Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Morawiecki o kryzysie imigracyjnym

24.01.2016

Minister rozwoju rozmawia z zagranicznymi dziennikarzami na szczycie w Davos.

„Polska nie tylko chce być częścią Unii Europejskiej, ale też chce być jej 'dobrym obywatelem'” – mówił Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami Bloomberga.

„Chcemy współpracować na polu wielu polityk, jak np. unia energetyczna. To jeden z naszych priorytetów i proponujemy pakiet sześciu ofert dla Komisji Europejskiej. Wierzymy, że solidarność jest tutaj bardzo ważna. W wielu aspektach makropolityki jesteśmy jednym z najlepszych 'uczniów w klasie'” – powiedział minister rozwoju.

Dziennikarze przypomnieli, że co do sytuacji w Polsce pojawiło się wiele kontrowersji.

„Mogły się pojawić takie pytania, ale ja ich nie usłyszałem. Problem może wynikać z faktu, że w Polsce doszło do pierwszej zmiany władzy od 8 lat. W Polsce jest nowa sytuacja” – powiedział Morawiecki.

Jednym z niepokojących sygnałów było obniżenie Polsce ratingu.

„Obniżenie ratingu to dla nas sygnał, że należy przyjrzeć się wszystkim parametrom makro i mikroekonomicznym” – odpowiada Morawiecki i uspokaja, że nie należy martwić się o sytuację polskiego banku centralnego.

„Niezależność banku centralnego jest zapisana w naszej konstytucji. Jestem w pełni przekonany, że bank centralny pozostanie niezależny. I nie będzie co do tego żadnych wątpliwości” – mówi.

Minister rozwoju zwrócił uwagę potrzebę zwiększenia liczby zagranicznych inwestycji w Polsce.

„Mam nadzieję, że nasza reputacja zostanie przywrócona przez nasze inwestycje, zaproszenia dla zagranicznych inwestorów i wielu dobrych projektów inwestycyjnych. Rozmawiamy z wieloma zagranicznymi inwestorami, którzy chcą zainwestować w Polsce. Nie chce podawać nazw, ale to bardzo poważni gracze” – tłumaczy Morawiecki.

Jak w takim razie minister Morawiecki planuje przyciągnąć tych inwestorów?

„Stworzyliśmy nowe specjalne strefy ekonomiczne, by stworzyć tak dobre warunki do inwestycji, jak tylko to możliwe. To dobry czas dla perspektyw makroekonomicznych, stabilności, deflacji” – mówi minister.

Następnie tłumaczy swoje słowa o deflacji.

„To zdrowa deflacja, niewpływająca na zachowania konsumentów. Dzisiejsza niska deflacja w ciągu kilku następnych miesięcy doprowadzi do inflacji. Pod koniec tego roku osiągniemy inflację na poziomie 1-1,5 proc. I będzie to bardzo zdrowe.”

Morawiecki zauważa też, że problemy w handlu z Ukrainą i Rosją powodują, że musimy odnaleźć inne drogi eksportu. Zdaniem ministra, dobrze nam to wychodzi. Pytany o problem przyjęcia imigrantów, Morawiecki przypomina problem wojny na Ukrainie.

„Prawdopodobnie skupiacie się państwo na imigrantach z północnej Afryki i z Syrii, ale na granicy Unii Europejskiej trwa jeszcze inna wojna – to wojna na Ukrainie. Polska przyjęła 350 tysięcy różnego rodzaju uchodźców. To nie tyko uchodźcy wojenni. Biorąc pod uwagę liczebność kraju, przyjęliśmy najwięcej osób w Europie.”

Dziennikarze Bloomberg’a martwili się o to, czy kryzys imigracyjny nie doprowadzi do rozpadu Unii.

„Mam nadzieję, że nie” – mówi Morawiecki.

„Mam nadzieje, że zapobiegnie temu solidarność i znajdziemy odpowiedni kompromis. Na problem uchodźców powinniśmy patrzeć jako na całość. To nie tylko Afryka i Syria, ale też Ukraina” – dodaje.

„To sytuacja geopolityczna, sprawa Syrii, Ukrainy, ceny ropy, wpływają na Polskę bardziej niż ostatnie nasze ruchy” – podsumowuje minister.

Mly/wPolityce.pl/bloomberg

fot. [YouTube]

Warto poczytać

 1. site-1892917960720 23.01.2017

  315 mln euro na autostradę A1

  Komisja Europejska przeznaczy 315 mln euro z funduszy spójności na sfinansowanie odcinka autostrady A1 między Częstochową a Pyrzowicami.

 2. money-1428594960720 23.01.2017

  MF sprzedało obligacje za ponad 10 mld zł

  - Ministerstwo Finansów sprzedało w poniedziałek na dwóch przetargach obligacje skarbowe za ponad 10 mld zł - wynika z komunikatów resortu finansów.

 3. 89b9aad75f204e49ac18052fcef9ef1estocznia 23.01.2017

  Gróbarczyk: Będzie odbudowa Stoczni w Szczecinie

  "Dzięki staraniom całego rządu udało się doprowadzić do finalizacji umowy. Silesia sprzedała Stocznię Szczecińską Funduszowi Inwestycyjnemu Mars”.

 4. kor 23.01.2017

  Morawiecki: 20 mld zł z fikcyjnego eksportu elektroniki

  W MF już oszacowaliśmy, np. na ile było fikcyjnego eksportu elektroniki: w ciągu 2,5 roku samej elektroniki użytkowej - telefonów komórkowych, twardych dysków i innych tego typu różnych przedmiotów - było 20 mld- dodał.

 5. prezespiskonferencjayoutubepis 23.01.2017

  Kaczyński: KGHM to dobro narodowe

  „Nasze wielkie spółki państwowe nie zostały sprywatyzowane właśnie dlatego, że ich zadaniem jest służenie całemu społeczeństwu”.

 6. tree-12837211280nasi 22.01.2017

  Nowe zasady wycinania drzew na posesji

  Ministerstwo zastrzega, że zmiany nie oznaczają tego, że brak jakichkolwiek ograniczeń w usuwaniu drzew i krzewów.

 7. 1024px-Zahlungsmittel 22.01.2017

  Analitycy: EBC na razie nie zmieni polityki

  Europejski Bank Centralny nie zmienia swojej polityki, bo uważa, że sygnały o wzroście inflacji nie są jeszcze wskaźnikiem trwałej tendencji.

 8. mid-epa05731232 21.01.2017

  Będzie projekt centralnego rejestru faktur

  - Ministerstwo Finansów nie wycofuje się z projektu utworzenia centralnego rejestru faktur - powiedział szef resortu finansów Mateusz Morawiecki.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook