Jedynie prawda jest ciekawa


Mogą prawie wszystko

01.09.2012

To, jak długo potrwa kryzys, i w jakiej kondycji wyjdą z niego poszczególne kraje, zależy w dużej mierze od prezesów banków centralnych, którzy spotkali się dorocznym seminarium szefów banków centralnych w Jackson Hole.

Chodzi o ich decyzje dotyczące polityki walutowej, zmian stóp procentowych, zaostrzenia czy też poluzowania na rynku pieniądza - czytamy w "Rzeczpospolitej". Przy podejmowaniu kluczowych decyzji to oni mają ostatnie słowo, od którego zazwyczaj zależą finanse nie tylko państwa, lecz także rodzin.

Po powrocie z Jackson Hole trudne decyzje czekają prezesa NBP Marka Belkę. We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, której przewodniczy Belka. Po ostatnich danych o słabnącej polskiej gospodarce ekonomiści oczekują cięcia stóp procentowych, choć jeszcze nie na wrześniowym spotkaniu RPP. Ekonomiści prognozują, że do cięcia stóp może dojść w październiku.

A rynek finansowy już zaczął wyceniać przyszłe obniżki stóp procentowych w Polsce. Przed kilkoma dniami trzymiesięczna stawka Wibor, na której oparte jest oprocentowanie kredytów hipotecznych, spadła do 4,99 proc. z 5,11 proc. Tooznacza, że kredytobiorcy, spłacający raty kredytów hipotecznych w złotych, zapłacą w najbliższych miesiącach mniej niż dotąd.

TLa/"Rzeczpospolita"

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook