Jedynie prawda jest ciekawa


Na 1 km prywatnej autostrady rząd wyda 3 mln zł

13.07.2012

Na co Krajowy Fundusz Drogowy wyda w tym roku milionowe nakłady? Do podniesienia bezpieczeństwa na prywatnych odcinkach autostrad A1, A2, A4 rząd nie dołoży ani złotówki. Wyda za to 20 mln zł na bramownice dla nietoperzy i 30 mln zł na tajemnicze usługi doradcze - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Po otwarciu trasy A2 Stryków-Konotopa sieć autostrad w Polsce wydłużyła się o 1193 km. 467 km zarządzanych jest przez prywatnych koncesjonariszy: Autostrada Wielkopolska, GTC i Stalexport Autostrada Małopolska. Jak przypomina DGP, co roku otrzymują oni z Krajowego Funduszu Drogowego zastrzyk gotówki, który ma im zrekompensować koszty poniesione w związku z budową, jednak kwoty, które otrzymają w tym roku są wybitnie wygórowane.

DGP dotarła do planów finansowych KFD. Wynika z nich, że Generalna Dyrekcja wypłaci w tym roku AW, GTC i SAM prawie 1,4 mld zł – ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Kwota jest w dodatku o 0,5 mld zł wyższa od wydatków, jakie pójdą na utrzymanie wszystkich dróg krajowych w Polsce. Jak wyjaśniła DGP Liliana Zając z GDDKiA, tegoroczne wydatki na ten cel to 897 mln zł. Oznacza to, że na utrzymanie każdego kilometra prywatnej autostrady państwo wyda 3 mln zł, czyli ponad sześćdziesięciokrotnie więcej niż na kilometr krajówki.

Znaczna część tych wydatków przeznaczona jest na wydatki za tzw. dostępność autostrady dla spółek Autostrada Wielkopolska i GTC. Należności te reguluje umowa. Jednak aż 367 mln zł Skarb Państwa ma wypłacić na zdarzenia odszkodowawcze i dodatkowe płatności dla prywatnych koncesjonariuszy. Jak przypomina dziennik, rok temu kwota ta była prawie pięciokrotnie mniejsza.

Zdaniem ekspertów pokazuje to, że Skarb Państwa wziął na siebie kluczowe ryzyka, a spółki mają gwarantowane wpływy. Ponadto rząd udzielił 4 mld euro gwarancji bankowych dla tych spółek na zaciągane przez nie kredyty.

Jak dowiedział się DGP, 20 mln zł pochodzących z KFD Autostrada Wielkopolska wyda na budowę dodatkowych przejść dla zwierząt i bramownic, których zadaniem jest umożliwienie nietoperzom bezpiecznego przelotu nad jezdniami. Poza Polską takie rozwiązania są tylko w Wielkiej Brytanii i Holandii.

Tymczasem na zakup urządzeń do poprawy bezpieczeństwa ruchu na drogach i wagi dla tirów KFD nie wyda w tym roku ani złotówki. Eksperci Instytutu Transportu Samochodowego alarmują, że jeden przeciążony tir niszczy drogę jak 100 tys. aut osobowych. GDDKiA nie przyjmuje zarzutów, twierdząc że utrzymania dróg nie zaniedbuje. Zaplanowała 50 mln zł dofinansowania, co ma wystarczyć na zakup od 30 do 33 wag preselekcyjnych, które uzupełnią zasoby działających dziś 21 takich urządzeń.

Planowane wydatki GDDKiA na budowę dróg to ponad 29 mld zł. Jednak dyrektor GDDKiA Lech Witecki przyznaje, że z powodu problemów finansowych wykonawców i spowolnienia prac poziom finansowania może okazać się niższy. Jak ujawnia Jerzy Polaczek, który zapoznał się wnikliwie z dokumentem,  zadłużenie KFD wynosi dziś prawie 44 mld zł. - W przyszłym roku rząd chce drastycznie ściąć wydatki na infrastrukturę – do 7 mld. Najwyraźniej teraz, po zakończonych rozgrywkach sportowych, nadszedł czas na gromadzenie środków na Narodowe Centrum Spłat – mówi w rozmowie z DGP.  

kop, źródło: Dziennik Gazeta Prawna
[fot. PAP/B. Zborowski]

Warto poczytać

 1. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 2. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 3. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 4. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 5. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 6. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 7. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook