Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy bronią „Made in Germany“

18.04.2014

Nie wszystkie towary oznakowane „Made in Germany” wyprodukowano w Niemczech. Lecz jest to marka, która gwarantuje jakość produktu. Od ubiegłego roku w Brukseli dyskutuje się wprowadzenie do handlu na terenie Unii Europejskiej oznakowania CE, które, jak zapewniają eurodeputowani, będzie zwiększało bezpieczeństwo towarów nieżywnościowych.

Ostateczną decyzję w tej sprawie, omawianej także na forum Parlamentu Europejskiego, ma podjąć Rada Ministrów UE. W Radzie silny front przeciwko wprowadzeniu nowych przepisów w zakresie etykietowania produktów tworzą Niemcy, Wielka Brytania i Holandia. I nie jest wykluczone, że ich weto uniemożliwi realizację uchwał ostatniego posiedzenia Parlamentu w tej sprawie. Zrzeszenie Niemieckiego Przemysłu (BDI) i Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (DIHK) też nie chcą zmian. Zdaniem Komisji Europejskiej mamy do czynienia z nieporozumieniem. – KE wcale nie chce likwidować oznakowania „Made in Germany”. - Nie chcemy ani zmieniać reguł stosowania tego oznakowania, ani też zaostrzać obowiązujących przepisów – zaznaczyła rzeczniczka KE.

Chaos regulacyjny

W planach Brukseli nie chodzi o eksport, w którym Niemcy ze swoją marka „Made in Germany” są liderem, lecz o import towarów do UE. Panuje tu chaos regulacyjny, ponieważ w każdym państwie członkowskim UE obowiązują inne przepisy. W kręgach niemieckiego przemysłu uważa się, że to żaden problem. Już dzisiaj, podając informacje o importerach i producentach, można z łatwością stwierdzić, czy produkt spełnia obowiązujące przepisy, czy też nie, twierdzi DIHK. Jednakże w pamięci zbiorowej zapisała się wpadka jednego z niemieckich importerów, który sprowadzał stal z Korei Północnej, pomimo, że za to grożą w UE kary celne, ponieważ Korea Północna jest objęta embargiem handlowym. Niemiecki importer nie zgodził się na zapłacenie grzywny upierając się, że stal pochodzi z Chin i wygrał sprawę przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Dla Komisji Europejskiej był to sygnał, aby wprowadzić dla wszystkich państw członkowskich jednolite przepisy o wskazywaniu na towarze kraju jego pochodzenia. Obecnie produkty nieżywnościowe, wprowadzone do handlu na terenie UE, muszą mieć jedynie oznakowanie CE. Oznacza ono, że producent oświadcza, iż towar jest zgodny z unijnymi wymogami.

- Jeśli chodzi o towary wyprodukowane w UE, oznakowane „Made in Germany”, sprawa wygląda inczej. Załóżmy, że mamy do czynienia z towarami przeznaczonymi na eksport do Ameryki czy Japonii. Eksporter musi przestrzegać przepisów obowiązujących w tym kraju, do którego eksportuje – wyjaśnia rzeczniczka KE. I w tej kwestii KE ma generalnie rację. Dla odbiorców za Atlantykiem, czy w innych krajach pozaunijnych, nic się na razie nie zmieni. Niemieccy przedsiębiorcy myślą jednak o przyszłości i liczą się z tym, że zmiany we wskazywaniu na kraj pochodzenia produktu zostaną także wprowadzone w imporcie na rynek UE.

Niemieccy przedsiębiorcy przyzwyczaili się do obowiązujących reguł przy oznakowaniu towarów i boją się zmian. Dotychczas sami decydowali o tym, czy chcą podać informację o kraju, w którym dany towar został wyprodukowany. Teraz będzie to obowiązkowe. Skorzystają na tym konsumenci, szczególnie tam, gdzie będą sięgać po towar z importu. Europosłowie chcą, by odpowiedzialność za produkt ponosił wyłącznie jego producent.

"Deutsche Welle"

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. port-gdynia-18062018 18.06.2018

  Ogromne pieniądze z Unii na terminal promowy w Gdyni oraz modernizację portu w Gdańsku

  Ponad 132 mln zł ze środków unijnych dostanie Urząd Morski w Gdyni na kolejny etap modernizacji wejścia do portu w Gdańsku, a prawie 117 mln zł trafi do Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. na budowę terminala promowego do obsługi dużych promów - podało w poniedziałek MIiR

 2. rowery18062018 18.06.2018

  Nowa pomorska inwestycja na światową skalę

  System Roweru Metropolitalnego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Mevo dysponujący ponad 4. tysiącami elektrycznych jednośladów będzie największym takim systemem na świecie - twierdzi przyszły operator, spółka Nextbike Polska. Ma ruszyć jesienią.

 3. impact13062018 13.06.2018

  Gowin: Zaczęła się wielka rewolucja. Inauguracja kongresu Impact'18

  Musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji - powiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział, że jesienią rozpoczną się prace nad tą strategią.

 4. 1270daninasol 11.06.2018

  Większość Polaków popiera propozycję tzw. daniny solidarnościowej

  57 proc. badanych popiera dodatkowe opodatkowanie w postaci daniny solidarnościowej - wynika z badania CBOS. Przeciwnych temu pomysłowi jest 31 proc.

 5. 195887175409d9224d888b 11.06.2018

  Uberyzacja coraz popularniejsza w Polsce. Jaką przyszłość ma ten nowy model biznesowy?

  Uberyzacja stała się już zjawiskiem społeczno-ekonomicznym. Zdaniem ekonomistów upowszechnienie tego modelu biznesowego będzie powodowało zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla rozwoju biznesu, gospodarki, rynku pracy i zatrudnienia - mówi PAP dr Anna Sibińska z PAM Center UŁ.

 6. 3498425619685389265508513446467992387321856n 09.06.2018

  Zakończyła się budowa Dreamlinera upamiętniającego stulecie odzyskania Niepodległości

  W fabryce Boeinga w Everett zakończyło się właśnie malowanie najnowszego z Dreamlinerów w wersji 787-9. Wyjątkowa biało-czerwona maszyna zarejestrowana jako SP-LSC upamiętnia 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - poinformował LOT w komunikacie przekazanym w sobotę PAP

 7. ztmgdynia06062018 06.06.2018

  Wydatki na autopromocję władz powodem ograniczenia ulgi dla najmłodszych?

  Zgodnie z zapowiedziami miast, które są stronami porozumienia metropolii trójmiejskiej, w dniu 1 czerwca 2018 roku w życie weszła ulga w postaci całorocznych, bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. W gronie sygnatariuszy jedynym wyjątkiem okazała się Rumia.

 8. rolnictwo 04.06.2018

  Pilne: Tragiczne wyniki polskiego rolnictwa! Tak źle nie było od dawna

  Najnowszy raport NIK szokuje. Fatalne wyniki polskiego rolnictwa zmuszą Izbę do działania

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook