Jedynie prawda jest ciekawa


Morawiecki: Ekonomia rządu ma służyć ludziom

28.11.2016

"Ekonomia w wykonaniu władzy publicznej po prostu ma służyć ludziom, a nie samym wskaźnikom gospodarczym" - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.

"W tym momencie interesuje nas głównie pomoc najuboższym - tym, którzy przeliczają każde 50 zł na bochenki chleba, a nie na lunche czy butelki wina. Dlatego staramy się podnieść kwotę wolną od podatku dla tych Polaków, którzy zarabiają najmniej, i zrobimy to już od 1 stycznia 2017 roku" – mówił. 

Jak zaznaczył wicepremier, jest to ustawa, która zapewnia dzisiaj najwyższą możliwą wysokość kwoty wolnej od podatku. Dodał również, że choć z tego powodu przyszłoroczny budżet będzie napięty, to jednak poprawa jakości życia obywateli jest dla rządu ważna.  

Morawiecki powiedział także, że koszt zmian dot. kwoty wolnej "będzie oscylował w okolicy miliarda zł rocznie". 

"Pamiętajmy też, że gdy krytykujący nas dziś posłowie PO byli przez osiem lat u władzy, podnieśli kwotę wolną o całe 2 zł! Jest przepaść wielkości Rowu Mariańskiego pomiędzy tym, co politycy Platformy zrobili, a tym, co dziś mówią" - stwierdził Morawiecki. 

Pytany dlaczego ustawa wspiera tylko najbiedniejszych, minister odpowiedział: 

"Jeśli przy takiej wysokości kwoty wolnej od podatku państwo nie wesprze ludzi bogatszych, to nic strasznego im się nie stanie. Natomiast jeśli nie pomoże ludziom biednym, to może stać się wiele nieszczęść" - ocenił. 

Wicepremier podkreślił również w rozmowie, że najlepszym podsumowaniem rządu PiS są badania, które wskazują na wzrost jakości życia Polaków w ciągu ostatniego roku, a także spadek liczby obywateli, którzy chcieliby wyemigrować z kraju.  

"Dlatego zdecydowanie ważniejsze są dla mnie opinie zwykłych Polaków, że żyje im się lepiej, niż opinie telewizyjnych ekspertów, że oceniają coś gorzej" - powiedział. 

Morawiecki był także pytany o kwestię jednolitego podatku. Wicepremier uciął rozmowę, stwierdzając że nie jest gotowy projekt, który można przedstawić opinii publicznej. 

"Ten podatek nie wszedł jeszcze w fazę jakichkolwiek uzgodnień w ramach rządu i na razie jest w fazie analiz. Każdy rząd dokonuje non stop różnych analiz na temat wszystkich głównych podatków. Tak samo jest w tym przypadku - pewna grupa ekspertów prowadzi analizy" - mówił. 

Minister rozwoju zaznaczył, że temat będzie otwarty na dyskusję, gdy będzie pewność decyzji, co do wprowadzenia jednolitego podatku. 

"Wychodzę z założenia, że nie ma co dywagować na temat teoretycznych rozwiązań" - dodał Morawiecki. 


ak/PAP 

[fot. YouTube/Telewizja Republika]

Warto poczytać

 1. 1270elektrowniaato 15.05.2018

  Polska potrzebuje morskiej energetyki wiatrowej, jak i elektrowni atomowej

  Polska potrzebuje zarówno elektrowni jądrowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej - powiedział dziennikarzom we wtorek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 2. 1270nordstreamasas 11.05.2018

  Jakóbik: Nord Stream 2 grozi powstaniem kartelu gazowego

  Według UOKiK, mimo iż nie powstało konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem spółek zachodnich, to fakt, że projekt Gazpromu jest finansowany przez te spółki, przynosi ten sam efekt; oznacza, że te spółki mogą działać w zmowie, tworząc kartel gazowy

 3. gdynia229042018 29.04.2018

  Ponad 5 tys. osób ma wziąć udział w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 5 tys. osób oraz 500 zaproszonych mówców ma wziąć udział pod koniec czerwca w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

 4. 1270premire2221 27.04.2018

  Wiceszef MSZ: Polska należy do najaktywniejszych państw w debacie nad budżetem UE

  Polska w debacie budżetowej należy do najaktywniejszych państw UE - podkreślił w piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Skomentował tak dla PAP, słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, że gabinet Mateusza Morawieckiego "oddaje walkowerem" negocjacje w tej sprawie.

 5. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 6. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 7. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 8. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook