Jedynie prawda jest ciekawa


Mafie pierwszą potęgą finansową Włoch

09.11.2011

Na 150 miliardów euro szacuje się obrót pieniędzmi włoskich mafii. Pisze o tym w swej książce włoski prokurator do walki z mafią Pietro Grasso, który podkreśla, że cosa nostra, kamorra i 'ndrangheta stanowią pierwszą siłę finansową w kraju.

W książce zatytułowanej "Brudne pieniądze" prokurator przypomina, że większość majątku przestępczości zorganizowanej pochodzi z handlu narkotykami oraz bronią. Pieniądze te są nieustannie "prane" w kolejnych operacjach, stale pozostają w obiegu, a kiedy pojawiają się znowu, są nie do wykrycia - podkreśla Grasso.

Autor podaje statystykę obrazującą skalę potęgi finansowej mafii z Sycylii, Kalabrii i Kampanii, a także proceder, który nazywa "przemysłem prania". Codziennie temu procesowi poddaje się 410 milionów euro mafijnych pieniędzy - czyli 17 milionów euro na godzinę, 285 tysięcy euro na minutę, 4750 euro na sekundę. Dlatego ten, jak to ujmuje, "pralniczy holding" można uznać za największe przedsiębiorstwo we Włoszech.

Pietro Grasso przywołuje szacunki Narodowego Banku Włoskiego, według którego mafijne obroty stanowią 10 procent PKB Włoch. Zauważa, że łączny majątek sycylijskich, neapolitańskich i kalabryjskich klanów przewyższa taką finansową potęgę jak kolos na rynku energetycznym, koncern ENI, którego wartość szacuje się na 120 miliardów euro.

Prokurator do walki z mafią pisze, że rzeka pieniędzy, wielokrotnie "wypranych" w dziesiątkach transakcji zakupu i wymiany oraz cedowania na kolejnych właścicieli, dociera do niemal wszystkich sektorów gospodarki, tworząc olbrzymią "paralelną gospodarkę". Fundusze te ulokowane są także w najnowocześniejszych gałęziach rynku, takich jak energia i recykling odpadków.

Organizacje mafijne zatrudniają - zauważa Grasso - sztaby doradców finansowych i konsultantów, którzy pracują nad tym, aby brudne pieniądze straciły wszelkie podejrzane ślady, a ich prawdziwe pochodzenie było nie do wytropienia.  

Za największą finansową potęgę uważa się od lat mafię z Kalabrii, 'ndranghetę.

W ostatnich latach włoskim mafiom skonfiskowano majątek wartości kilkunastu miliardów euro.

PAP

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook