Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

MON tnie budżet o ponad 3 miliardy

19.07.2013

Jak zapewnia ministerstwo, nie zostaną naruszone wynagrodzenia i należności za podpisane już kontrakty. Zagrożone są natomiast zakupy modernizacyjne oraz programy pozostające w trakcie negocjacji, na które nie podpisano jeszcze umów.

Już w tym tygodniu wydano rozkazy o wprowadzeniu ścisłej dyscypliny finansowej. Armia w najbliższych tygodniach dokona ponownej analizy zaplanowanych wydatków, głównie na wieloletnie inwestycje budowlane oraz zaopatrzenie biurowe i logistyczne. Przygotowywane są redukcje wydatków administracyjnych, delegacji, rozważane jest nawet przejściowe ograniczenie szkolenia wojsk. MON rozważa także możliwość redukcji wydatków w związku z wycofywaniem się Polaków z misji w Afganistanie.

Raport NIK wykazał, że MON w 2012 nie potrafił wydać z budżetu 1,4 mld zł. Pojawił się zatem argument na rzecz dalszego ograniczania wydatków na resort obrony. "Przyczyną niewykonania inwestycyjnych planów były m. in. rezygnacja z niektórych kosztownych zbrojeniowych programów, np. zakupu samolotów szkoleniowych LIFT i budowy superokrętu – korwety Gawron" - tłumaczą przedstawiciele MON.

Szef resortu, Tomasz Siemoniak, deklaruje wsparcie dla rządowych propozycji nawet znaczących redukcji wydatków na obronę – pod warunkiem, że nie dotkną one zakupów najnowocześniejszego uzbrojenia i sprzętu.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że podstawowe blokady dla wojskowych inwestycji nie wynikają wyłącznie z czynników budżetowych związanych ze spowolnieniem w gospodarce. Zagrożenia dla polskiego resortu obronności to także m. in. brak konsekwentnej polityki wobec przemysłu zbrojeniowego, niedokończona konsolidacja spółek sektora obronnego oraz brak decyzji w sprawie koncentracji inwestycji i innowacji w wybranych, strategicznych obszarach.

Rzeczpospolita/aż

Słowa kluczowe:

armia

,

siemoniak

,

zbrojenia

,

Wojsko Polskie

,

budżet

Warto poczytać

 1. email-6040091920 22.10.2016

  Elektroniczny podpis na poczcie

  Upowszechnienie elektronicznego podpisu to cel podpisanego w piątek trójstronnego porozumienia o współpracy pomiędzy Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, Pocztą Polską i jej spółką córką - Pocztą Polską Usługi Cyfrowe.

 2. monitor-13072271920 22.10.2016

  Atak hakerów na internet w USA

  Hakerzy zaatakowali infrastrukturę internetową w Stanach Zjednoczonych. Skutkiem ataku była blokada popularnych stron internetowych oraz usług połączonych z siecią.

 3. market-1266663960720 22.10.2016

  Szybka reakcja Polski w sprawie skażonych jaj

  "Polska podjęła niezbędne działania w reakcji na wykrycie jaj skażonych salmonellą" - takie jest stanowisko Komisji Europejskiej.

 4. tesla-17389691280 22.10.2016

  Samochody Tesla promocją polskich mocy

  Rząd korzysta z fali popularności samochodu elektrycznego Tesla, by promować rozwój zużycia energii elektrycznej z polskich mocy, głównie węglowych.

 5. st-st 21.10.2016

  Gróbarczyk: Nie możemy stracić tej stoczni

  Syndyk Stoczni Marynarki Wojennej Magdalena Smółka poinformowała na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, że jest zmuszona do wystawienia przedsiębiorstwa na sprzedaż.

 6. coins-9486031280 21.10.2016

  Opozycja przeciw surowym karom za wyłudzenia VAT

  "Przedsiębiorcy są traktowani jak psy, a będą traktowani jak zdechłe psy".

 7. knfwpolityce 21.10.2016

  Kolejny bank spółdzielczy - zawieszony

  Zawieszono działalność kolejnego banku spółdzielczego. O złej sytuacji KNF wiedział co najmniej od lutego br. Co zrobiono, żeby chronić depozyty klientów?

 8. szym-st 21.10.2016

  Nord Stream 2 testem dla UE

  Szymański stwierdził, że Polska jest gotowa bronić fundamentalnych wartości Wspólnoty, nawet za cenę wejścia na drogę sądową.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook