Jedynie prawda jest ciekawa


Morawiecki: Rosną wpływy z VAT i CIT

02.05.2017

- Nie chcemy, żeby kradziono pieniądze, które mogą być przeznaczone na wsparcie rodzin i programów rozwojowych - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wicepremier Mateusz Morawiecki.

- Luka w VAT to około 40 mld zł rocznie, czyli niemal dwa razy tyle, co roczny koszt programu Rodzina 500+. Gdyby jeszcze dołożyć lukę w CIT, szacowaną na 10 do 20 mld lub więcej, to liczby są zawrotne. Nie chcemy, żeby kradziono pieniądze, które mogą być przeznaczone na wsparcie rodzin i programów rozwojowych - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wicepremier Mateusz Morawiecki.

Minister rozwoju i finansów opowiada o tym, na jakich zasadach rosną wpływy podatkowe ze wspomnianych VAT i CIT.

- Staramy się dokonywać selekcji kontrolowanych, aby jak najlepiej określać, kto popełnia błędy lub kto dopuszcza się przestępstw czy naruszenia zasad. Kontrolerzy będą chodzić głównie tam, gdzie z naszych analiz będzie wynikało, że jest duże ryzyko oszustwa. (...) Nasze działania kontrolne wymierzone są natomiast w tych, którzy zuchwale wyłudzają potężne kwoty. To m.in. organizatorzy karuzel VAT-owskich, mafie tytoniowe, paliwowe lub alkoholowe - czytamy.

Jak mówi Morawiecki, "z uszczelnianiem jest trochę tak, jak z wymyślaniem ciągle nowego i szybszego procesora".

- Przykładem może być program domykania sita podatkowego dla paliw. Już pierwsze miesiące po jego wejściu w życie pokazały, że nowe przepisy zadziałały bardzo dobrze. Ale już wtedy wiedzieliśmy, że przestępcy za chwilę będą szukać nowych furtek do obejścia przepisów. Tylko nie spodziewali się, że przy tych furtkach my już czuwamy - ocenia wicepremier.

- Przestępcy tak się przyzwyczaili do dawnej bierności aparatu państwowego, że często nawet nie wiedzą, jak się zachować - dodaje Morawiecki.

Z wyliczeń ministra finansów wynika, ze jedna cysterna z nielegalnym paliwem to około 60-70 tys. złotych straty dla budżetu państwa. - To nie jest tak, że wprowadzamy państwo policyjne i skarbówka zagląda każdemu Polakowi do baku. Uderzamy tam, gdzie na podstawie naszych analiz dostrzegamy nieprawidłowości. (...) To była po prostu mafia paliwowa, której szefowie pławili się w luksusach - zaznacza Morawiecki.

[fot. flickr KPRM]

ems/Nasz Dziennik

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook