Jedynie prawda jest ciekawa


NFZ: są pieniądze na leczenie

01.01.2016

Szef Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeusz Jędrzejczyk ogłosił, że świadczenia zdrowotne na 2016 r. zostały w pełni zapewnione. Oddziały wojewódzkie NFZ przed końcem zeszłego roku zakończyły proces aneksowania umów i ustalania warunków finansowych na 2016 r.

Zgodnie z planem finansowym na 2016 r. NFZ przeznaczy na świadczenia zdrowotne (w tym ratownictwo medyczne) ponad 71,4 mld zł, czyli o ponad 4,4 mld zł więcej niż w pierwotnym planie na 2015 r. W tym roku najwięcej pieniędzy trafi do szpitali - na leczenie szpitalne w planie finansowym zabezpieczono ponad 33,2 mld zł. Do podstawowej opieki zdrowotnej trafi blisko 9,4 mld zł, a na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną zabezpieczono ponad 5,6 mld zł.

- Świadczenia na 2016 r. zostały w pełni zabezpieczone" - powiedział Jędrzejczyk. "Pacjenci mogą więc być spokojni - szpitale, poradnie i gabinety lekarskie będą otwarte po 1 stycznia - dodał.

NFZ podkreśla, że ustalając warunki finansowe, dyrektorzy oddziałów, uwzględniali priorytety zdrowotne określone dla wszystkich oddziałów wojewódzkich w całym kraju. Są to m.in. zwiększenie dostępności do świadczeń geriatrycznych oraz wzrost finansowania stomatologii dziecięcej, w tym świadczeń z zakresu ortodoncji. Lepsza ma być także dostępność do świadczeń rehabilitacyjnych.

We wtorek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł potwierdził, że lekarze rodzinni przedłużyli umowy z NFZ. Medycy zjednoczeni w Porozumieniu Zielonogórskim oraz Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia już kilka dni wcześniej informowali, że podpiszą aneksy umów do 30 czerwca 2016 r.

- Udało się to rozwiązać nie na drodze negocjacji, które trwają do późnych godzin wieczornych w sylwestra, tylko na drodze zwykłego dialogu między osobami, które są zainteresowane i którym zależy na tym, żeby w Polsce było normalnie - podkreślał Radziwiłł, przypominając tym samym przebieg rozmów w ubiegłych latach.

Na przełomie lat 2014 i 2015 w związku z wprowadzeniem programu dotyczącego leczenia onkologicznego oraz zmian zasad funkcjonowania i finansowania podstawowej opieki zdrowotnej ówczesny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zmagał się z protestem lekarzy rodzinnych, głównie związanych z Porozumieniem Zielonogórskim (PZ). Gabinety lekarskie były zamknięte od 1 do 7 stycznia.

Porozumienia zawarto po 14 godzinach rozmów, lekarze wynegocjowali m.in. podniesienie stawki kapitacyjnej (czyli kwoty, jaką otrzymują oni rocznie za jednego pacjenta pozostającego pod ich opieką) ze 136,80 zł do 140,04 zł.

Radziwiłł pytany o negocjacje z lekarzami dotyczące wysokości stawki kapitacyjnej powiedział, że "wysokość stawki kapitacyjnej, czyli wynagrodzenia dla lekarzy rodzinnych, nie jest przedmiotem debaty między ministrem zdrowia a lekarzami rodzinnymi". Przyznał jednocześnie, że resort zgodził się ze stanowiskiem lekarzy, że liczba dodatkowych badań, jakie zleca lekarz POZ, nie może być miernikiem jakości jego pracy. "To nie jest tak, że lekarz, który zleca więcej badań jest lepszym lekarzem" - podkreślił.

Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski powiedział, że zgodnie z propozycją NFZ aneksy zostaną podpisane do 30 czerwca 2016 r. Ustawa, dzięki której umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej będą mogły zostać przedłużone do 30 czerwca 2017 r., weszła w życie 1 stycznia.

- Uważamy, że jeszcze wiele rzeczy będzie się zmieniać, jeszcze ani my, ani system nie jesteśmy gotowi, żeby zawierać umowy na czas nieokreślony, dlatego ustaliliśmy, że ten okres do czerwca 2016 r. pozwoli spokojnie zmieniać sprawy, które takich zmian wymagają - dodał Krajewski.

Umowy przedłużyli również lekarze zjednoczeni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ). Prezes PPOZ Bożena Janicka informowała, że w efekcie rozmów udało się wypracować konsensus "w kluczowych sprawach zgłaszanych obecnemu kierownictwu resortu zdrowia od tygodni". - Pół roku to z jednej strony nadal wymóg ustawowy, z drugiej - dobry czas na zmiany i dotrzymanie zobowiązań - komentowała Janicka.

Zarówno PPOZ, jak i PZ postulowały wygaszenie systemu weryfikacji pacjentów eWUŚ. Podjęcie takich działań zapowiadał również Radziwiłł. W efekcie rozmów obie organizacje otrzymały też zapewnienie, że okres ważności oświadczeń pacjentów uprawniających do świadczeń w POZ zostanie wydłużony do pół roku (dotychczas były to trzy miesiące).

Wśród postulatów PPOZ znalazła się również kwestia podwyżek dla pielęgniarek praktyki w ramach obecnych kontraktów POZ. Zdaniem lekarzy pilnych regulacji wymagają także m.in. procedury stwierdzania zgonu oraz powołania instytucji koronera, nowelizacja kart DiLO, wzrost finansowania POZ oraz ograniczanie biurokracji.

Czytelnikom portalu Stefczyk.info życzymy u progu 2016 roku zdrowia, aby nikt z Państwa nie musiał korzystać z usług NFZ!

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!


PAP/JKUB

[fot. PAP/Marcin Bielecki]

Warto poczytać

 1. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 2. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 3. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 4. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 5. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 6. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 7. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 8. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook