Jedynie prawda jest ciekawa


Miliardy na polską innowacyjność

24.01.2017

Wiceminister rozwoju zapowiada duże inwestycje w polską innowacyjność.

Około 10 mld zł chce w tym roku przeznaczyć na rozwój innowacyjności Ministerstwo Rozwoju - powiedziała PAP wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła, że wydatki na innowacje resort traktuje jako długofalowe inwestycje w rozwój kraju.

"W 2017 r. zostanie ogłoszonych minimum 27 konkursów w ramach 13 instrumentów programu Inteligentny Rozwój. Planowany łączny budżet tych konkursów wynosi 7,7 mld zł. Dodatkowo kontynuowana będzie realizacja siedem konkursów rozpoczętych w 2016 r. Uruchomiony również zostanie - ogłoszony w 2016 r. - konkurs na udział w imprezach targowych: Hannover Messe i Astana (Expo)" – zapowiedziała wiceminister Emilewicz.

Dodała, że "zakontraktowany zostanie nowy projekt pozakonkursowy w ramach (…) innowacyjnych metod zarządzania badaniami, na kwotę 172 mln zł". Wzrośnie też o 573 mln zł budżet trzech realizowanych projektów pozakonkursowych. "Planowany na 2017 r. poziom kontraktacji, w POIR wynosi około 10 mld zł" - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Ministerstwo Rozwoju, jak podkreśliła, wydatki na innowacje traktuje jako długofalowe inwestycje w rozwój kraju. Zwrot z zainwestowanych pieniędzy przyczyni się, jak zaznaczyła, do zwiększenia konkurencyjności gospodarki, wzrostu liczby miejsc pracy, a docelowo pozytywnie przełoży się na jakość życia.

Zaznaczyła, że koordynację inwestycji z możliwościami budżetu państwa "ułatwia pełniona przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego funkcja ministra rozwoju i finansów".

Większość środków, którymi resort dysponuje na rozwój innowacyjności pochodzi z funduszy Unii Europejskiej. "Towarzyszy im znaczący, jak na nasze możliwości, wkład środków krajowych, np. w programie Inteligentny Rozwój budżet unijny wynosi 8,6 mld euro, a wkład krajowy 4 mld euro. Naszym zadaniem jest takie zainwestowanie tych środków, które da największą wartość dodaną" – podkreśliła Emilewicz.

Dla przykładu od 2014 roku, czyli od początku wdrażania programu Inteligentny Rozwój (POIR) do końca 2016 r. na innowacyjne projekty przeznaczono 9,2 mld zł (wartość zawartych umów na dofinasowanie projektów). Według Emilewicz w 2016 r. kontraktacja, czyli wartość podpisanych umów wyniosła 8,1 mld zł. Łącznie ogłoszono 44 konkursy, uruchamiając tym samym wszystkie działania w trybie konkursowym. 34 konkursy zakończono. Zakontraktowano również większość projektów planowanych do realizacji w trybie pozakonkursowym oraz instrumentów finansowych.

Mly/PAP

fot. [Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook