Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Morawiecki o kryzysie imigracyjnym

24.01.2016

Minister rozwoju rozmawia z zagranicznymi dziennikarzami na szczycie w Davos.

„Polska nie tylko chce być częścią Unii Europejskiej, ale też chce być jej 'dobrym obywatelem'” – mówił Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami Bloomberga.

„Chcemy współpracować na polu wielu polityk, jak np. unia energetyczna. To jeden z naszych priorytetów i proponujemy pakiet sześciu ofert dla Komisji Europejskiej. Wierzymy, że solidarność jest tutaj bardzo ważna. W wielu aspektach makropolityki jesteśmy jednym z najlepszych 'uczniów w klasie'” – powiedział minister rozwoju.

Dziennikarze przypomnieli, że co do sytuacji w Polsce pojawiło się wiele kontrowersji.

„Mogły się pojawić takie pytania, ale ja ich nie usłyszałem. Problem może wynikać z faktu, że w Polsce doszło do pierwszej zmiany władzy od 8 lat. W Polsce jest nowa sytuacja” – powiedział Morawiecki.

Jednym z niepokojących sygnałów było obniżenie Polsce ratingu.

„Obniżenie ratingu to dla nas sygnał, że należy przyjrzeć się wszystkim parametrom makro i mikroekonomicznym” – odpowiada Morawiecki i uspokaja, że nie należy martwić się o sytuację polskiego banku centralnego.

„Niezależność banku centralnego jest zapisana w naszej konstytucji. Jestem w pełni przekonany, że bank centralny pozostanie niezależny. I nie będzie co do tego żadnych wątpliwości” – mówi.

Minister rozwoju zwrócił uwagę potrzebę zwiększenia liczby zagranicznych inwestycji w Polsce.

„Mam nadzieję, że nasza reputacja zostanie przywrócona przez nasze inwestycje, zaproszenia dla zagranicznych inwestorów i wielu dobrych projektów inwestycyjnych. Rozmawiamy z wieloma zagranicznymi inwestorami, którzy chcą zainwestować w Polsce. Nie chce podawać nazw, ale to bardzo poważni gracze” – tłumaczy Morawiecki.

Jak w takim razie minister Morawiecki planuje przyciągnąć tych inwestorów?

„Stworzyliśmy nowe specjalne strefy ekonomiczne, by stworzyć tak dobre warunki do inwestycji, jak tylko to możliwe. To dobry czas dla perspektyw makroekonomicznych, stabilności, deflacji” – mówi minister.

Następnie tłumaczy swoje słowa o deflacji.

„To zdrowa deflacja, niewpływająca na zachowania konsumentów. Dzisiejsza niska deflacja w ciągu kilku następnych miesięcy doprowadzi do inflacji. Pod koniec tego roku osiągniemy inflację na poziomie 1-1,5 proc. I będzie to bardzo zdrowe.”

Morawiecki zauważa też, że problemy w handlu z Ukrainą i Rosją powodują, że musimy odnaleźć inne drogi eksportu. Zdaniem ministra, dobrze nam to wychodzi. Pytany o problem przyjęcia imigrantów, Morawiecki przypomina problem wojny na Ukrainie.

„Prawdopodobnie skupiacie się państwo na imigrantach z północnej Afryki i z Syrii, ale na granicy Unii Europejskiej trwa jeszcze inna wojna – to wojna na Ukrainie. Polska przyjęła 350 tysięcy różnego rodzaju uchodźców. To nie tyko uchodźcy wojenni. Biorąc pod uwagę liczebność kraju, przyjęliśmy najwięcej osób w Europie.”

Dziennikarze Bloomberg’a martwili się o to, czy kryzys imigracyjny nie doprowadzi do rozpadu Unii.

„Mam nadzieję, że nie” – mówi Morawiecki.

„Mam nadzieje, że zapobiegnie temu solidarność i znajdziemy odpowiedni kompromis. Na problem uchodźców powinniśmy patrzeć jako na całość. To nie tylko Afryka i Syria, ale też Ukraina” – dodaje.

„To sytuacja geopolityczna, sprawa Syrii, Ukrainy, ceny ropy, wpływają na Polskę bardziej niż ostatnie nasze ruchy” – podsumowuje minister.

Mly/wPolityce.pl/bloomberg

fot. [YouTube]

Warto poczytać

 1. kaczmarczyl 24.10.2016

  Otwarcie fabryki Volkswagena w gminie Września

  Niemiecki koncern rozpocznie produkcję swoich samochodów w miejscowości Białężyce.

 2. imac-605421960720 24.10.2016

  Morawiecki przeforsował korzystne zmiany dla firm

  "Korzystne dla firm propozycje z pakietu „100 zmian” zostały obronione" - informuje "Puls Biznesu".

 3. money-367973960720 24.10.2016

  Kontrola skarbowa najskuteczniejsza od lat

  "Dzięki działaniom kontroli skarbowej po trzech kwartałach br. w budżecie zostało 1 mld 552 mln zł" - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

 4. mid-16a22152 24.10.2016

  Walonia podtrzymała weto ws. CETA

  "Nie będzie możliwe spełnienie ultimatum" UE ws. podpisania przez Belgię umowy o wolnym handlu UE-Kanada (CETA) - oświadczył szef parlamentu Walonii.

 5. walloniebelgiquecetaSI 23.10.2016

  Ostatnia szansa ws. CETA

  Komisja Europejska dała Belgii czas do poniedziałku na decyzję w sprawie mowy o wolnym handlu UE-Kanada.

 6. 1280px-PHSWI08 23.10.2016

  Większa aktywność w polskich portach

  Blisko o trzy procent wzrosły przeładunki w portach Szczecin i Świnoujście w ciągu dziewięciu miesięcy br. w porównaniu do analogicznego okresu w 2015 r. Wzrastają przeładunki paliwa, drobnicy i zbóż; maleją m.in. węgla i rudy.

 7. euro-8707571920 23.10.2016

  Deklaracje podatku handlowego tylko do wtorku

  Mimo zawieszenia poboru podatku od sprzedaży detalicznej, do wtorku podatnicy tego podatku powinni złożyć do urzędu skarbowego deklarację podatkową

 8. email-6040091920 22.10.2016

  Elektroniczny podpis na poczcie

  Upowszechnienie elektronicznego podpisu to cel podpisanego w piątek trójstronnego porozumienia o współpracy pomiędzy Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, Pocztą Polską i jej spółką córką - Pocztą Polską Usługi Cyfrowe.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook