Jedynie prawda jest ciekawa


Morawiecki o kryzysie imigracyjnym

24.01.2016

Minister rozwoju rozmawia z zagranicznymi dziennikarzami na szczycie w Davos.

„Polska nie tylko chce być częścią Unii Europejskiej, ale też chce być jej 'dobrym obywatelem'” – mówił Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami Bloomberga.

„Chcemy współpracować na polu wielu polityk, jak np. unia energetyczna. To jeden z naszych priorytetów i proponujemy pakiet sześciu ofert dla Komisji Europejskiej. Wierzymy, że solidarność jest tutaj bardzo ważna. W wielu aspektach makropolityki jesteśmy jednym z najlepszych 'uczniów w klasie'” – powiedział minister rozwoju.

Dziennikarze przypomnieli, że co do sytuacji w Polsce pojawiło się wiele kontrowersji.

„Mogły się pojawić takie pytania, ale ja ich nie usłyszałem. Problem może wynikać z faktu, że w Polsce doszło do pierwszej zmiany władzy od 8 lat. W Polsce jest nowa sytuacja” – powiedział Morawiecki.

Jednym z niepokojących sygnałów było obniżenie Polsce ratingu.

„Obniżenie ratingu to dla nas sygnał, że należy przyjrzeć się wszystkim parametrom makro i mikroekonomicznym” – odpowiada Morawiecki i uspokaja, że nie należy martwić się o sytuację polskiego banku centralnego.

„Niezależność banku centralnego jest zapisana w naszej konstytucji. Jestem w pełni przekonany, że bank centralny pozostanie niezależny. I nie będzie co do tego żadnych wątpliwości” – mówi.

Minister rozwoju zwrócił uwagę potrzebę zwiększenia liczby zagranicznych inwestycji w Polsce.

„Mam nadzieję, że nasza reputacja zostanie przywrócona przez nasze inwestycje, zaproszenia dla zagranicznych inwestorów i wielu dobrych projektów inwestycyjnych. Rozmawiamy z wieloma zagranicznymi inwestorami, którzy chcą zainwestować w Polsce. Nie chce podawać nazw, ale to bardzo poważni gracze” – tłumaczy Morawiecki.

Jak w takim razie minister Morawiecki planuje przyciągnąć tych inwestorów?

„Stworzyliśmy nowe specjalne strefy ekonomiczne, by stworzyć tak dobre warunki do inwestycji, jak tylko to możliwe. To dobry czas dla perspektyw makroekonomicznych, stabilności, deflacji” – mówi minister.

Następnie tłumaczy swoje słowa o deflacji.

„To zdrowa deflacja, niewpływająca na zachowania konsumentów. Dzisiejsza niska deflacja w ciągu kilku następnych miesięcy doprowadzi do inflacji. Pod koniec tego roku osiągniemy inflację na poziomie 1-1,5 proc. I będzie to bardzo zdrowe.”

Morawiecki zauważa też, że problemy w handlu z Ukrainą i Rosją powodują, że musimy odnaleźć inne drogi eksportu. Zdaniem ministra, dobrze nam to wychodzi. Pytany o problem przyjęcia imigrantów, Morawiecki przypomina problem wojny na Ukrainie.

„Prawdopodobnie skupiacie się państwo na imigrantach z północnej Afryki i z Syrii, ale na granicy Unii Europejskiej trwa jeszcze inna wojna – to wojna na Ukrainie. Polska przyjęła 350 tysięcy różnego rodzaju uchodźców. To nie tyko uchodźcy wojenni. Biorąc pod uwagę liczebność kraju, przyjęliśmy najwięcej osób w Europie.”

Dziennikarze Bloomberg’a martwili się o to, czy kryzys imigracyjny nie doprowadzi do rozpadu Unii.

„Mam nadzieję, że nie” – mówi Morawiecki.

„Mam nadzieje, że zapobiegnie temu solidarność i znajdziemy odpowiedni kompromis. Na problem uchodźców powinniśmy patrzeć jako na całość. To nie tylko Afryka i Syria, ale też Ukraina” – dodaje.

„To sytuacja geopolityczna, sprawa Syrii, Ukrainy, ceny ropy, wpływają na Polskę bardziej niż ostatnie nasze ruchy” – podsumowuje minister.

Mly/wPolityce.pl/bloomberg

fot. [YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook