Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ministerstwa transportu kolejne polowanie na kierowców

28.01.2013

Sławomir Nowak nie odpuszcza kierowcom. Droższe będą opłaty oraz wyższe kary za parkowanie.

Resort transportu pracuje nad tym, by podnieść stawki za płatne parkowanie. Nadchodzi też koniec darmowego postoju w weekendy. O sprawie informuje "Dziennik. Gazeta Prawna".

Resort transportu uległ namowom prezydentów największych miast, którzy chcą podnieść stawki za parkowanie. Jeśli samorządy podtrzymają swoją wolę, wspólnie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji rozpoczniemy proces zmiany prawa - potwierdza "DGP" rzecznik resortu transportu Mikołaj Karpiński.

DGP dotarł do założeń projektu nowelizacji ustawy o drogach publicznych z 1985 r. Wynika z nich, że minister transportu – tak jak obecnie – zachowa prawo do ustalania stawki maksymalnej, ale podniesie jej wysokość. Obecnie opłata za pierwszą godzinę nie może być wyższa niż 3 zł. Resort wprowadzi też możliwość pobierania opłat za parkowanie w weekendy oraz zrezygnuje z określania, jak mogą rosnąć ceny postoju w kolejnych godzinach. Według obecnych przepisów przez kolejne dwie stawka może być wyższa o nie więcej niż 20 proc., czyli 3,6 i 4,3 zł za drugą i trzecią godzinę.

Samorządy od dawna domagały się zwiększenia maksymalnych stawek za parkowanie w strefach płatnych.     Obecna taryfa zniechęca pasażerów do korzystania z transportu zbiorowego, a inwestorów do angażowania się w budowę parkingów podziemnych - mówi "DGP" Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Że też pani prezydent nie przyszło do głowy, że Warszawiaków zniechęcają do transportu zbiorowego potwornie wysokie ceny biletów. W stolicy ostatnio parkowanie zdrożało we wrześniu 2008 r. Od tego czasu ceny biletów rosły dwa razy. Od 1 stycznia za bilet jednorazowy w Warszawie płacimy 4,4 zł. Drożej jest także w innych miastach – w Krakowie bilet jednorazowy kosztuje 3,8 zł, a 60-minutowy w Poznaniu – 4,2 zł. W rezultacie mieszkańcom tych miast coraz bardziej opłaca się używanie samochodów, co zwiększa korki.

Wzrost opłat za parkowanie zwiększy wpływy do miejskich kas. W 2012 r. wyniosły one w Warszawie 52 mln zł. W Krakowie 24 mln zł, a w Poznaniu – 20 mln zł.

Wzrostu stawek chciałyby także Gdańsk, Bydgoszcz i Gorzów. Przedstawiciele samorządów zwracają uwagę na konieczność wprowadzenia jeszcze jednej podwyżki. Chodzi o wysokość kary za brak kwitka parkingowego, która wynosi maksymalnie 50 zł. Dla porównania: za jazdę na gapę płacimy 50-krotność ceny biletu jednorazowego, czyli np. we Wrocławiu 150 zł, a w Warszawie – 220 zł.

Że też ministerstwo transportu nie wpadło jeszcze na pobieranie dodatkowej opłaty od pieszych, którzy przecież poruszając się, skandalicznie niszczą chodniki.

DLOS/"DGP"

[Fot. Sxc.hu]

Słowa kluczowe:

resort

,

ustawa

,

parkowanie

,

ceny

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook