Jedynie prawda jest ciekawa


Minister Szyszko: Możemy wygrywać jakością

30.04.2017

Musimy w Polsce utrzymać ten rodzaj rolnictwa, który jest. Nie ma powodu, żeby nasza znakomita żywność nie była zdecydowanie droższa. Mamy klejnot w postaci bioróżnorodności- mówił minister środowiska Jan Szyszko podczas XX Forum Polonijnego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Na ten nasz obecny model rolnictwa jest ogromne zapotrzebowanie, a nie na genetycznie modyfikowaną żywność. Jest zapotrzebowanie na zdrową, polską żywność. Mamy takie możliwości, gdyż mamy bioróżnorodność i wysoką jakość gleb- mówił minister środowiska. Prof. Jan Szyszko dodał, że mamy ogromny potencjał, więc możemy wygrywać jakością. -Nie trzeba produkować milionów zegarków, żeby być bogatym krajem. Szwajcarzy nie robią ich na tony, ale na jakość. My mamy również klejnot w ręku – dobrą żywność. Czemu miód z Białowieży nie ma kosztować sto razy więcej, niż ten pozyskiwany z genetycznie modyfikowanego rzepaku?- pytał minister środowiska.

Jan Szyszko dodał, że „Lasy Państwowe nie protestują, gdy ziemię sprzedaje sąsiad sąsiadowi, ale wtedy, gdy próbuje działki skupować kapitał obcy”. Minister podkreślił, że obecny rząd takie uchwalił prawo i stoi na straży polskiej ziemi. Chwalił również polską bioróżnorodność i odnosił się do zarzutów pojawiających się w ramach Unii Europejskiej, jakoby Polska była największym trucicielem na świecie. -Porównajmy liczbę gatunków zwierząt i roślin, charakterystycznych dla naszej strefy geograficznej u nas i w innych państwach. U nas są wszystkie gatunki. To my mamy ogromne bogactwo przyrodnicze. W wielu innych europejskich krajach ta liczba jest wielokrotnie niższa- stwierdził szef resortu.

W swoim wystąpieniu zaznaczył, że dbałość o dobro wspólne powinna być nie tylko obowiązkiem każdego polityka, ale każdego Polaka. -Nie było innej możliwości niż renegocjacja pakietu energetyczno-klimatycznego. To był wyraz dbałości przez nas o dobro wspólne. (…) Redukcja emisji dwutlenku węgla powinna się liczyć, proszę bardzo, ale jeszcze ważniejsza jest sprawa pochłaniania dwutlenku węgla po to, żeby regenerować lasy, gleby – by były bardziej produkcyjne i miały lepszy wpływ na jakość wody i powietrza- ocenił prof. Jan Szyszko.

Odnosząc się do trwającego Forum minister dodał, że kwestie polonijne są mu niezwykle bliskie, gdyż sam jest synem emigrantów. -Z wielką przyjemnością przyjeżdżam na Forum Polonijne, toczące się w takiej specjalnej, duchowej atmosferze. Sam jestem synem emigrantów. Mama urodziła się w Stanach Zjednoczonych, a tata – w Niemczech. Po odzyskaniu niepodległości wrócili do Polski (…) Czuję tę atmosferę- powiedział szef resortu.

Minister środowiska był gościem XX Forum Polonijnego „Wspólnie odpowiedzialni za Polskę” pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Forum, współorganizowane przez izbę wyższą polskiego parlamentu, odbywa się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Prof. Jan Szyszko wygłosił referat pt. „Troska o dobro wspólne ojczyzny moralnym obowiązkiem każdego polityka”.

fot. [PAP/Tytus Żmijewski]

Radio Maryja.pl / mall/pc

Warto poczytać

 1. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 2. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 3. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 4. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 5. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 6. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 7. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 8. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook