Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ministrowie UE debatują o likwidacji banków

09.12.2013

Mimo wielu otwartych kwestii są pewne szanse na to, by ministrowie finansów uzgodnili we mechanizm wspólnej likwidacji banków. Muszą rozstrzygnąć m.in., kto będzie miał ostateczny głos w sprawie uruchomienia likwidacji określonego banku.

"Może dojdzie do porozumienia politycznego jutro w nocy; jeśli nie, to będziemy pracować dalej, bo musimy skończyć to w tym miesiącu. Jestem ostrożnym optymistą" - powiedział wchodząc na poniedziałkowe posiedzenie eurogrupy jej szef Jeroen Dijsselbloem.

"Naprawdę potrzebujemy porozumienia jutro" - oświadczyło z kolei źródło zbliżone do litewskiej prezydencji. Podkreśliło, że choć jest zbyt wcześnie, by przesądzać rezultat spotkania, to po serii dwustronnych i wielostronnych spotkań jest pewna "konwersja stanowisk", która może być bazą do porozumienia.

Październikowy szczyt UE zobowiązał ministrów, by do końca roku porozumieli się w sprawie ustanowienia wspólnego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (SRM). Chodzi o to, by przyjąć przepisy jeszcze w obecnej kadencji PE, czyli do końca maja 2014 r. SRM to drugi etap unii bankowej, po wspólnym nadzorze, który ma zacząć działać jesienią 2014 r. Funkcję wspólnego nadzoru będzie pełnić Europejski Bank Centralny (EBC). Objęte mają być nim kraje strefy euro i chętne kraje spoza eurolandu.

Jednak jest jeszcze wiele nierozstrzygniętych kwestii ws. SRM. Swoje poglądy forsują Niemcy, które nie chcą dopuścić, by do wspólnej likwidacji banków był wykorzystywany fundusz ratunkowy strefy euro. Ponadto Berlin chce, by wspólnym mechanizmem upadłościowym były objęte tylko najważniejsze banki, podlegające bezpośredniemu nadzorowi EBC. Brukselskie media komentują, że Niemcom chodzi o wyłączenie ich banków spółdzielczych i kas oszczędnościowych. "Najważniejsza kwestia, która będzie omawiana jutro, to przede wszystkim zakres SRM (...), jak będą traktowane różne rodzaje banków w ramach tego mechanizmu. Są w tej kwestii różne poglądy, ale ogólnie kraje uzgodniły, że będą to wszystkie banki objęte wspólnym nadzorem, przynajmniej w strefie euro" - tłumaczył wysoki rangą unijny urzędnik. Możliwe jest rozwiązanie, że w przypadku krajowych banków planami restrukturyzacyjnymi dla nich zajmą się głównie krajowi regulatorzy, będę one jedynie koordynowane z poziomu europejskiego.

Ponadto Komisja Europejska proponowała wspólny fundusz upadłościowy, do którego składki mają wpłacać banki. Teraz ministrowie - najpewniej pod naciskiem Niemców - omawiają opcję przejściową wspólnego funduszu z krajowymi "przydziałami". Chodzi o "stopniowe" uwspólnotowienie funduszy na likwidację - tłumaczył urzędnik.

Ponadto ministrowie muszą rozstrzygnąć, od kiedy udziałowcy i wierzyciele upadających banków mają Parlament Europejski - 2016 r. Zanim bowiem banki sięgną do wspólnego funduszu, to – jak chcą ministrowie - jego udziałowcy i wierzyciele będą musieli pokryć straty w wysokości co najmniej 8 proc. wierzytelności.

Kolejnym ważnym punktem do rozstrzygnięcia przez ministrów jest kwestia tego, kto będzie miał ostateczne zdanie w kwestii uruchomienia likwidacji konkretnego banku. Jak podkreśla KE, zgodnie z traktatem takich uprawnień nie może mieć agencja, tylko instytucje wspólnotowe; Komisja zaproponowała siebie do tej roli, co wzbudziło opór niektórych krajów.

"Jedną z kwestii, które są dyskutowane, jest to, kto będzie podejmował decyzję, że dany bank musi wejść w proces likwidacji. I jest dyskusja, czy ma to być KE czy Rada UE (rządy - PAP)" - powiedział urzędnik. Zauważył jednak, że większość krajów popiera KE. Dodał, że Rada może pełnić jakąś rolę w tym procesie.

Inne kwestie do przedyskutowania we wtorek to m.in. sposób podejmowania decyzji i głosowania w ramach SRM oraz to, które decyzje mają być podejmowane przez urzędników, a które przez krajowych regulatorów.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:sxc.hu]


Słowa kluczowe:

banki komercyjne

,

likwidacja

,

ministrowie

Warto poczytać

 1. paris-1836415960720 16.01.2017

  Paryż walczy z zanieczyszczeniami

  W stolicy Francji od poniedziałku wszystkie pojazdy muszą być zaopatrzone w specjalne winiety wskazujące, w jakim stopniu zanieczyszczają atmosferę.

 2. Zrzut-ekranu-2017-01-16-o-151407 16.01.2017

  Jurgiel zapowiada nowe zmiany

  "Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu ma zdecydować o powstaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa".

 3. mid-epa05715019 16.01.2017

  Premier May straszy UE?

  "W. Brytania jest gotowa rozważyć alternatywne modele gospodarcze po Brexicie, jeśli będzie do tego zmuszona".

 4. jscedrob-17 16.01.2017

  Kukiz'15 z nowym projektem u Morawieckiego

  Posłowie chcą w poniedziałek przedstawić wicepremierowi ministrowi rozwoju i finansów projekt najprostszej w UE deklaracji VAT-owskiej.

 5. mid-17114342 15.01.2017

  Wektory 2016 dla zasłużonych przedsiębiorców

  Siedmiu przedstawicieli świata gospodarki, kultury i mediów otrzymało w sobotę Wektory 2016 - nagrody Pracodawców RP dla osób i instytucji, którzy swoją działalnością wyznaczyli standardy albo nowatorskie rozwiązania gospodarcze lub społeczne.

 6. hjmuchamkol 15.01.2017

  Mucha: Pracujemy nad rozwiązaniami dla frankowiczów

  Oczekujemy działań banków dot. odwalutowania kredytów oraz że prace parlamentarne nad projektem prezydenta ws. kredytów walutowych będą szły sprawnie - mówi PAP minister prezydencki Paweł Mucha.

 7. 91b0e237b6bf47078578f78a4ffcd46e 14.01.2017

  Ratingi potwierdzeniem stabilności gospodarki

  Jeżeli agencje ratingowe nie zmieniają swoich ocen, oznacza to, że uznają, iż w gospodarce nie zaszły takie zmiany, które powinny wpływać na decyzje inwestorów - mówi PAP ekonomista i były członek Rady Polityki Pieniężnej Dariusz Filar.

 8. DSC02943-2t572d0091m800x841418f0 14.01.2017

  Które zawody są potrzebne na rynku pracy?

  Lekarze i pielęgniarki, specjaliści IT, kierownicy budowy, księgowi, szefowie kuchni, kierowcy oraz blacharze i diagnostycy samochodowi nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy w tym roku w Małopolsce - wynika z "Barometru zawodów" opublikowanego przez WUP.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook