Jedynie prawda jest ciekawa


Morawiecki: Musimy budować nasze oszczędności

17.05.2017

"Nasze powolne, ale dobrze przemyślane, zmierzanie w kierunku repolonizacji jest konieczne".

„Nie da się budować dobrobyt jednych przy biedzie innych – nasz cel jest inny” – mówił Mateusz Morawiecki podczas konferencja „Na drodze zrównoważonego rozwoju” organizowanej pod patronatem wGospodarce.pl.

„W końcu mamy dzisiaj polskiej domenie KGHM, Orlen, Lotos, firmy energetyczne, dzisiaj kilka banków więcej dzięki repolonizacji. Udało się pokazać, że rozwój może tak przebiegać” - tłumaczył minister rozwoju.

Morawiecki przekonywał, że plan rozwoju państwa musi brać pod uwagę to w jaki sposób zarządzano Polską przez ostatnie 27 lat. Zwracał uwagę na wyprzedaż majątku narodowego. „Nie możemy płakać nad rozlanym mlekiem, nie powrócimy tego tak łatwo. Przecież 95 proc. polskiego handlu detalicznego, hurtowego jest w rękach zagranicy, 95 proc. wieżowców w Warszawie należy do obcokrajowców. Niedawno 75 proc. sektora bankowego też należało do obcego kapitału” – tłumaczył.

Przekonywał jak ważna jest kwestia repolonizacji.

„Nasze powolne, ale dobrze przemyślane, zmierzanie w kierunku szeroko rozumianego udomowienia, repolonizacji jest konieczne z punktu widzenia zdrowego, długofalowego rozwoju gospodarczego” – powiedział. Mówił o kwestii braku oszczędności. Zrzucał to na karb tego jak żyliśmy w PRL.

„Kolejnym wielkim błędem III RP był brak oszczędności. My, wygłodniali po latach PRL-u rzuciliśmy się na ten perkal, kolorowe paciorki, telewizory. Popełniliśmy błąd, bo nie doprowadziliśmy do tego, by prowadzić zdrowy model gospodarczy” – stwierdził minister finansów.

„Musimy budować nasze oszczędności, budować inwestycje z naszych oszczędności” – dodał.

Mówiąc o pomysłach swojego obozu politycznego, określił obóz Zjednoczonej Prawicy jako:

„Jesteśmy wyrazicielami idei konserwatyzmu współczującego. Ale dzisiaj musimy zrobić wszystko, by wejść w nurt konserwatyzmu modernizacyjnego”.

Tłumaczył też skąd wzięły się pieniądze na program Rodzina 500+.

„Wygłodniali po PRL nie mamy oszczędności. Zniszczeni przez neoliberalizm zdecydowaliśmy się na wielki transfer społeczny. Można zapytać skąd mamy w ogóle na to pieniądze? No to powiem, pieniądze mamy z uszczelnienia systemu podatkowego” - powiedział.

„Mamy wyspy rozwoju i obszary zapomniane, gdzie wciąż jest jest bardzo wysokie bezrobocie – dlatego wyrównujemy szanse” - dodał.

Mly/TVP.info

fot. [Fratria/Julita Szewczyk]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook