Jedynie prawda jest ciekawa


Morawiecki o kryzysie imigracyjnym

24.01.2016

Minister rozwoju rozmawia z zagranicznymi dziennikarzami na szczycie w Davos.

„Polska nie tylko chce być częścią Unii Europejskiej, ale też chce być jej 'dobrym obywatelem'” – mówił Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami Bloomberga.

„Chcemy współpracować na polu wielu polityk, jak np. unia energetyczna. To jeden z naszych priorytetów i proponujemy pakiet sześciu ofert dla Komisji Europejskiej. Wierzymy, że solidarność jest tutaj bardzo ważna. W wielu aspektach makropolityki jesteśmy jednym z najlepszych 'uczniów w klasie'” – powiedział minister rozwoju.

Dziennikarze przypomnieli, że co do sytuacji w Polsce pojawiło się wiele kontrowersji.

„Mogły się pojawić takie pytania, ale ja ich nie usłyszałem. Problem może wynikać z faktu, że w Polsce doszło do pierwszej zmiany władzy od 8 lat. W Polsce jest nowa sytuacja” – powiedział Morawiecki.

Jednym z niepokojących sygnałów było obniżenie Polsce ratingu.

„Obniżenie ratingu to dla nas sygnał, że należy przyjrzeć się wszystkim parametrom makro i mikroekonomicznym” – odpowiada Morawiecki i uspokaja, że nie należy martwić się o sytuację polskiego banku centralnego.

„Niezależność banku centralnego jest zapisana w naszej konstytucji. Jestem w pełni przekonany, że bank centralny pozostanie niezależny. I nie będzie co do tego żadnych wątpliwości” – mówi.

Minister rozwoju zwrócił uwagę potrzebę zwiększenia liczby zagranicznych inwestycji w Polsce.

„Mam nadzieję, że nasza reputacja zostanie przywrócona przez nasze inwestycje, zaproszenia dla zagranicznych inwestorów i wielu dobrych projektów inwestycyjnych. Rozmawiamy z wieloma zagranicznymi inwestorami, którzy chcą zainwestować w Polsce. Nie chce podawać nazw, ale to bardzo poważni gracze” – tłumaczy Morawiecki.

Jak w takim razie minister Morawiecki planuje przyciągnąć tych inwestorów?

„Stworzyliśmy nowe specjalne strefy ekonomiczne, by stworzyć tak dobre warunki do inwestycji, jak tylko to możliwe. To dobry czas dla perspektyw makroekonomicznych, stabilności, deflacji” – mówi minister.

Następnie tłumaczy swoje słowa o deflacji.

„To zdrowa deflacja, niewpływająca na zachowania konsumentów. Dzisiejsza niska deflacja w ciągu kilku następnych miesięcy doprowadzi do inflacji. Pod koniec tego roku osiągniemy inflację na poziomie 1-1,5 proc. I będzie to bardzo zdrowe.”

Morawiecki zauważa też, że problemy w handlu z Ukrainą i Rosją powodują, że musimy odnaleźć inne drogi eksportu. Zdaniem ministra, dobrze nam to wychodzi. Pytany o problem przyjęcia imigrantów, Morawiecki przypomina problem wojny na Ukrainie.

„Prawdopodobnie skupiacie się państwo na imigrantach z północnej Afryki i z Syrii, ale na granicy Unii Europejskiej trwa jeszcze inna wojna – to wojna na Ukrainie. Polska przyjęła 350 tysięcy różnego rodzaju uchodźców. To nie tyko uchodźcy wojenni. Biorąc pod uwagę liczebność kraju, przyjęliśmy najwięcej osób w Europie.”

Dziennikarze Bloomberg’a martwili się o to, czy kryzys imigracyjny nie doprowadzi do rozpadu Unii.

„Mam nadzieję, że nie” – mówi Morawiecki.

„Mam nadzieje, że zapobiegnie temu solidarność i znajdziemy odpowiedni kompromis. Na problem uchodźców powinniśmy patrzeć jako na całość. To nie tylko Afryka i Syria, ale też Ukraina” – dodaje.

„To sytuacja geopolityczna, sprawa Syrii, Ukrainy, ceny ropy, wpływają na Polskę bardziej niż ostatnie nasze ruchy” – podsumowuje minister.

Mly/wPolityce.pl/bloomberg

fot. [YouTube]

Warto poczytać

 1. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 2. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 3. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 4. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 5. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 6. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 7. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 8. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook