Jedynie prawda jest ciekawa


Na 1 km prywatnej autostrady rząd wyda 3 mln zł

13.07.2012

Na co Krajowy Fundusz Drogowy wyda w tym roku milionowe nakłady? Do podniesienia bezpieczeństwa na prywatnych odcinkach autostrad A1, A2, A4 rząd nie dołoży ani złotówki. Wyda za to 20 mln zł na bramownice dla nietoperzy i 30 mln zł na tajemnicze usługi doradcze - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Po otwarciu trasy A2 Stryków-Konotopa sieć autostrad w Polsce wydłużyła się o 1193 km. 467 km zarządzanych jest przez prywatnych koncesjonariszy: Autostrada Wielkopolska, GTC i Stalexport Autostrada Małopolska. Jak przypomina DGP, co roku otrzymują oni z Krajowego Funduszu Drogowego zastrzyk gotówki, który ma im zrekompensować koszty poniesione w związku z budową, jednak kwoty, które otrzymają w tym roku są wybitnie wygórowane.

DGP dotarła do planów finansowych KFD. Wynika z nich, że Generalna Dyrekcja wypłaci w tym roku AW, GTC i SAM prawie 1,4 mld zł – ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Kwota jest w dodatku o 0,5 mld zł wyższa od wydatków, jakie pójdą na utrzymanie wszystkich dróg krajowych w Polsce. Jak wyjaśniła DGP Liliana Zając z GDDKiA, tegoroczne wydatki na ten cel to 897 mln zł. Oznacza to, że na utrzymanie każdego kilometra prywatnej autostrady państwo wyda 3 mln zł, czyli ponad sześćdziesięciokrotnie więcej niż na kilometr krajówki.

Znaczna część tych wydatków przeznaczona jest na wydatki za tzw. dostępność autostrady dla spółek Autostrada Wielkopolska i GTC. Należności te reguluje umowa. Jednak aż 367 mln zł Skarb Państwa ma wypłacić na zdarzenia odszkodowawcze i dodatkowe płatności dla prywatnych koncesjonariuszy. Jak przypomina dziennik, rok temu kwota ta była prawie pięciokrotnie mniejsza.

Zdaniem ekspertów pokazuje to, że Skarb Państwa wziął na siebie kluczowe ryzyka, a spółki mają gwarantowane wpływy. Ponadto rząd udzielił 4 mld euro gwarancji bankowych dla tych spółek na zaciągane przez nie kredyty.

Jak dowiedział się DGP, 20 mln zł pochodzących z KFD Autostrada Wielkopolska wyda na budowę dodatkowych przejść dla zwierząt i bramownic, których zadaniem jest umożliwienie nietoperzom bezpiecznego przelotu nad jezdniami. Poza Polską takie rozwiązania są tylko w Wielkiej Brytanii i Holandii.

Tymczasem na zakup urządzeń do poprawy bezpieczeństwa ruchu na drogach i wagi dla tirów KFD nie wyda w tym roku ani złotówki. Eksperci Instytutu Transportu Samochodowego alarmują, że jeden przeciążony tir niszczy drogę jak 100 tys. aut osobowych. GDDKiA nie przyjmuje zarzutów, twierdząc że utrzymania dróg nie zaniedbuje. Zaplanowała 50 mln zł dofinansowania, co ma wystarczyć na zakup od 30 do 33 wag preselekcyjnych, które uzupełnią zasoby działających dziś 21 takich urządzeń.

Planowane wydatki GDDKiA na budowę dróg to ponad 29 mld zł. Jednak dyrektor GDDKiA Lech Witecki przyznaje, że z powodu problemów finansowych wykonawców i spowolnienia prac poziom finansowania może okazać się niższy. Jak ujawnia Jerzy Polaczek, który zapoznał się wnikliwie z dokumentem,  zadłużenie KFD wynosi dziś prawie 44 mld zł. - W przyszłym roku rząd chce drastycznie ściąć wydatki na infrastrukturę – do 7 mld. Najwyraźniej teraz, po zakończonych rozgrywkach sportowych, nadszedł czas na gromadzenie środków na Narodowe Centrum Spłat – mówi w rozmowie z DGP.  

kop, źródło: Dziennik Gazeta Prawna
[fot. PAP/B. Zborowski]

Warto poczytać

 1. 1270wysypiskosmiecijpg 22.07.2018

  Mafia zarabia miliony, przywożąc do nas tony śmieci

  Brytyjski dziennik "The Telegraph" opisał w niedzielę mechanizm wywozu śmieci z Wielkiej Brytanii do Polski, gdzie następnie zostają podpalone w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak tłumaczono, "mafia śmieciowa" zarabia na tym procederze miliony złotych.

 2. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 3. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 4. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 5. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 6. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 7. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 8. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook