Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Mazowsze na skraju bankructwa

09.12.2013

Dziennik „Rzeczpospolita” informuje, że stojące u progu bankructwa Mazowsze w ciągu ostatnich 10 lat wydało ponad 7,2 mln zł na utrzymanie swojego przedstawicielstwa przy Unii Europejskiej. Dziura w przyszłorocznym budżecie regionu może wynieść nawet 240 mln zł.

Tylko w ub. roku za funkcjonowanie biur w Brukseli mazowieccy podatnicy zapłacili 650 tys. zł. Jak donosi dziennik największy koszt przedstawicielstwa Mazowsza przy UE stanowią płace personelu. Jak wylicza - w ubiegłym roku na pensje dla dwóch osób wydano blisko pół miliona złotych, a w ciągu ostatniej dekady, czyli od 2002 roku do 2012 – 3,3 mln złotych.

Kolejny poważny wydatek to zakup i remont budynku w Brukseli, co kosztowało ponad 2,5 mln złotych. ( W dodatku posiadanie własnej siedziby wcale nie obniżyło kosztów utrzymania placówki, bo – jak podaje gazeta - w 2007 roku, gdy sejmik jeszcze wynajmował pomieszczenia biurowe, zapłacił za nie łącznie 143 tys. złotych. Rok później zaś, gdy funkcjonował już we własnej siedzibie, koszty jej utrzymania wyniosły 165 tys. złotych.

W sumie w ciągu 10 lat urząd przeznaczył na utrzymanie przedstawicielstwa w Brukseli 7,2 mln złotych.

Jak podkreśla "Rz" - w Brukseli swoje biura mają wszystkie województwa, ale część z nich z uwagi na wysokie koszty utrzymania zawiera porozumienia o współpracy. I tak np. w 2009 roku powstało wspólne przedstawicielstwo województw ze ściany wschodniej pod nazwą Dom Polski Wschodniej reprezentujące interesy sejmików: podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego. Koszty utrzymania są dzielone solidarnie na wszystkie samorządy.

Jednak Mazowsze utrzymuje swoje biuro samodzielnie.

Tymczasem w tegorocznym budżecie budżecie województwa zabrakło 220 mln zł. Przez to sejmik nie miał pieniędzy na zapłacenie ostatnich czterech rat podatku tzw. janosikowego. W przyszłym roku dziura w budżecie województwa wyniesie 240 mln zł – ostrzega "Rzeczpospolita".

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

WP, Rz, ansa, lz

[fot: PAP/Paweł Supernak]

Słowa kluczowe:

mazowsze

,

długi

,

Bruksela

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook