Jedynie prawda jest ciekawa


NFZ: są pieniądze na leczenie

01.01.2016

Szef Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeusz Jędrzejczyk ogłosił, że świadczenia zdrowotne na 2016 r. zostały w pełni zapewnione. Oddziały wojewódzkie NFZ przed końcem zeszłego roku zakończyły proces aneksowania umów i ustalania warunków finansowych na 2016 r.

Zgodnie z planem finansowym na 2016 r. NFZ przeznaczy na świadczenia zdrowotne (w tym ratownictwo medyczne) ponad 71,4 mld zł, czyli o ponad 4,4 mld zł więcej niż w pierwotnym planie na 2015 r. W tym roku najwięcej pieniędzy trafi do szpitali - na leczenie szpitalne w planie finansowym zabezpieczono ponad 33,2 mld zł. Do podstawowej opieki zdrowotnej trafi blisko 9,4 mld zł, a na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną zabezpieczono ponad 5,6 mld zł.

- Świadczenia na 2016 r. zostały w pełni zabezpieczone" - powiedział Jędrzejczyk. "Pacjenci mogą więc być spokojni - szpitale, poradnie i gabinety lekarskie będą otwarte po 1 stycznia - dodał.

NFZ podkreśla, że ustalając warunki finansowe, dyrektorzy oddziałów, uwzględniali priorytety zdrowotne określone dla wszystkich oddziałów wojewódzkich w całym kraju. Są to m.in. zwiększenie dostępności do świadczeń geriatrycznych oraz wzrost finansowania stomatologii dziecięcej, w tym świadczeń z zakresu ortodoncji. Lepsza ma być także dostępność do świadczeń rehabilitacyjnych.

We wtorek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł potwierdził, że lekarze rodzinni przedłużyli umowy z NFZ. Medycy zjednoczeni w Porozumieniu Zielonogórskim oraz Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia już kilka dni wcześniej informowali, że podpiszą aneksy umów do 30 czerwca 2016 r.

- Udało się to rozwiązać nie na drodze negocjacji, które trwają do późnych godzin wieczornych w sylwestra, tylko na drodze zwykłego dialogu między osobami, które są zainteresowane i którym zależy na tym, żeby w Polsce było normalnie - podkreślał Radziwiłł, przypominając tym samym przebieg rozmów w ubiegłych latach.

Na przełomie lat 2014 i 2015 w związku z wprowadzeniem programu dotyczącego leczenia onkologicznego oraz zmian zasad funkcjonowania i finansowania podstawowej opieki zdrowotnej ówczesny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zmagał się z protestem lekarzy rodzinnych, głównie związanych z Porozumieniem Zielonogórskim (PZ). Gabinety lekarskie były zamknięte od 1 do 7 stycznia.

Porozumienia zawarto po 14 godzinach rozmów, lekarze wynegocjowali m.in. podniesienie stawki kapitacyjnej (czyli kwoty, jaką otrzymują oni rocznie za jednego pacjenta pozostającego pod ich opieką) ze 136,80 zł do 140,04 zł.

Radziwiłł pytany o negocjacje z lekarzami dotyczące wysokości stawki kapitacyjnej powiedział, że "wysokość stawki kapitacyjnej, czyli wynagrodzenia dla lekarzy rodzinnych, nie jest przedmiotem debaty między ministrem zdrowia a lekarzami rodzinnymi". Przyznał jednocześnie, że resort zgodził się ze stanowiskiem lekarzy, że liczba dodatkowych badań, jakie zleca lekarz POZ, nie może być miernikiem jakości jego pracy. "To nie jest tak, że lekarz, który zleca więcej badań jest lepszym lekarzem" - podkreślił.

Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski powiedział, że zgodnie z propozycją NFZ aneksy zostaną podpisane do 30 czerwca 2016 r. Ustawa, dzięki której umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej będą mogły zostać przedłużone do 30 czerwca 2017 r., weszła w życie 1 stycznia.

- Uważamy, że jeszcze wiele rzeczy będzie się zmieniać, jeszcze ani my, ani system nie jesteśmy gotowi, żeby zawierać umowy na czas nieokreślony, dlatego ustaliliśmy, że ten okres do czerwca 2016 r. pozwoli spokojnie zmieniać sprawy, które takich zmian wymagają - dodał Krajewski.

Umowy przedłużyli również lekarze zjednoczeni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ). Prezes PPOZ Bożena Janicka informowała, że w efekcie rozmów udało się wypracować konsensus "w kluczowych sprawach zgłaszanych obecnemu kierownictwu resortu zdrowia od tygodni". - Pół roku to z jednej strony nadal wymóg ustawowy, z drugiej - dobry czas na zmiany i dotrzymanie zobowiązań - komentowała Janicka.

Zarówno PPOZ, jak i PZ postulowały wygaszenie systemu weryfikacji pacjentów eWUŚ. Podjęcie takich działań zapowiadał również Radziwiłł. W efekcie rozmów obie organizacje otrzymały też zapewnienie, że okres ważności oświadczeń pacjentów uprawniających do świadczeń w POZ zostanie wydłużony do pół roku (dotychczas były to trzy miesiące).

Wśród postulatów PPOZ znalazła się również kwestia podwyżek dla pielęgniarek praktyki w ramach obecnych kontraktów POZ. Zdaniem lekarzy pilnych regulacji wymagają także m.in. procedury stwierdzania zgonu oraz powołania instytucji koronera, nowelizacja kart DiLO, wzrost finansowania POZ oraz ograniczanie biurokracji.

Czytelnikom portalu Stefczyk.info życzymy u progu 2016 roku zdrowia, aby nikt z Państwa nie musiał korzystać z usług NFZ!

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!


PAP/JKUB

[fot. PAP/Marcin Bielecki]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 5. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 6. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 7. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook