Jedynie prawda jest ciekawa

MFW żąda od Grecji redukcji zatrudnienia

14.12.2011

Szef misji MFW w Grecji Poul Thomsen ostrzegł pogrążoną w kryzysie zadłużenia Grecję, że nie uda jej się zredukować deficytu budżetowego bez ograniczania wydatków i nalegał na redukcje zatrudnienia w sektorze publicznym.

Podczas konferencji finansowej w Atenach ostrzegł, że Grecja osiągnęła już górną granicę tego, co można osiągnąć, zwiększając podatki i że musi teraz położyć nacisk na redukcję wydatków. Jego zdaniem, jeśli nie będzie przyspieszenia reformy sektora publicznego, deficyt budżetowy Grecji nie spadnie poniżej 10 proc. PKB. Wezwał rząd grecki do agresywnych działań w celu redukcji rozmiarów sektora publicznego. Wskazywał też na konieczność zajęcia się kwestią "zbyt wysokich i nieelastycznych płac".

Nie wyobrażam sobie, jak uzdrowienie fiskalne mogłoby postępować bez zajęcia się tymi tabu - powiedział Thomsen.

Grecja jest w trakcie negocjowania szczegółów drugiego międzynarodowego pakietu pomocy finansowej, w ramach którego mają zostać zmniejszone o połowę jej zobowiązania z tytułu posiadanych przez prywatnych inwestorów greckich obligacji. MFW jeszcze nie proszono o uczestnictwo w tym pakiecie - zaznaczył Thomsen, wyrażając jednocześnie nadzieję na "znaczne zaangażowanie" banków w dobrowolne redukowanie greckiego długu.

PAP
[fot. arch]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook