Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nie ma wyjścia ze strefy euro

03.11.2011

Komisja Europejska przypomniała, że traktaty UE nie przewidują wyjścia kraju członkowskiego ze strefy euro. Możliwe jest jedynie wyjście z UE.

Traktaty nie przewidują wyjścia ze strefy euro bez wyjścia z UE - powiedziała rzeczniczka KE Karolina Kottova na codziennym briefingu KE.

Miejsce Grecji jest w strefie euro i istnieją instrumenty i porozumienia (ws. drugiego pakietu pomocy-PAP), by to było wciąż rzeczywistością - podkreśliła Kottova. Przypomniała apel przewodniczącego KE Jose Barroso do Grecji o zaaprobowanie wynegocjowanego 27 października na szczycie eurolandu i przyjętego jednomyślnie przez 17 państw drugiego programu ratunkowego dla Grecji.

W środę po spotkaniu kryzysowym w Cannes z premierem Grecji Jeorjosem Papandreu, kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy po raz pierwszy otwarcie mówili o możliwym wyjściu Grecji ze strefy euro, wywierając presję na Ateny, by przyjęły drugi program ratunkowy przygotowany przez euroland i MFW.

Sarkozy i  Merkel zapowiedzieli też, że Grecja nie otrzyma kolejnej transzy pomocy 8 mld euro (jeszcze z pierwszego planu pomocy z 2010 roku) do czasu rozstrzygnięcia kwestii referendum, jakie premier Papandreu - ku zdziwieniu partenrów w Europie - zapowiedział w sprawie drugiego programu pomocy.

PAP

[fot.sxc.hu]
Słowa kluczowe:

strefa euro

,

Komisja Europejska

,

Grecja

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook