Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nasze drogie samorządy

17.11.2014

Ponad 50 mld zł – szacunkowo tyle zapłaciliśmy za utrzymanie samorządowych urzędników przez ostatnie cztery lata - informuje Dziennik Gazeta Prawna. Co więcej - z każdym rokiem koszty te rosną wprost proporcjonalnie do wzrostu liczby urzędników gmin, powiatów i województw.

W wyborach samorządowych do obsadzenia było niemal 50 tys. mandatów. Z szacunków DGP wynika, że na pensje dla wybieralnych urzędników przeznaczamy ok. 1,5 mld zł. Maksymalne wynagrodzenie burmistrza lub prezydenta może wynosić 12365,22 zł, a dieta radnego ok. 2,6 tys. zł. Ale to nie koniec wydatków na samorządy. Dla lokalnych włodarzy pracuje armia urzędników. Dokładnie 

249,3 tysięcy, na wszystkich szczeblach - gminy, powiatu i województwa. Rocznie kosztują oni nas, jak podaje GUS - średnio ponad 11 mld zł, a w tym roku, jak się szacuje już prawie 12 mld zł. W całej, mijającej kadencji samorząd kosztował nas ok. 47 mld zł.

Jak wskazuje gazeta, w 2007 r. w administracji lokalnej pracowało 213 tys. osób, którzy kosztowali nas "zaledwie" 7,5 mld zł. Oznacza to, że w ciągu 7 lat przybyło aż 36 tysięcy urzędników (wzrost o prawie 17 proc.) a ich łączne wynagrodzenia wzrosły o 4,4 mld zł (wzrost o prawie 60 proc!).

Samorządowcy przekonują, że ten dynamiczny wzrost spowodowany jest rosnącą liczbą zadań, które przejmują samorządy. Na przykład ustawa śmieciowa wymusiła na samorządach administrowanie systemem, kontrolę rozliczanie i egzekucję opłat - wcześniej to sami mieszkańcy zawierali umowy z firmami śmieciowymi - wskazuje prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Większe zatrudnienie wymusiła też chęć pozyskiwania większych środków unijnych. Ale sami samorządowcy uważają, że w kolejnych latach poziom zatrudnienia powinien się ustabilizować. - Nie ma powodów dla których powinno wzrastać zatrudnienie w samorządach. W tej materii, przynajmniej na poziomie gminnym, osiągnelismy optimum - uważa Marek Miros, burmistrz Gołdapi i wiceprezes Związku Polskich Miast. Jego zdaniem, bardziej prawdopodobna teraz jest redukcja zatrudnienia.

Ale wzrost kosztów utrzymania samorządów związany był nie tylko ze wzrostem zatrudnienia, ale także z coraz wyższymi pensjami urzędników. Na początku kadencji 2006-2010 średnie wynagrodzenie w gminach wynosiło nieco ponad 3 tys zł, a w województwach 3,5 tys. zł. W ubiegłym roku było to już 4 tys. zł w gminach (wzrost o 1/3), niemal 3,6 w powiatach (wzrost o 44 proc.) i 4,5 tys. zł w województwach (wzrost o prawie 30 proc.).

- Urzędnicy na wielu stanowiskach często dostają więcej niż urzędnicy państwowi na podobnym szczeblu. Jak spojrzymy na dochody osób pełniących funkcje kierownicze w samorządach, to może to być nawet kilkanaście tysięcy złotych brutto. A więc tyle, ile zarabia średni szczebel korporacyjny - zwraca uwagę Paweł Soloch, ekspert Instytutu Sobieskiego ds. administracji i podsekretarz stanu w MSWiA w latach 2005-2007.


Greg/DGP
[fot. wiazowna.pl]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. zegar-steff 25.03.2017

  Dziś w nocy zmiana czasu z zimowego na letni

  W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni, przez co pośpimy o godzinę krócej.

 2. wegiel-stefek 25.03.2017

  ME przychylne wobec zakazu palenia węglem złej jakości

  Resort energii przychylił się do uwag organizacji ekologicznych, by wprowadzić ustawowy zakaz palenia w domowych piecach węglem złej jakości. "To krok w dobrym kierunku" - mówią ekolodzy.

 3. wies-steff 24.03.2017

  45 tys. zł za najpiękniejszą i najbardziej nowatorską wieś

  45 tys. zł otrzymają małopolskie wsie, które zwyciężą w konkursie na najpiękniejszą i najbardziej nowatorską miejscowość. Ogłosił go w piątek samorząd regionu.

 4. knf-steff 24.03.2017

  Platynowe Inwestycje SA i SouthBanco na liście ostrzeżeń publicznych

  Platynowe Inwestycje SA z siedzibą w Płocku oraz SouthBanco - to nowe firmy, wpisane w piątek przez Komisję Nadzoru Finansowego na listę ostrzeżeń publicznych - poinformowała KNF w komunikacie.

 5. kasa-kasa 24.03.2017

  KNF nt. banków i kredytów walutowych

  Komisja Nadzoru Finansowego planuje w najbliższym czasie przedstawić sejmowej Komisji Finansów Publicznych wyliczenia skutków finansowych trzech projektów ustaw dotyczących kredytów walutowych.

 6. zatrudn 24.03.2017

  CBOS: Większość Polaków pozytywnie o rynku pracy

  Prawie dwie trzecie Polaków jest przekonanych o możliwości znalezienia pracy.

 7. walczak-steff 24.03.2017

  Piotr Walczak został wiceministrem finansów i wiceszefem KAS

  Premier Beata Szydło powołała 22 marca br. Piotra Walczaka na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i zastępcę szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

 8. wawa-steff 24.03.2017

  Prezydent podpisał nowelizację ustaw o finansach i gospodarce

  Pierwsza z nowelizacji jest wdrożeniem do polskiego porządku prawnego dyrektywy unijnych w sprawie sankcji karnych za nadużycia na rynku.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook