Jedynie prawda jest ciekawa


Morawiecki o budżecie: jest bardzo stabilny

20.10.2016

-Stany Zjednoczone to jeden z naszych kluczowych partnerów, również w NATO. Handlowo troszkę mniej, ale chcielibyśmy zwiększyć wymianę handlową z USA. Z każdym ,kto zostanie wybrany na prezydenta będziemy chcieli współpracować- mówił wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki w TVN 24. Zapytany o kształt zaprezentowanej wczoraj w Sejmie ustawy budżetowej zareagował bardzo emocjonalnie.

-Zanurzyłem się w tym budżecie i jestem w nim zakochany. Jak się w czymś zakocha, to wszystko potem bardzo łatwo idzie. To nie jest ślepa miłość. To miłość odwzajemniona. Tam wszystko zostało dobrze sprawdzone, zweryfikowane. Mamy budżet bardzo stabilny, bardzo  rozsądny ale też taki, który jest budżetem nadziei dla ludzi. Przekazaliśmy ludziom dużo pieniędzy - zwłaszcza na 500+ i trzeba to utrzymać- powiedział wicepremier.Jak zapewnił to jest wspólny budżet Pawła Szałamachy i jego samego.

Na wątpliwości opozycji, co do realnego kształtu założeń budżetowych Morawiecki przypomniał  rok 2012, kiedy to wg. jego słów przestrzelona została i inflacja i dochody i PKB. - Wszyscy mogą się trochę mylić. Ale to bardzo realistyczne założenia- dodał. Na pytanie czy w budżecie zabezpieczono pieniądze na obniżenie wieku emerytalnego - powiedział: -Od jesieni przyszłego roku obniżenie wieku emerytalnego nie będzie jeszcze tak kosztowne. Oczywiście  będziemy mieli na to pokrycie. Środki są zabezpieczone ze ściągalności podatków- przekonywał. 

-Założyliśmy bardzo konserwatywnie zerowy wpływ ze strony NBP, i kilka innych  danin, natomiast ambitnie ściągalność VAT i CIT- powiedział wicepremier.

Przyznał jednak, że data wejścia w życie reformy emerytalnej - planowana wstępnie na 18 października nie jest jeszcze przesądzona. -Staramy się wypracować takie rozwiązania, by ta reforma nie wpływała  negatywnie na rynek pracy. Mamy bezrobocie najniższe w historii - poniżej 6 proc. wg Eurostatu. A to oznacza, że potrzebujemy rąk do pracy.  Jeżeli będziemy zniechęcać do pracy będziemy mieli kłopot ze wzrostem gospodarczym- mówił.

-Jeżeli ktoś się czuje na siłach niech pozostanie na rynku pracy. Taka jest moja filozofia. Daty nie zostały ustalone. Wszystko w rękach Sejmu- dodał.Pytany o reformę podatkową, minister Morawiecki zapewnił, że niebawem odbędzie się debata ekspercka, by podejrzenia wobec tej reformy rozproszyć. Jego zdaniem wiele informacji,  które przekazał minister Kowalczyk zostało  nadinterpretowanych. Zapewnił, że na nowych przepisach mali przedsiębiorcy zyskają,  mikroprzedsiębiorcy "bardzo zyskają", a dla średnich będzie  to neutralne.

-Po tej reformie bardziej będzie się opłacało mieć firmę w Polsce niż w Czechach- zapewnił. -Zachęcam do przenoszenia firm do Polski- dodał. Zauważył też, że Polska ma jedną z najniższych progresywności w UE. Minister zapewniał też, że w budżecie zabezpieczono środki na reformę edukacji. -Na reformę edukacji  przeznaczono 1 mld 600 mln dodatkowych subwencji- powiedział. Uznał też napięcie pomiędzy Polską a Francją na tle zerwanej umowy na Caracale - za chwilowe. -Emocje na chwile wzięły górę.Ale Francja jest naszym dobrym partnerem biznesowym-  mówił.

Morawiecki ocenił, że nie ma obaw o ściągalność podatków. -Nie ma takich obaw. Mamy różne warianty naszych działań. Założyliśmy bardzo konserwatywnie prawie zerowy, a tak dokładnie bardzo niski - o 90 proc. niższy - wpływ do budżetu ze strony NBP. Założyliśmy bardzo konserwatywnie kilka danin, podatków. Natomiast bardzo ambitnie założyliśmy ściągalność np. VAT i CIT - podkreślił Morawiecki. 

Jak mówił, na reformę patrzy z perspektywy wpływu na rynek pacy, nie tylko wpływu na budżet. -Staramy się wypracować w ramach Rady Ministrów takie rozwiązania, aby ta reforma nie wpływała w sposób negatywny na rynek pracy. Dzisiaj już nie mamy rąk do pracy. Mamy bezrobocie najniższe w historii, to też jest efekt pracy naszego rządu, poniżej 6 proc. według badań europejskiego Eurostatu - czyli porównywalnych do wszystkich innych krajów. A to powoduje, że potrzebujemy rąk do pracy. Jeżeli będziemy zniechęcać ludzi do pozostania na runku pracy, to będzie kłopot ze wzrostem gospodarczym - wyjaśnił Morawiecki.

Jak mówił, "są ludzie, którzy pracowali przez 35-40 lat bardzo ciężko w warunkach fizycznej pracy, ciężkiej pracy, takiej której nikomu byśmy nie pozazdrościli. I tacy ludzi powinni mieć prawo przejścia na emeryturę: kobiety w wieku lat 60, mężczyźni 65. Jeżeli ktoś się czuje na siłach, to nie zniechęcajmy go do pozostania na rynku pracy. To jest moja filozofia - dodał. 

Rzeczniczka klubu PiS i przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Beata Mazurek mówiła w poniedziałek, że prezydencki projekt ustawy dotyczący obniżenia wieku emerytalnego zostanie przegłosowany w Sejmie w ciągu dwóch tygodni. Premier Beata Szydło poinformowała niedawno w rozmowie z Radiem Maryja, że projekt w sprawie obniżenia wieku emerytalnego "na pewno do końca tego roku zostanie przyjęty". -Myślę, że zgodnie z tymi założeniami, które poczyniliśmy, będzie obowiązywał od jesieni przyszłego roku - zapowiedziała.

Projekt zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn; sprawozdanie sejmowej podkomisji, która pracowała nad projektem, trafiło do komisji polityki społecznej i rodziny. 


fot.[PAP/Leszek Szymański]


pc/ansa/ TVN 24


Warto poczytać

 1. gdynia19062018 20.06.2018

  Społecznicy będą startować w wyborach samorządowych. Powołali „Ruch Miejski Wspólna Gdynia”

  Więcej inwestycji w dzielnicach, lepszy dialogu z mieszkańcami i większa transparentność – takie są główne postulaty Ruchu Miejskiego Wspólna Gdynia, który zamierza wystartować w jesiennych wyborach samorządowych.

 2. pgnige20062018 20.06.2018

  Port Gdynia kolejnym partnerem PGNiG w rozwoju rynku LNG nad Bałtykiem

  PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. i Gas-Trading S.A. z GK PGNiG podpisały z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. porozumienie o wykorzystaniu paliwa LNG. Z

 3. mieszkania-20062018 20.06.2018

  Rząd przyjął specustawę mieszkaniową

  Skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do jednego roku i wprowadzenie ustawowych standardów urbanistycznych - to niektóre z założeń projektu specustawy mieszkaniowej, który w środę został przyjęty przez Radę Ministrów

 4. port-gdynia-18062018 18.06.2018

  Ogromne pieniądze z Unii na terminal promowy w Gdyni oraz modernizację portu w Gdańsku

  Ponad 132 mln zł ze środków unijnych dostanie Urząd Morski w Gdyni na kolejny etap modernizacji wejścia do portu w Gdańsku, a prawie 117 mln zł trafi do Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. na budowę terminala promowego do obsługi dużych promów - podało w poniedziałek MIiR

 5. rowery18062018 18.06.2018

  Nowa pomorska inwestycja na światową skalę

  System Roweru Metropolitalnego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Mevo dysponujący ponad 4. tysiącami elektrycznych jednośladów będzie największym takim systemem na świecie - twierdzi przyszły operator, spółka Nextbike Polska. Ma ruszyć jesienią.

 6. impact13062018 13.06.2018

  Gowin: Zaczęła się wielka rewolucja. Inauguracja kongresu Impact'18

  Musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji - powiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział, że jesienią rozpoczną się prace nad tą strategią.

 7. 1270daninasol 11.06.2018

  Większość Polaków popiera propozycję tzw. daniny solidarnościowej

  57 proc. badanych popiera dodatkowe opodatkowanie w postaci daniny solidarnościowej - wynika z badania CBOS. Przeciwnych temu pomysłowi jest 31 proc.

 8. 195887175409d9224d888b 11.06.2018

  Uberyzacja coraz popularniejsza w Polsce. Jaką przyszłość ma ten nowy model biznesowy?

  Uberyzacja stała się już zjawiskiem społeczno-ekonomicznym. Zdaniem ekonomistów upowszechnienie tego modelu biznesowego będzie powodowało zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla rozwoju biznesu, gospodarki, rynku pracy i zatrudnienia - mówi PAP dr Anna Sibińska z PAM Center UŁ.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook