Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Matusiak: Dajmy czas kasom SKOK

20.05.2014

Prezes Kasy Krajowej SKOK Rafał Matusiak przekonuje w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”, że najlepszym rozwiązaniem dla ratowania sytuacji kas, byłoby sięgnięcie do własnych zasobów finansowych.

Rafał Matusiak w rozmowie z dziennikiem ocenił, że sytuacja SKOK jest dobra pomimo błędnych danych wypuszczanych przez KNF. Jak mówi:

„Kasy zamykają ubiegły rok z 85,9 mln zł zysku” - czytamy w dzienniku.

Matusiak dodaje, że kasy są po trzech zmianach w zasadach ich rachunkowości, a już szykują się kolejne, co może pogorszy sytuację finansową spółki o 30 mln zł.

„Dlatego to czego najbardziej nam obecnie potrzeba, to czas i apelujemy, żeby kasy go dostały i miały szanse dostosować się do nowych warunków, tak aby mogły działać w stabilnym otoczeniu prawnym” - mówi prezes Kasy Krajowej SKOK.

Matusiak ocenia, że do osiągnięcia wypłacalności na poziomie 1 proc. brakuje kasom „632 mln zł, 2 procentowego - 676 mln zł, a żeby osiągnąć ten wskaźnik na poziomie 3 proc. potrzeba 726 mln zł.”.

Prezes przekonuje, że kasy mogły otrzymać pożyczkę od amerykańskiej unii kredytowej, jednak z powodu zmian wprowadzonych przez KNF, amerykańska strona odstąpiła od pomocy.

Dotyczyło to technicznej strony przepływów finansowych, ale my nie złożyliśmy broni i nadal zabiegamy o to, by te środki stały się dla kas dostępne, choć w tej chwili nie mogę zadeklarować, że na pewno je dostaniemy. Decyzje należą do strony amerykańskiej” - mówi prezes w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”.

Prezes mówi, że chciałby doczekać momentu w którym SKOKi będą mogły same pomagać mniejszym i słabszym kasom oraz przekonuje, że nie zna odpowiedzi na pytanie dotyczące środków, którymi obecnie dysponuje SKOK na ratowanie innych kas:

„Sytuacja jest, jak już mówiłem dynamiczna, prawo i jego interpretacje przez KNF są bardzo niestabilne, a większość tych zmian pogarsza od strony prezentacyjnej wyniki finansowe kas (bieżące lub poprzednich okresów), co od strony wymogów kapitałowych zwiększa zapotrzebowanie na wsparcie” - mówi Matusiak.

Przekonuje, że cześć kas odbyło już rozmowy dotyczące wsparcia i pomocy z Bankowym Fundusze Gwarancyjnym:

„Z tego co wiem, na razie żadne takie działanie nie jest jeszcze realizowane. Trudno jednak rozmawiać o szczegółach, skoro ze względu na opisaną wcześniej znaczącą niestabilność stanu prawnego i jego interpretacji przez KNF nie wiemy jak w kolejnych miesiącach będzie się zmieniała prezentacja wyników i poziomu funduszy własnych kas” - mówi prezes Matusiak.

Rzeczpospolita, lz

[fot: skok.pl]

Słowa kluczowe:

kasy

,

SKOK-i

,

Komisja Nadzoru Finansowego

Warto poczytać

 1. st-st 21.10.2016

  Gróbarczyk: Nie możemy stracić tej stoczni

  Syndyk Stoczni Marynarki Wojennej Magdalena Smółka poinformowała na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, że jest zmuszona do wystawienia przedsiębiorstwa na sprzedaż.

 2. coins-9486031280 21.10.2016

  Opozycja przeciw surowym karom za wyłudzenia VAT

  "Przedsiębiorcy są traktowani jak psy, a będą traktowani jak zdechłe psy".

 3. knfwpolityce 21.10.2016

  Kolejny bank spółdzielczy - zawieszony

  Zawieszono działalność kolejnego banku spółdzielczego. O złej sytuacji KNF wiedział co najmniej od lutego br. Co zrobiono, żeby chronić depozyty klientów?

 4. szym-st 21.10.2016

  Nord Stream 2 testem dla UE

  Szymański stwierdził, że Polska jest gotowa bronić fundamentalnych wartości Wspólnoty, nawet za cenę wejścia na drogę sądową.

 5. fr-st 21.10.2016

  Projekty dot. frankowiczów w komisji finansów

  Sejm zagłosował w piątek przeciw odrzuceniu w pierwszym czytaniu dwóch poselskich projektów ustaw dotyczących rozwiązania problemu kredytów frankowych. Jeden z projektów przygotował klub Kukiz'15, a drugi - klub PO.

 6. tr-st 21.10.2016

  Rolnicy będą mogli zarobić więcej

  Rolnik będzie mógł "dorobić" do wysokości minimalnego wynagrodzenia, bez konieczności rezygnacji z ubezpieczenia w KRUS - zakłada nowela ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, uchwalona w piątek przez Sejm.

 7. cow-17143801920 20.10.2016

  Wzrosną wydatki na rolnictwo

  Wydatki na rolnictwo w 2017 r. wzrosną o 15 proc. do 9,7 mld zł - poinformował w czwartek wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

 8. ceta-stf 20.10.2016

  W Brukseli protestują przeciwko CETA

  Wśród manifestantów zebranych na placu przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli byli przedstawiciele władz miast, które ogłosiły się "wolnymi od CETA", radni, a także lewicowi eurodeputowani oraz reprezentanci organizacji pozarządowych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook