Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Na 1 km prywatnej autostrady rząd wyda 3 mln zł

13.07.2012

Na co Krajowy Fundusz Drogowy wyda w tym roku milionowe nakłady? Do podniesienia bezpieczeństwa na prywatnych odcinkach autostrad A1, A2, A4 rząd nie dołoży ani złotówki. Wyda za to 20 mln zł na bramownice dla nietoperzy i 30 mln zł na tajemnicze usługi doradcze - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Po otwarciu trasy A2 Stryków-Konotopa sieć autostrad w Polsce wydłużyła się o 1193 km. 467 km zarządzanych jest przez prywatnych koncesjonariszy: Autostrada Wielkopolska, GTC i Stalexport Autostrada Małopolska. Jak przypomina DGP, co roku otrzymują oni z Krajowego Funduszu Drogowego zastrzyk gotówki, który ma im zrekompensować koszty poniesione w związku z budową, jednak kwoty, które otrzymają w tym roku są wybitnie wygórowane.

DGP dotarła do planów finansowych KFD. Wynika z nich, że Generalna Dyrekcja wypłaci w tym roku AW, GTC i SAM prawie 1,4 mld zł – ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Kwota jest w dodatku o 0,5 mld zł wyższa od wydatków, jakie pójdą na utrzymanie wszystkich dróg krajowych w Polsce. Jak wyjaśniła DGP Liliana Zając z GDDKiA, tegoroczne wydatki na ten cel to 897 mln zł. Oznacza to, że na utrzymanie każdego kilometra prywatnej autostrady państwo wyda 3 mln zł, czyli ponad sześćdziesięciokrotnie więcej niż na kilometr krajówki.

Znaczna część tych wydatków przeznaczona jest na wydatki za tzw. dostępność autostrady dla spółek Autostrada Wielkopolska i GTC. Należności te reguluje umowa. Jednak aż 367 mln zł Skarb Państwa ma wypłacić na zdarzenia odszkodowawcze i dodatkowe płatności dla prywatnych koncesjonariuszy. Jak przypomina dziennik, rok temu kwota ta była prawie pięciokrotnie mniejsza.

Zdaniem ekspertów pokazuje to, że Skarb Państwa wziął na siebie kluczowe ryzyka, a spółki mają gwarantowane wpływy. Ponadto rząd udzielił 4 mld euro gwarancji bankowych dla tych spółek na zaciągane przez nie kredyty.

Jak dowiedział się DGP, 20 mln zł pochodzących z KFD Autostrada Wielkopolska wyda na budowę dodatkowych przejść dla zwierząt i bramownic, których zadaniem jest umożliwienie nietoperzom bezpiecznego przelotu nad jezdniami. Poza Polską takie rozwiązania są tylko w Wielkiej Brytanii i Holandii.

Tymczasem na zakup urządzeń do poprawy bezpieczeństwa ruchu na drogach i wagi dla tirów KFD nie wyda w tym roku ani złotówki. Eksperci Instytutu Transportu Samochodowego alarmują, że jeden przeciążony tir niszczy drogę jak 100 tys. aut osobowych. GDDKiA nie przyjmuje zarzutów, twierdząc że utrzymania dróg nie zaniedbuje. Zaplanowała 50 mln zł dofinansowania, co ma wystarczyć na zakup od 30 do 33 wag preselekcyjnych, które uzupełnią zasoby działających dziś 21 takich urządzeń.

Planowane wydatki GDDKiA na budowę dróg to ponad 29 mld zł. Jednak dyrektor GDDKiA Lech Witecki przyznaje, że z powodu problemów finansowych wykonawców i spowolnienia prac poziom finansowania może okazać się niższy. Jak ujawnia Jerzy Polaczek, który zapoznał się wnikliwie z dokumentem,  zadłużenie KFD wynosi dziś prawie 44 mld zł. - W przyszłym roku rząd chce drastycznie ściąć wydatki na infrastrukturę – do 7 mld. Najwyraźniej teraz, po zakończonych rozgrywkach sportowych, nadszedł czas na gromadzenie środków na Narodowe Centrum Spłat – mówi w rozmowie z DGP.  

kop, źródło: Dziennik Gazeta Prawna
[fot. PAP/B. Zborowski]

Warto poczytać

 1. pgnig 26.10.2016

  PGNiG o zagrożeniu dostaw gazu przez KE

  Zapowiadane decyzje KE ws. zwiększenia Gazpromowi możliwości wykorzystywania gazociągu OPAL i ws. nadużywania monopolistycznej pozycji przez tę spółkę stanowią zagrożenie dla dostaw gazu w naszej części Europy - oceniło w środę po południu PGNiG.

 2. caracalehelikopko 26.10.2016

  Będą zwolnienia w Airbus Helicopters

  Francuski producent śmigłowców Airbus Helicopters ogłosił, że do roku 2018 firma zmniejszy zatrudnienie o blisko 600 pracowników.

 3. amber-4182351920 26.10.2016

  Bursztynnicy nie chcą zmian w prawie geologicznym

  Projektowana nowelizacja praw geologicznego i górniczego obejmie bursztyn własnością górniczą, zamiast - jak dotąd - prawem własności nieruchomości gruntowej.

 4. eu-flag-9111831920 26.10.2016

  KE żąda wyjaśnień ws. budżetów na 2017r.

  Komisja Europejska zwróciła się o wyjaśnienia do siedmiu państw strefy euro, m.in. Włoch, Portugalii i Hiszpanii, w sprawie projektów ich budżetów na przyszły rok.

 5. mid-epa05603265 26.10.2016

  Tusk o CETA: "Rozmowy w Belgii trwają"

  "Ze względu na stanowisko Belgii Unia Europejska wciąż nie jest gotowa do podpisania umowy handlowej CETA z Kanadą"

 6. mid-16a26054 26.10.2016

  Szydło o problemach z CETA: "UE jest w kryzysie"

  "Problemy z podpisaniem CETA między Kanadą i UE pokazują, że Unia przeżywa kolejny kryzys, nie potrafi uzgodnić jednego stanowiska co do ważnych umów"

 7. architecture-15365661920 26.10.2016

  Lokale dla Łodzian w ramach "Mieszkanie Plus"

  Około 350 mieszkań na wynajem może w najbliższym czasie powstać w Łodzi w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. To efekt listu intencyjnego podpisanego w środę przez władze miasta i BGK Nieruchomości SA.

 8. money-1685930960720 26.10.2016

  Bierecki wskazał kandydata do RPP

  "Kandydatem do Rady Polityki Pieniężnej zgłoszonym przez senatorów PiS jest Rafał Sura" - poinformował PAP senator Grzegorz Bierecki.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook