Jedynie prawda jest ciekawa


Największe wyzwania firm na rok 2017

20.01.2017

Firmy będą zmuszone w br. sprostać wielu wyzwaniom płynącym z rynku, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Przyciąganie talentów i zatrzymywanie wartościowych pracowników, cyberbezpieczeństwo i ochrona danych w firmie to niektóre z wyzwań - uważają eksperci z grupy Crowe Horwath w Polsce.

"Podczas rozmów z firmami zidentyfikowaliśmy osiem kluczowych wyzwań, które przed nimi stoją w tym roku" - powiedział w piątek dziennikarzom Wojciech Marszczyn z TGC Corporate Lawyers, firmy z grupy Crowe Horwath. 

Te kluczowe wyzwania to: przyciąganie talentów i zatrzymywanie wartościowych pracowników, zmiany demograficzne, cyberbezpieczeństwo i ochrona danych w firmie, nowe rozporządzenie UE nt. ochrony danych osobowych, rozwijanie marketingu pracodawcy, wzmożone kontrole Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), przewidywany wzrost kontroli dotyczących cen transferowych oraz wzrost kontroli oraz przypadków doszacowania podatku VAT. 

Według ekspertów wyzwanie dotyczące przyciągania talentów i zatrzymywania wartościowych pracowników będzie jednym z kluczowych. Sposoby, jakie firmy będą chciały wykorzystać, aby utrzymać najlepszych pracowników, to m.in. zapewnienie im możliwości rozwoju, zwiększenie wynagrodzenia czy przyznanie takich przywilejów jak opieka medyczna. 

Zmiany demograficzne na rynku to kolejne wyzwanie, gdyż na rynku pracy pojawia się coraz mniej osób. Zdaniem ekspertów w tej kwestii pomocne mogą okazać się działy HR (działy personalne – PAP), które mogą skupić się na zarządzaniu talentami i rozwoju, aby pracowników jak najmocniej do organizacji przywiązywać. 

W kwestii cyberbezpieczeństwa głównymi zagrożeniami dla firm jest wynoszenie przez pracowników poufnych danych czy baz klientów oraz zagrożenia związane z atakami, które mogą doprowadzić do zaszyfrowania danych firmy i próbami wyłudzenia pieniędzy w zamian za ich odszyfrowanie. 

Eksperci zwrócili też uwagę, że firmy mają czas do maja przyszłego roku, aby przygotować się do wejścia w życie unijnego rozporządzenia dotyczącego ochrony danych osobowych. Jeśli firmy nie dostosują procedur do tego rozporządzenia, to grozić im będą wysokie kary, które mogą sięgnąć od 10 do 20 mln euro. Kary będą nakładana przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. 

Jak powiedziała Marta Walędziak-Skowrońska, radca prawny w kancelarii TGC Corporate Lawyers, obecnie wiele firm kreuje swoją markę jako doskonałe miejsce pracy, miejsce wspierające rozwój, miejsce atrakcyjne dla różnych grup wiekowych i zawodowych. Takie działania mają pomóc w utrzymaniu pracowników w firmie poprzez związanie z organizacją. 

Eksperci z Crowe Horwath uważają, że w tym roku zwiększy się liczba kontroli PIP. Inspekcja, według nich, szczególny nacisk będzie kładła na kontrole przeprowadzane w gastronomii i hotelarstwie, firmach transportowych, placówkach handlowych i zakładach zatrudniających osoby niepełnosprawne. 

Organizacje mogą się również spodziewać zwiększonej kontroli w obszarze cen transferowych (cen stosowanych w transakcjach realizowanych przez powiązane pomiędzy sobą podmioty). Dlatego eksperci uważają, że zapewnienie kompetencji i zgodności z regulacjami będzie kolejnym zadaniem stojącym przed firmami w roku 2017. 

Podobnego wzrostu liczby i szczegółowości kontroli eksperci oczekują w przypadku podatku VAT. Zdaniem przedstawicieli Crowe Horwath skuteczność i efekty kontroli powinny w tym roku znacznie wzrosnąć. 

ak/PAP 

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook