Jedynie prawda jest ciekawa


Nasze dokumenty nie są odpowiednio chronione

08.12.2016

Repolonizacja banków, odbudowa narodowego przemysłu i ochrona polskiej ziemi, to tylko niektóre z postulatów, które były głośno podnoszone podczas ostatniej kampanii wyborczej przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Choć zarówno rząd, jak i parlamentarzyści, sporo robią, aby spełnić te obietnice, to polskie państwo ma jeszcze jeden poważny problem, o którym na razie nie mówi się głośno. Chodzi o ochronę naszych dokumentów państwowych, papierów wartościowych i danych osobowych.

Jak wynika z raportu „Status prawny dokumentów publicznych i ich wytwórców w wybranych państwach Unii Europejskiej” przygotowanego przez Fundację Republikańską, przepisy, które funkcjonują obecnie, powodują „chaos normatywny” i stanowią realne zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania państwa.

W obecnym stanie prawnym nie ma przepisów kompleksowo określających system dokumentów publicznych, w tym reguł ich wytwarzania, zabezpieczania. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w 2005 roku obowiązywało w Polsce 379 aktów prawnych, które dotyczyły różnego rodzaju dokumentach (informacja przedstawiona przez Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Tomasza Zdzikota, na posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych z dnia 17 maja 2016 r.). Mimo tak wielu przepisów w polskim porządku prawnym nie ma definicji dokumentu publicznego – czytamy w dokumencie.

Eksperci Fundacji sugerują, że w świetle nowych problemów przed jakimi stanęła Europa, a które mogą dotrzeć również do Polski (masowe migracje, terroryzm), konieczne jest wypracowanie nowych jednolitych rozwiązań.

Potrzeba uregulowania problematyki dotyczącej dokumentów o charakterze publicznym w Polsce wynika z braku kompleksowych, horyzontalnych regulacji dotyczących zasad zamawiania oraz wytwarzania tego rodzaju dokumentów. Istniejące przepisy w zakresie wybranych kategorii dokumentów mają charakter rozproszony i niejednolity. Taki stan rzeczy pociąga szereg niekorzystnych skutków związanych z pewnością obrotu prawnego. Wpływa również na obniżenie ogólnego poziomu bezpieczeństwa państwa polskiego. – czytamy w sporządzonym przez Fundację Republikańską raporcie.

Jak udało nam się ustalić, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdaje sobie sprawę z tych zagrożeń i już pracuje nad przepisami, które kompleksowo uregulują prawo dotyczące wytwarzania i obiegu dokumentów. Projekt ustawy przygotowany przez MSWiA trafił właśnie do konsultacji społecznych.

Podstawowym skutkiem nowego prawa ma być, jak czytamy w projekcie ustawy, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, którego należy się spodziewać po wdrożeniu projektowanych rozwiązań, z uwagi na poprawę bezpieczeństwa gospodarczego i prawnego w wyniku wprowadzenia systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych.

Żeby tak się stało konieczne jest, według ministerstwa, powołanie „Drukarni Narodowej”, która byłaby jedynym emitentem dokumentów państwowych. W świetle założeń ustawy rolę „Drukarni Narodowej” mogłaby pełnić Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, która i teraz jest głównym emitentem najważniejszych polskich dokumentów. Istnieje jednak obawa, że przekazanie tego typu uprawnień spółce skarbu państwa może spotkać się krytyką instytucji europejskich, jako działanie uderzające w konkurencyjność. Ministerstwo uspokaja, że podobne rozwiązanie zostało ostatnio przyjęte przez władze Litwy. Zbliżone instrumenty funkcjonują także w Austrii, Hiszpanii i Niemczech. Zarówno na Litwie, w Hiszpanii i Austrii istnieje uprzywilejowany „producent dokumentów”, który gwarantuje ich pełne bezpieczeństwo. Z kolei w Niemczech istnieje pozorna konkurencyjność, ponieważ do przetargu może stanąć każdy, ale wyłączność na produkcję dokumentów identyfikacyjnych i specjalnych posiada Bundesdruckerei, której całościowym właścicielem jest państwo. Pozorność konkurencyjności polega na tym, że prawo niemieckie nie określa szczegółowo, co jest dokumentem specjalnym, co w konsekwencji prowadzi do faktycznego monopolu Bundesdruckerei.

Jak już pisaliśmy projekt nowego rozwiązania został skierowany do konsultacji społecznych. Można spodziewać się, że zostanie on ciepło przyjęty przez ekspertów i organizacje pozarządowe. Przekazanie w ręce Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych wyłącznego prawa do emisji najważniejszych dokumentów i obwarowanie tego prawa sankcjami karnymi (projekt przewiduje kary za podrabianie dokumentów: „Kto wykonuje replikę dokumenty publicznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” ) i odpowiednimi zabezpieczeniami, może zasadniczo poprawić bezpieczeństwo Polaków i zabezpieczyć nas przed kradzieżą danych.   

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. 1270elektrowniaato 15.05.2018

  Polska potrzebuje morskiej energetyki wiatrowej, jak i elektrowni atomowej

  Polska potrzebuje zarówno elektrowni jądrowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej - powiedział dziennikarzom we wtorek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 2. 1270nordstreamasas 11.05.2018

  Jakóbik: Nord Stream 2 grozi powstaniem kartelu gazowego

  Według UOKiK, mimo iż nie powstało konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem spółek zachodnich, to fakt, że projekt Gazpromu jest finansowany przez te spółki, przynosi ten sam efekt; oznacza, że te spółki mogą działać w zmowie, tworząc kartel gazowy

 3. gdynia229042018 29.04.2018

  Ponad 5 tys. osób ma wziąć udział w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 5 tys. osób oraz 500 zaproszonych mówców ma wziąć udział pod koniec czerwca w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

 4. 1270premire2221 27.04.2018

  Wiceszef MSZ: Polska należy do najaktywniejszych państw w debacie nad budżetem UE

  Polska w debacie budżetowej należy do najaktywniejszych państw UE - podkreślił w piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Skomentował tak dla PAP, słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, że gabinet Mateusza Morawieckiego "oddaje walkowerem" negocjacje w tej sprawie.

 5. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 6. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 7. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 8. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook