Jedynie prawda jest ciekawa


Miliony na lotniska, ale brak przemyślanej koncepcji

01.05.2014

Za unijne pieniądze rozbudowano w Polsce lotniska, by mogły obsłużyć miliony nowych pasażerów: w 2003 r. było ich 7,1 mln, a w 2013 r. już 25,2 mln. Eksperci podkreślają, że zmieniła się jakość podróżowania, brakuje jednak przemyślanej strategii dotyczącej rozbudowy infrastruktury.

W ocenie przewodniczącego Grupy Pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Jacka Krawczyka wejście Polski do UE miało pozytywny wpływ na polską branżę lotniczą. Dzięki funduszom unijnym rozbudowano infrastrukturę lotniczą m.in. na Lotnisku Chopina, w portach w Gdańsku, Katowicach, Krakowie czy Poznaniu. Zainwestowano też w infrastrukturę zarządzania ruchem lotniczym, choć wdrażanie tych projektów pozostawia wiele do życzenia.

"Jeśli chodzi o lotniska, to dla większości polskich portów 10 lat w UE było dobrym, ale nie do końca wykorzystanym okresem. Dobrze, że rozbudowano infrastrukturę, szkoda, że zmarnowano okazję na przekształcenie Okęcia w najdalej wysunięty na wschód Europy hub. Stworzenie dogodnego punktu przesiadkowego dla lotów do Azji było w naszym zasięgu" - uważa Krawczyk.

Także w ocenie eksperta rynku lotniczego Krzysztofa Moczulskiego przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej było przełomowe dla polskiego nieba. "Aby zobrazować, jak w ciągu dekady zmienił się obraz rynku lotniczego, wystarczą dwie dane: w 2003 roku przez polskie porty lotnicze przewinęło się 7,1 mln pasażerów, a w roku 2013 było ich już 25,2 mln. Największym beneficjentem tych zmian są zdecydowanie porty regionalne. Podczas gdy w Warszawie liczba pasażerów wzrosła z 6 do 10 mln, to np. Rzeszów obsłużył niemal 10 razy więcej podróżnych, niż 10 lat temu" – powiedział Moczulski.

Podkreślił, że zmieniła się też jakość podróżowania. "Dekadę temu tłoczyliśmy się w pękającym w szwach buraczkowym terminalu stołecznego lotniska, porty takie jak: Gdańsk, Rzeszów czy Wrocław dysponowały bardziej niż skromnymi warunkami odprawy podróżnych" - przypomniał.  

O "zapyziałości" polskich portów regionalnych przed akcesją z UE mówi też ekspert rynku transportowego Adrian Furgalski. "Wcześniej monopol miało lotnisko na Okęciu, porty regionalne się nie liczyły. Wejście do UE spowodowało, że lotniska regionalne zaczęły nabierać na znaczeniu na mapie połączeń, linie lotnicze zaczęły do nich latać, a porty się rozbudowywać" – powiedział Furgalski.

Jego zdaniem po wejściu do UE "latanie trafiło pod strzechy". "Kiedyś był tylko PLL LOT. Przystąpienie do Unii spowodowało ekspansję innych linii lotniczych. Zwłaszcza tani przewoźnicy - zaczęły rywalizować o pasażerów cenami biletów oraz kierunkami połączeń" - przypomniał.

Także w ocenie Krawczyka na wejściu do UE najbardziej skorzystał pasażer. "Dzięki wspólnemu rynkowi, na polskich lotniskach w krótkim czasie pojawiły się dziesiątki nowych linii i połączeń. Konkurencja zrobiła swoje i ceny biletów spadły. Coś, co 20 lat temu wciąż było w Polsce luksusem, dziś jest osiągalne dla każdego. Jesteśmy bardziej mobilni - właśnie dzięki Unii i wolnemu przepływowi osób" - mówi. Dodaje, że do silnej - i nie do końca uczciwej konkurencji globalnej - dochodzi agresywna konkurencja ze strony tanich przewoźników. "Tu też mieliśmy i nadal mamy do czynienia z brakiem równowagi. Tanie linie lotnicze często są na uprzywilejowanej pozycji dzięki pośredniej pomocy publicznej. Dotowane przez państwo lotniska regionalne oferują +low costom+ tak niskie stawki opłat lotniskowych oraz inne finansowe +przysługi+, że pozostali przewoźnicy nie mają szans na uczciwą konkurencję" - zauważa.

Jego zdaniem na tym tle PLL LOT mają się dużo gorzej - choć to nie wina Unii Europejskiej, ale szerszego globalnego kontekstu i wieloletnich opóźnień w restrukturyzacji. "Europa zliberalizowała swój rynek lotniczy i wprowadziła określone restrykcje dotyczące pomocy publicznej dla linii lotniczych. Unia próbuje być prymusem w osiąganiu celów klimatycznych, co oznacza dodatkowe obciążenie dla branży. W tym samym czasie linie lotnicze z Azji i Zatoki Perskiej rozwijają się w błyskawicznym tempie. To doprowadziło do sytuacji, że europejskie linie lotnicze ciągle tracą udziały w globalnym rynku. Jeszcze w 2009 roku Europa była drugim rynkiem na świecie po USA. W 2013 r. numerem jeden jest Azja, numerem dwa - USA, Europa spadła na trzecie miejsce" - powiedział.

Jak zauważa Krawczyk, niestety przez unijne fundusze w Polsce zaczął się "owczy pęd" do budowania lotnisk. "Każdy samorząd za punkt honoru postawił sobie posiadanie jednego portu na swoim obszarze. Efekty widzieliśmy ostatnio - decyzja KE o uznaniu za nieuzasadnioną pomocy publicznej dla Gdyni-Kosakowo. Trudno się dziwić decyzji Komisji Europejskiej, bo budowa dwóch lotnisk pasażerskich oddalonych od siebie o 40 kilometrów ma sens, tylko w przypadku naprawdę bardzo dużych metropolii" - ocenia Krawczyk.

Jego zdaniem w Polsce nie ma przemyślanej, scentralizowanej koncepcji rozbudowy infrastruktury. "Mamy trzy porty lotnicze w promieniu 150 km od Warszawy (Okęcie, Modlin, Łódź), a mimo to próbujemy zbudować czwarty w Radomiu i piąty nieco dalej w Szymanach. Każde takie nowopowstałe lotnisko po pierwsze będzie miało problemy z utrzymaniem rentowności, po drugie stanie się zakładnikiem tanich linii lotniczych, żądających zniżek, które wykluczają opłacalność operacji" - powiedział.

Według Krawczyka zaprzepaszczoną szansą - tak na europejskim, jak i polskim poziomie - jest wspólne europejskie niebo. "Choć pierwsze regulacje w tej sprawie weszły w życie w roku naszej akcesji, przestrzeń powietrzna nad Europą nadal jest podzielona. Kontrola ruchu lotniczego w Europie jest niemal dwa razy droższa i mniej wydajna niż w Stanach Zjednoczonych. Wspólne europejskie niebo przyniosłoby korzyści zarówno pasażerom, liniom lotniczym, jak i samym kontrolerom wbrew ich obawom dotyczącym redukcji zatrudnienia" - powiedział.


PAP/kop
Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 2. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 3. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

 4. 1270gospodarkaas 18.03.2018

  Projekt Nowego Kodeksu Pracy: kilka rodzajów umów na etat

  26 dni urlopu dla każdego pracownika, bez względu na staż, kilka rodzajów umów o pracę - m.in. takie zmiany w przepisach zaproponowała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy

 5. KazmierczakFB 16.03.2018

  Kaźmierczak o Konstytucji dla Biznesu: to dobra regulacja

  Konstytucja Biznesu to dobra regulacja, poprawia istniejący stan, dzięki niej firmy będą mogły wywodzić przed urzędami swoje konstytucyjne prawa wprost z ustawy - uważa prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak

 6. energa 15.03.2018

  Energa: rozmowy ugodowe ws. umów na zakup zielonych certyfikatów

  Trwają rozmowy ugodowe z czterema z grupy 22 podmiotów, w stosunku do których spółka Energa-Obrót przestała realizować umowy na zakup świadectw pochodzenia energii z OZE, tzw. zielonych certyfikatów.

 7. LotosOrlen 07.03.2018

  Prezes Lotosu nie ma wątpliwości: połączenie Lotosu z Orlenem biznesowo korzystne

  Prezes Lotosu Marcin Jastrzębski ocenia, że z biznesowego punktu widzenia ewentualne połączenie spółki z PKN Orlen jest korzystne. Dodał, że dla całej operacji najważniejszy będzie kształt warunków zgody na koncentrację ze strony KE lub UOKiK

 8. 1270morawieckiprem 27.02.2018

  Morawiecki: mam nadzieję, że w 2020 r. będziemy budować nawet do ok. 200 tys. mieszkań rocznie

  Program Mieszkanie plus to program epokowy - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Wyraził nadzieję, że w 2020 r. liczba budowanych mieszkań wzrośnie nawet do ok. 200 tys. rocznie.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook