Jedynie prawda jest ciekawa


Morawiecki: Musimy budować nasze oszczędności

17.05.2017

"Nasze powolne, ale dobrze przemyślane, zmierzanie w kierunku repolonizacji jest konieczne".

„Nie da się budować dobrobyt jednych przy biedzie innych – nasz cel jest inny” – mówił Mateusz Morawiecki podczas konferencja „Na drodze zrównoważonego rozwoju” organizowanej pod patronatem wGospodarce.pl.

„W końcu mamy dzisiaj polskiej domenie KGHM, Orlen, Lotos, firmy energetyczne, dzisiaj kilka banków więcej dzięki repolonizacji. Udało się pokazać, że rozwój może tak przebiegać” - tłumaczył minister rozwoju.

Morawiecki przekonywał, że plan rozwoju państwa musi brać pod uwagę to w jaki sposób zarządzano Polską przez ostatnie 27 lat. Zwracał uwagę na wyprzedaż majątku narodowego. „Nie możemy płakać nad rozlanym mlekiem, nie powrócimy tego tak łatwo. Przecież 95 proc. polskiego handlu detalicznego, hurtowego jest w rękach zagranicy, 95 proc. wieżowców w Warszawie należy do obcokrajowców. Niedawno 75 proc. sektora bankowego też należało do obcego kapitału” – tłumaczył.

Przekonywał jak ważna jest kwestia repolonizacji.

„Nasze powolne, ale dobrze przemyślane, zmierzanie w kierunku szeroko rozumianego udomowienia, repolonizacji jest konieczne z punktu widzenia zdrowego, długofalowego rozwoju gospodarczego” – powiedział. Mówił o kwestii braku oszczędności. Zrzucał to na karb tego jak żyliśmy w PRL.

„Kolejnym wielkim błędem III RP był brak oszczędności. My, wygłodniali po latach PRL-u rzuciliśmy się na ten perkal, kolorowe paciorki, telewizory. Popełniliśmy błąd, bo nie doprowadziliśmy do tego, by prowadzić zdrowy model gospodarczy” – stwierdził minister finansów.

„Musimy budować nasze oszczędności, budować inwestycje z naszych oszczędności” – dodał.

Mówiąc o pomysłach swojego obozu politycznego, określił obóz Zjednoczonej Prawicy jako:

„Jesteśmy wyrazicielami idei konserwatyzmu współczującego. Ale dzisiaj musimy zrobić wszystko, by wejść w nurt konserwatyzmu modernizacyjnego”.

Tłumaczył też skąd wzięły się pieniądze na program Rodzina 500+.

„Wygłodniali po PRL nie mamy oszczędności. Zniszczeni przez neoliberalizm zdecydowaliśmy się na wielki transfer społeczny. Można zapytać skąd mamy w ogóle na to pieniądze? No to powiem, pieniądze mamy z uszczelnienia systemu podatkowego” - powiedział.

„Mamy wyspy rozwoju i obszary zapomniane, gdzie wciąż jest jest bardzo wysokie bezrobocie – dlatego wyrównujemy szanse” - dodał.

Mly/TVP.info

fot. [Fratria/Julita Szewczyk]

Warto poczytać

 1. 1270wysypiskosmiecijpg 22.07.2018

  Mafia zarabia miliony, przywożąc do nas tony śmieci

  Brytyjski dziennik "The Telegraph" opisał w niedzielę mechanizm wywozu śmieci z Wielkiej Brytanii do Polski, gdzie następnie zostają podpalone w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak tłumaczono, "mafia śmieciowa" zarabia na tym procederze miliony złotych.

 2. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 3. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 4. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 5. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 6. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 7. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 8. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook