Jedynie prawda jest ciekawa


MF: Niższy podatek za wynajem

27.05.2017

Korzystne podatkowe rozwiązania dla spółek prowadzących działalność na rynku nieruchomości - zakłada projekt ustawy, przygotowany przez resort finansów. Dochody z wynajmu nieruchomości byłyby, w myśl projektu, objęte stawką CIT 8,5 proc.

Ministerstwo Finansów zaprezentowało w piątek najnowszą wersje projektu ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości (tzw. REIT-ach).

"Projektowana ustawa ma na celu zwiększenie atrakcyjności podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w sektorze rynku nieruchomości komercyjnych na wynajem oraz zwiększenie zaangażowania krajowego kapitału prywatnego na tym rynku" - pisze MF w uzasadnieniu.

Resort podkreśla w uzasadnieniu, że polski rynek wynajmu nieruchomości komercyjnych zdominowany jest przez podmioty zagraniczne. "Podmioty te często korzystają z preferencji, przyznawanych przez prawodawstwo krajów ich siedziby, a związanych ze szczególnym statusem podatkowym, jako tzw. spółki typu REIT (Real Estate Investment Trust, REIT)" - czytamy.

"Jako że w Polsce brak jest analogicznych rozwiązań, uzasadnione jest przypuszczenie, iż wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji o podobnym charakterze umożliwi usunięcie słabości krajowego rynku wynajmu nieruchomości komercyjnych - dominacji inwestorów zagranicznych i braku zaangażowania inwestorów detalicznych" - dodaje uzasadnienie.

Istotą wprowadzanego przez projekt rozwiązania jest ustalenie szczególnego statusu spółek rynku wynajmu nieruchomości i zapewnienie "korzystnych podatkowo warunków do reinwestowania przez te spółki oraz przez ich spółki zależne".

Projekt ma dotyczyć podmiotów zajmujących się wynajmem nieruchomości lub ich części, zbywaniem nieruchomości lub zbywaniem udziałów w spółkach zależnych.

Szczególne podatkowe "korzyści" dotyczą dochodów uzyskiwanych z wynajmu nieruchomości, osiąganych bezpośrednio przez spółki rynku wynajmu nieruchomości lub "za pośrednictwem" ich spółek zależnych.

Dochody z tego źródła - niepomniejszone jednak o odpisy amortyzacyjne dokonywane od wynajmowanych nieruchomości - podlegałyby opodatkowaniu stawką w wysokości 8,5 proc. uzyskanych z tego źródła dochodów - wynika z dokumentu.

Projekt, dodaje uzasadnienie, zawiera także atrakcyjne dla inwestorów zasady opodatkowania ich dochodów osiąganych z inwestycji kapitałowych w spółki rynku wynajmu nieruchomości. "W szczególności dochody uzyskane przez takich inwestorów z udziału w zyskach takiej spółki (dywidendy, zaliczki na dywidendę) podlegałyby zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zwolnienie to dotyczyłoby zarówno podatników podatku CIT jak i podatku PIT" - głosi uzasadnienie.

Autorzy projektu zakładają, że "wprowadzenie regulacji wpłynie stymulująco na gospodarkę narodową poprzez budowę nowych nieruchomości na wynajem i rozbudowę lub modernizację nieruchomości istniejących". "Należy również spodziewać się zwiększenia dochodów krajowych gospodarstw domowych z zysków kapitałowych" - czytamy.

"Należy przy tym zauważyć, iż projektowane zmiany jedynie wyrównają szanse wewnątrz Unii Europejskiej, gdzie w wielu państwach członkowskich od pewnego już czasu funkcjonują spółki typu REIT. Jako pierwsza w Europie instytucję tę wprowadziła w 1969 r. Holandia, a następnie Belgia, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy i inne" - dodają autorzy uzasadnienia.

Projekt REIT-ów zostanie wprowadzony "po to, aby część z 800 mld złotych, które dziś leżą uśpione na depozytach bankowych osób fizycznych, przekierować na inwestycje mieszkaniowe" - tłumaczył niedawno prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. Powiedział, że dzięki REIT-om "będzie można zaoferować wyższą stopę zwrotu niż obecnie w bankach".

MF planuje, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. (PAP)

fot. [Fratria]

as/PAP

Warto poczytać

 1. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 2. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 3. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 4. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 5. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 6. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 7. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 8. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook