Jedynie prawda jest ciekawa

Najbogatsi Polacy… coraz bogatsi

30.12.2012

Znani inwestorzy giełdowi w mijającym roku zwiększyli swoje majątki. Ale nie wszystkim się to udało - pisze "Rzeczpospolita".

Dziennikarze sprawdzili, jak radziły sobie portfele giełdowe znanych biznesmenów: Romana Karkosika, Michała Sołowowa, Leszka Czarneckiego, Zbigniewa Jakubasa, Ryszarda Krauzego, Zygmunta Solorza-Żaka, Jana Kulczyka oraz Mariusza Patrowicza.

"Portfele czterech pierwszych zwiększyły w 2012 roku swoją wartość. Pozostali stracili. Łącznie analizowane udziały spółek giełdowych ośmiu inwestorów wynoszą ok. 17,7 mld zł. To o 11 proc. więcej niż na początku stycznia" - pisze "Rz".

Analityce zwracają uwagę, że w biznesie "są takie osoby, które działają na drobnych inwestorów jak magnes. Już samo pojawienie się ich w akcjonariacie danej spółki powoduje bardzo mocny wzrost jest kursu. Takimi magicznymi „nazwiskami" są m.in. Patrowicz oraz Karkosik. Ten pierwszy ma w swoim portfelu udziały kilku spółek, ale ich wartość nie jest zbyt wysoka – obecnie nie przekracza 100 mln zł. Jego firmy z reguły charakteryzują się potężną zmiennością kursu. Tak też było w tym roku. Jeszcze w pierwszych miesiącach mocno drożały, a w drugiej połowie roku ich kursy szły w dół.

"W przypadku niektórych inwestorów akcje giełdowych spółek stanowią tylko niewielką część ich całego majątku" - pisze gazeta. Tak jest w przypadku Kulczyka – czyli najbogatszego Polaka. Według rankingu „Forbes" jego majątek wyceniony jest aż na 8,9 mld zł. Podobnie w przypadku Solorza-Żaka (8,5 mld zł).

Oprócz znanych biznesmenów akcje firm z GPW mają też osoby, o których większość Polaków nigdy nie słyszała. A ich majątek robi wrażenie. Przykład? Luis Amaral, największy akcjonariusz Eurocashu, którego pakiet jest wart ponad 2,4 mld zł.

rp.pl/run

fot. wikipedia

Słowa kluczowe:

ekonomia

,

inwestor

,

bogactwo

,

pieniądze

Warto poczytać

 1. Morawiecki20092017 22.09.2017

  Morawiecki: Mamy bardzo odważne założenia w gospodarce

  Przyjęliśmy bardzo odważne założenia makroekonomiczne, mikroekonomiczne, budżetowe, fiskalne, monetarne i regulacyjne - mówił w piątek Mateusz Morawiecki.

 2. Biedronkawiki 22.09.2017

  Założyciel Biedronki chwali Polskę. "Dobry kierunek do inwestowania"

  Alexandre Soares dos Santos, założyciel sieci Biedronka, w wywiadzie dla portugalskiej telewizji TVI24 wskazał Polskę jako dobry obszar do inwestowania. Podkreślił, że jest ona znacznie lepszym kierunkiem dla realizowania przedsięwzięć niż rodzima Portugalia.

 3. Lotnisko 22.09.2017

  Jest już szacunkowy koszt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. To ogromna kwota

  Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) może kosztować 30,9-34,9 mld zł; na obecnym etapie nie przesądzono o sposobie pozyskania finansowania - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Zakończenia podstawowego procesu inwestycyjnego planowane jest do 2027 r.

 4. Gry 22.09.2017

  Wiceminister finansów zapowiada wpływy z podatku od gier

  Resort finansów liczy, że planowane w tym roku wpływy z podatku od gier zostaną wykonane - powiedział PAP wiceminister finansów Wiesław Janczyk. Zwrócił uwagę m.in. na większe zainteresowanie legalnymi zakładami wzajemnymi.

 5. SKOKwiki 21.09.2017

  SKOK-i apelują o zmianę prawa

  Apelujemy do polityków o naprawienie ustawy o SKOK-ach, aby była bardziej adekwatna do specyfiki kas - mówił w czwartek prezes Kasy Krajowej Rafał Matusiak.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook