jeśli nie posłucha to możliwe jest ,,zamrożenie” rachunków, ograniczenie możliwości finansowania, zakaz wykorzystywania środków zgromadzonych na rachunkach oraz inne środki oddziaływania

--powiedział Zaharow. **Przedstawiciel Karsta odmówił komentarza w sprawie ryzyka akcjonariuszy związanego z zakazem działalności europejskich spółek na terenie półwyspu nielegalnie okupowanego przez Rosję.**

Według „Biznes Alert” casus Karst nie jest jedynym przykładem kooperacji niemieckich spółek z rosyjskimi w warunkach obowiązywania zachodnich sankcji. Jak poinformował 24 marca na swojej stronie internetowej Rosnieft , spółka podpisała z niemieckim Siemensem AG umowę o partnerstwie i współpracy. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli prezesem rosyjskiego koncernu Igor Sieczin oraz prezes Siemensa Joe Kaeser.

Umowa zakłada zbadanie możliwości rozwoju współpracy w zakresie transferu technologii i sprzętu wydobywczego. Ponadto w połowie grudnia ubiegłego roku ustami dyrektora generalnego Siemensa w Rosji oraz Azji Centralnej oraz wiceprezesa koncernu Dietricha Mellera zaproponowała Gazpromowi dostarczenia sprzętu oraz technologii do budowy morskiego gazociągu Nord Stream 2.

"Co więcej, Siemens sprzedaje elektrowni w okupowanym przez Rosję Krymie turbiny gazowe. W celu uniknięcia oskarżeń o łamanie reżimu sankcyjnego wspomniane turbiny są sprzedawane dla rosyjskiej elektrowni Tamani w Kraju Krasnodarskim, skąd później trafiają na Półwysep. Ponadto części zapasowe do nich znajdują się w fabrykach Siemensa w Chinach oraz Iranie a ich serwis ulokowany jest na terytorium Rosji" - twierdzi portal „Biznes Alert”.

Ryb, biznesalert.pl, sobytiya.info, sputnik.de

Fot. [SGM-Most press-service / KP.ru]

Warto poczytać

 1. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 2. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 3. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 4. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 5. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 6. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 7. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 8. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook