Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Matusiak: Dajmy czas kasom SKOK

20.05.2014

Prezes Kasy Krajowej SKOK Rafał Matusiak przekonuje w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”, że najlepszym rozwiązaniem dla ratowania sytuacji kas, byłoby sięgnięcie do własnych zasobów finansowych.

Rafał Matusiak w rozmowie z dziennikiem ocenił, że sytuacja SKOK jest dobra pomimo błędnych danych wypuszczanych przez KNF. Jak mówi:

„Kasy zamykają ubiegły rok z 85,9 mln zł zysku” - czytamy w dzienniku.

Matusiak dodaje, że kasy są po trzech zmianach w zasadach ich rachunkowości, a już szykują się kolejne, co może pogorszy sytuację finansową spółki o 30 mln zł.

„Dlatego to czego najbardziej nam obecnie potrzeba, to czas i apelujemy, żeby kasy go dostały i miały szanse dostosować się do nowych warunków, tak aby mogły działać w stabilnym otoczeniu prawnym” - mówi prezes Kasy Krajowej SKOK.

Matusiak ocenia, że do osiągnięcia wypłacalności na poziomie 1 proc. brakuje kasom „632 mln zł, 2 procentowego - 676 mln zł, a żeby osiągnąć ten wskaźnik na poziomie 3 proc. potrzeba 726 mln zł.”.

Prezes przekonuje, że kasy mogły otrzymać pożyczkę od amerykańskiej unii kredytowej, jednak z powodu zmian wprowadzonych przez KNF, amerykańska strona odstąpiła od pomocy.

Dotyczyło to technicznej strony przepływów finansowych, ale my nie złożyliśmy broni i nadal zabiegamy o to, by te środki stały się dla kas dostępne, choć w tej chwili nie mogę zadeklarować, że na pewno je dostaniemy. Decyzje należą do strony amerykańskiej” - mówi prezes w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”.

Prezes mówi, że chciałby doczekać momentu w którym SKOKi będą mogły same pomagać mniejszym i słabszym kasom oraz przekonuje, że nie zna odpowiedzi na pytanie dotyczące środków, którymi obecnie dysponuje SKOK na ratowanie innych kas:

„Sytuacja jest, jak już mówiłem dynamiczna, prawo i jego interpretacje przez KNF są bardzo niestabilne, a większość tych zmian pogarsza od strony prezentacyjnej wyniki finansowe kas (bieżące lub poprzednich okresów), co od strony wymogów kapitałowych zwiększa zapotrzebowanie na wsparcie” - mówi Matusiak.

Przekonuje, że cześć kas odbyło już rozmowy dotyczące wsparcia i pomocy z Bankowym Fundusze Gwarancyjnym:

„Z tego co wiem, na razie żadne takie działanie nie jest jeszcze realizowane. Trudno jednak rozmawiać o szczegółach, skoro ze względu na opisaną wcześniej znaczącą niestabilność stanu prawnego i jego interpretacji przez KNF nie wiemy jak w kolejnych miesiącach będzie się zmieniała prezentacja wyników i poziomu funduszy własnych kas” - mówi prezes Matusiak.

Rzeczpospolita, lz

[fot: skok.pl]

Słowa kluczowe:

kasy

,

SKOK-i

,

Komisja Nadzoru Finansowego

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook