Jedynie prawda jest ciekawa

Mazowsze na skraju bankructwa

09.12.2013

Dziennik „Rzeczpospolita” informuje, że stojące u progu bankructwa Mazowsze w ciągu ostatnich 10 lat wydało ponad 7,2 mln zł na utrzymanie swojego przedstawicielstwa przy Unii Europejskiej. Dziura w przyszłorocznym budżecie regionu może wynieść nawet 240 mln zł.

Tylko w ub. roku za funkcjonowanie biur w Brukseli mazowieccy podatnicy zapłacili 650 tys. zł. Jak donosi dziennik największy koszt przedstawicielstwa Mazowsza przy UE stanowią płace personelu. Jak wylicza - w ubiegłym roku na pensje dla dwóch osób wydano blisko pół miliona złotych, a w ciągu ostatniej dekady, czyli od 2002 roku do 2012 – 3,3 mln złotych.

Kolejny poważny wydatek to zakup i remont budynku w Brukseli, co kosztowało ponad 2,5 mln złotych. ( W dodatku posiadanie własnej siedziby wcale nie obniżyło kosztów utrzymania placówki, bo – jak podaje gazeta - w 2007 roku, gdy sejmik jeszcze wynajmował pomieszczenia biurowe, zapłacił za nie łącznie 143 tys. złotych. Rok później zaś, gdy funkcjonował już we własnej siedzibie, koszty jej utrzymania wyniosły 165 tys. złotych.

W sumie w ciągu 10 lat urząd przeznaczył na utrzymanie przedstawicielstwa w Brukseli 7,2 mln złotych.

Jak podkreśla "Rz" - w Brukseli swoje biura mają wszystkie województwa, ale część z nich z uwagi na wysokie koszty utrzymania zawiera porozumienia o współpracy. I tak np. w 2009 roku powstało wspólne przedstawicielstwo województw ze ściany wschodniej pod nazwą Dom Polski Wschodniej reprezentujące interesy sejmików: podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego. Koszty utrzymania są dzielone solidarnie na wszystkie samorządy.

Jednak Mazowsze utrzymuje swoje biuro samodzielnie.

Tymczasem w tegorocznym budżecie budżecie województwa zabrakło 220 mln zł. Przez to sejmik nie miał pieniędzy na zapłacenie ostatnich czterech rat podatku tzw. janosikowego. W przyszłym roku dziura w budżecie województwa wyniesie 240 mln zł – ostrzega "Rzeczpospolita".

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

WP, Rz, ansa, lz

[fot: PAP/Paweł Supernak]

Słowa kluczowe:

mazowsze

,

długi

,

Bruksela

Warto poczytać

 1. Portfel 20.09.2017

  Od nowego roku będziemy mieli więcej w portfelu

  Nie planujemy zmian w podatkach sektorowych i zmian w podatku VAT; od 1 stycznia 2018 roku zwiększymy kwotę wolną od podatku do 8 tys. zł - powiedział w środę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki

 2. pieniadze 20.09.2017

  Znakomite wyniki polskiego budżetu. Jest spora nadwyżka!

  Wygląda na to, że w tym roku nie tylko zdecydowanie wzrosną wpływy do budżetu, ale też uda się ograniczyć wydatki - wynika z danych Ministerstwa Finansów za okres styczeń-sierpień

 3. Morawiecki20092017 20.09.2017

  Morawiecki: nie byłbym za wyłączaniem SKOK-ów z BFG

  Nie byłbym za tym, żeby wyłączać SKOK-i, czy banki spółdzielcze z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - powiedział w środę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

 4. Intercitywiki 19.09.2017

  Znakomite wakacje PKP Intercity. Takich wyników nie było od 7 lat

  PKP Intercity od czerwca do końca sierpnia przewiozły o ponad 1,3 mln podróżnych więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. To najlepsze wakacje dla spółki od 7 lat - poinformował prezes PKP Intercity Marek Chraniuk podczas wtorkowej konferencji prasowej.

 5. RyanAir 19.09.2017

  Ryanair odwołał ponad 100 lotów z/do Polski

  Irlandzkie linie lotnicze Ryanair odwołały w ciągu kolejnych sześciu tygodni ponad 100 lotów z i do lotnisk w Polsce, co może wpłynąć na utrudnienia dla ponad 19 tys. pasażerów - wynika z analizy PAP. Przyczyną jest błędne zaplanowanie urlopów pilotów.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook