Jedynie prawda jest ciekawa


Morawiecki: Zintegrowaliśmy instytucje i instrumenty wsparcia rozwoju

14.12.2016

Szef Ministerstwa Rozwoju chce walczyć z tzw. polską resortową.

W Polskim Funduszu Rozwoju zintegrowaliśmy instytucje i instrumenty wsparcia rozwoju polskiej gospodarki - powiedział w środę wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał: jest teraz jeden portal, gdzie każdy przedsiębiorca może szukać wsparcia z programów rozwojowych.

PFR będzie koordynował m.in. instytucje bankowe, ubezpieczeniowe czy inwestycyjne, takie jak Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), która wkrótce zostanie przekształcona w Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH). W środę Fundusz przedstawił zadania swoich jednostek.

"Za bardzo nikt w to nie wierzył, że uda się zintegrować to bardzo rozproszone środowisko. 120 różnych portali, kilka call-center, pięć ministerstw nadzorujących sześć czy siedem instytucji rozwojowych. Każda z nich na pewno starała się działać dobrze we własnym zakresie, każda w swoim własnym przekonaniu robiła wszystko, co możliwe, żeby popchnąć gospodarkę na właściwe tory, ale na pewno brakowało tego, co przez 25 lat było piętą achillesową polskiej polityki przemysłowej, polskiej polityki gospodarczej - czyli właśnie integracji, synchronizacji różnych działań gospodarczych" - podkreślił wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

"Dzisiaj mamy jeden portal, jedno okienko, one stop shop, jak mówią koledzy Amerykanie, gdzie każdy przedsiębiorca, każdy samorządowiec może szukać swojego miejsca w tej ofercie instytucji rozwojowych" - podkreślił.

Tłumaczył, że wzorem dla Polski są rozwiązania prorozwojowe we Francji i Niemczech. Mają służyć biznesowi w ekspansji wewnętrznej i zewnętrznej. "30 mld zł kredytów, gwarancji dostępnych w przypadku ekspansji zagranicznej, eksportowej, kapitałowej, to jest to osiągnięcie konkretne, którego tutaj dokonaliśmy" - zaznaczył Morawiecki.

"Chodzi nam o to, żebyśmy rzeczywiście pokazali, że najlepszą polityką gospodarczą nie jest brak polityki gospodarczej, tylko polityka dostosowana do współczesnych realiów. To jest taka +agile'owa+, zwinna polityka, która uwzględnia realia dyrektyw europejskich i różnych wymogów, które płyną do nas z prawa europejskiego, ale również uwzględnia pewne szanse. Taką szansą jest elektromobilność (...), gdzie naprawdę mamy szansę przeskoczyć pewien etap" - mówił.

"Mam nadzieję, że poprzez Polski Fundusz Rozwoju (...) pokazujemy, iż mamy i wizję i działania i przez nie chcemy nie tylko wyrwać Polskę z pułapki średniego rozwoju, ale pokazać, że możemy działać i konkurować z najlepszymi na świecie" - dodał.

Wsparciu ma służyć zintegrowane centrum informacji i obsługi dla przedsiębiorców, samorządów i klientów indywidualnych zainteresowanych instrumentami rozwoju. Według PFR jest to element rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która przewiduje integrację polskich instytucji rozwojowych poprzez stworzenie silnego centrum kompetencyjnego oraz wzmocnienie ich zdolności finansowania projektów kluczowych dla polskiej gospodarki.

Morawiecki wskazał, że filarem rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju są innowacje, w tym powołany w PFR wraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz PZU fundusz venture capital, opiewający na blisko 3 mld zł. "Teraz zastanawiamy się, jak pozyskać wystarczającą liczbę projektów. Rzadko taki problem bywa w Polsce, zwykle brakuje pieniędzy na projekty. Nam brakuje projektów do pieniędzy, które są" - zaznaczył Morawiecki.

Wicepremier zapewnił, że państwo będzie wspierać przedsiębiorców, pomagać w ekspansji zagranicznej, poprzez dyplomację ekonomiczną. "To właśnie PAIiIZ, wkrótce przemianowany na Polską Agencję Handlu i Inwestycji, w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju, otwiera nowe placówki na całym świecie. Zwłaszcza (tam - PAP), gdzie chcemy zdywersyfikować nasze działania, gdzie chcemy zdecydowanie zwiększyć eksport naszych produktów, ale również ekspansję kapitałową naszych przedsiębiorców" - zauważył.

Wymienił w tym kontekście nowe polskie placówki w Nigerii, Wietnamie, Serbii, USA i Iranie.

Jak podał PFR, całkowita wartość instrumentów finansowania eksportu, jakie udostępni w postaci gwarancji, ubezpieczeń i kredytów eksportowych oraz inwestycji Funduszu Ekspansji Zagranicznej wynosi 60 mld zł. Fundusze inwestycyjne PFR dysponują 5 mld zł na inwestycje infrastrukturalne i samorządowe, w tym w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ponadto, PFR przeznaczy 2,8 mld zł na inwestycje w młode innowacyjne firmy i nowoczesne technologie.

Mly/PAP

fot. [Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270elektrowniaato 15.05.2018

  Polska potrzebuje morskiej energetyki wiatrowej, jak i elektrowni atomowej

  Polska potrzebuje zarówno elektrowni jądrowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej - powiedział dziennikarzom we wtorek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 2. 1270nordstreamasas 11.05.2018

  Jakóbik: Nord Stream 2 grozi powstaniem kartelu gazowego

  Według UOKiK, mimo iż nie powstało konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem spółek zachodnich, to fakt, że projekt Gazpromu jest finansowany przez te spółki, przynosi ten sam efekt; oznacza, że te spółki mogą działać w zmowie, tworząc kartel gazowy

 3. gdynia229042018 29.04.2018

  Ponad 5 tys. osób ma wziąć udział w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 5 tys. osób oraz 500 zaproszonych mówców ma wziąć udział pod koniec czerwca w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

 4. 1270premire2221 27.04.2018

  Wiceszef MSZ: Polska należy do najaktywniejszych państw w debacie nad budżetem UE

  Polska w debacie budżetowej należy do najaktywniejszych państw UE - podkreślił w piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Skomentował tak dla PAP, słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, że gabinet Mateusza Morawieckiego "oddaje walkowerem" negocjacje w tej sprawie.

 5. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 6. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 7. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 8. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook