Jedynie prawda jest ciekawa


MR uruchomi wszystkie działania PROW

17.01.2017

Ministerstwo rolnictwa do połowy roku zamierza uruchomić wszystkie działania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020 - poinformował we wtorek dziennikarzy wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

-Wdrażanie PROW jest na takim etapie, że wniosków na pulę dostępnych środków mamy 33 proc. Na 21 proc. puli dostępnych środków mamy podpisane umowy, co oznacza, że beneficjenci realizują teraz wnioski o płatność. Ilość środków, która jest już na koncie beneficjentów to 9 proc. - powiedział minister. -Nie chcę wymieniać sum, (...) są one rozproszone w swojej ilości w kraju. Jeżeli chodzi o dostępność, to nic się nie zmienia, jest to 13,5 mld euro, czyli około 60 mld zł - dodał wiceminister.

Zarudzki przedstawił też harmonogram naboru wniosków w ramach PROW 2014-2020, który został wypracowany wspólnie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wiceminister powiedział, że jeśli chodzi o działanie "Restrukturyzacja małych gospodarstw" to nabór na operacje rozpocznie się w marcu tego roku. Będzie też powtórzenie tego naboru w czerwcu tego roku, ale jedynie na obszarach dotkniętych przez ASF. W operacji "Pomoc dla młodych rolników" nabory zaczną się w kwietniu. Z kolei, dla "Restrukturyzacji gospodarstw rolnych" nabór odbędzie się w czerwcu.

Dla działania "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" nabór zaplanowano na czerwiec tego roku, ale nie wiceminister nie wykluczył, że kolejny nabór odbędzie się w IV kwartale. -Planujemy dwa nabory, aby umożliwić jak największej liczbie zorganizowanych grup, tworzenie przedsięwzięć zbiorowych - wyjaśnił. Jeśli chodzi o operację "Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej", to nabór zaplanowano na III kwartał. Również w III kwartale odbędą się nabory do operacji "Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa" oraz operacji "Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000".

Zarudzki powiedział, że nabory na działanie dotyczące wzmacniania przedsiębiorczości, to nabory na "Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej" odbędą się w marcu, ale dodatkowo jeszcze w czerwcu na obszarach dotkniętych ASF. Według harmonogramu to w części dotyczącej przetwórstwa i marketingu produktów rolnych nabór odbędzie się w marcu, ale niewykluczone, że będzie też w III kwartale, pod warunkiem wyrażenia przez Komisje Europejską zgody na zmianę PROW w tym zakresie.

Wiceminister powiedział, że w działaniu "Rozwój terytorialny" są możliwości korzystania na różnych poziomach z różnych funduszy. -Mam nadzieję, że samorządy podejmą intensywną pracę i te pieniądze w jak najbardziej efektywny sposób wykorzystają - dodał. -Jeden z równie istotnych i ważnych działań, które będziemy wdrażać w maju, czerwcu w II i III kwartale to "Transfer wiedzy i innowacji" - powiedział Zarudzki. Wiceminister wyjaśnił, że chodzi tutaj o wsparcie dla szkolenia dla rolników, transfer wiedzy i działalności informacyjnej i świadczenie kompleksowej porady dla rolników.

fot.[You Tube]

pc/PAP


Warto poczytać

 1. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 2. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 3. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 4. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 5. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 6. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 7. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 8. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook