Jedynie prawda jest ciekawa


Największe wyzwania firm na rok 2017

20.01.2017

Firmy będą zmuszone w br. sprostać wielu wyzwaniom płynącym z rynku, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Przyciąganie talentów i zatrzymywanie wartościowych pracowników, cyberbezpieczeństwo i ochrona danych w firmie to niektóre z wyzwań - uważają eksperci z grupy Crowe Horwath w Polsce.

"Podczas rozmów z firmami zidentyfikowaliśmy osiem kluczowych wyzwań, które przed nimi stoją w tym roku" - powiedział w piątek dziennikarzom Wojciech Marszczyn z TGC Corporate Lawyers, firmy z grupy Crowe Horwath. 

Te kluczowe wyzwania to: przyciąganie talentów i zatrzymywanie wartościowych pracowników, zmiany demograficzne, cyberbezpieczeństwo i ochrona danych w firmie, nowe rozporządzenie UE nt. ochrony danych osobowych, rozwijanie marketingu pracodawcy, wzmożone kontrole Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), przewidywany wzrost kontroli dotyczących cen transferowych oraz wzrost kontroli oraz przypadków doszacowania podatku VAT. 

Według ekspertów wyzwanie dotyczące przyciągania talentów i zatrzymywania wartościowych pracowników będzie jednym z kluczowych. Sposoby, jakie firmy będą chciały wykorzystać, aby utrzymać najlepszych pracowników, to m.in. zapewnienie im możliwości rozwoju, zwiększenie wynagrodzenia czy przyznanie takich przywilejów jak opieka medyczna. 

Zmiany demograficzne na rynku to kolejne wyzwanie, gdyż na rynku pracy pojawia się coraz mniej osób. Zdaniem ekspertów w tej kwestii pomocne mogą okazać się działy HR (działy personalne – PAP), które mogą skupić się na zarządzaniu talentami i rozwoju, aby pracowników jak najmocniej do organizacji przywiązywać. 

W kwestii cyberbezpieczeństwa głównymi zagrożeniami dla firm jest wynoszenie przez pracowników poufnych danych czy baz klientów oraz zagrożenia związane z atakami, które mogą doprowadzić do zaszyfrowania danych firmy i próbami wyłudzenia pieniędzy w zamian za ich odszyfrowanie. 

Eksperci zwrócili też uwagę, że firmy mają czas do maja przyszłego roku, aby przygotować się do wejścia w życie unijnego rozporządzenia dotyczącego ochrony danych osobowych. Jeśli firmy nie dostosują procedur do tego rozporządzenia, to grozić im będą wysokie kary, które mogą sięgnąć od 10 do 20 mln euro. Kary będą nakładana przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. 

Jak powiedziała Marta Walędziak-Skowrońska, radca prawny w kancelarii TGC Corporate Lawyers, obecnie wiele firm kreuje swoją markę jako doskonałe miejsce pracy, miejsce wspierające rozwój, miejsce atrakcyjne dla różnych grup wiekowych i zawodowych. Takie działania mają pomóc w utrzymaniu pracowników w firmie poprzez związanie z organizacją. 

Eksperci z Crowe Horwath uważają, że w tym roku zwiększy się liczba kontroli PIP. Inspekcja, według nich, szczególny nacisk będzie kładła na kontrole przeprowadzane w gastronomii i hotelarstwie, firmach transportowych, placówkach handlowych i zakładach zatrudniających osoby niepełnosprawne. 

Organizacje mogą się również spodziewać zwiększonej kontroli w obszarze cen transferowych (cen stosowanych w transakcjach realizowanych przez powiązane pomiędzy sobą podmioty). Dlatego eksperci uważają, że zapewnienie kompetencji i zgodności z regulacjami będzie kolejnym zadaniem stojącym przed firmami w roku 2017. 

Podobnego wzrostu liczby i szczegółowości kontroli eksperci oczekują w przypadku podatku VAT. Zdaniem przedstawicieli Crowe Horwath skuteczność i efekty kontroli powinny w tym roku znacznie wzrosnąć. 

ak/PAP 

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 2. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 3. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 4. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 5. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 6. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

 7. gdynia19062018 20.06.2018

  Społecznicy będą startować w wyborach samorządowych. Powołali „Ruch Miejski Wspólna Gdynia”

  Więcej inwestycji w dzielnicach, lepszy dialogu z mieszkańcami i większa transparentność – takie są główne postulaty Ruchu Miejskiego Wspólna Gdynia, który zamierza wystartować w jesiennych wyborach samorządowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook