Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nadodrzańska ropa z łupków

03.09.2012

Niedaleko Nowej Soli odkryto złoża ropy łupkowej. Prowadząca rozpoznanie międzynarodowa Grupa San Leon nie podaje na razie informacji o wielkości złóż.

Przez najbliższych kilka tygodni potrwają badania testowe. Dopiero ich wyniki pozwolą firmie podjąć decyzję czy eksploatacja złóż będzie opłacalna.

Zdaniem Janusza Kowalskiego, eksperta ds. bezpieczeństwa energetycznego, warunki geologiczne w Polsce sprzyjają wydobyciu tego typu surowca. „Struktura geologiczna Polski jest bardzo podobna do struktury geologicznej w USA. Pozwala to mieć nadzieję, że można wydobywać na skalę przemysłową nie tylko gaz łupkowy, ale również ropę z łupków. Ta ostatnia informacja z okolic Nowej Soli, że możliwe jest tam wydobycie ropy z łupków, każe przyspieszyć prace szczególnie Polskich spółek, które nie posiadają własnych technologii wydobycia węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych. Chodzi o PGNiG, kontrolowany przez skarb państwa. Ta spółka musi jak najszybciej tę technologię zdobyć. Musi pozyskać partnerów np. ze Stanów Zjednoczonych”- wskazuje ekspert.    

Gaz łupkowy
i ropa występują w skałach tego samego rodzaju, choć pokłady ropy z reguły zlokalizowane są znacznie płycej. W związku z tym Polska musi wyspecjalizować nowe technologie wydobycia, ale powinna też stworzyć podstawy prawne, którymi rząd Donalda Tuska nie chce się zajmować.

„Problem polega również na tym, że kwestia stworzenia ram prawnych do wydobycia ropy naftowej z łupków i samych gazów wymaga działań rządu, które niestety nie następują. Chodzi na przykład o ustawę dotyczącą opodatkowania wydobycia węglowodorów. Wbrew lobby różnych komentatorów związanych z firmami zainteresowanymi wydobyciem, czy lobby komentatorów związanych z GAZPROM-em, którzy negują sens tego typu działań. Wszystko co znajduje się pod ziemią należy do Polaków, należy do skarbu państwa. Polska powinna czerpać z tego dochody odkładając je np. na fundusz emerytalny tak jak jest to chociażby w Norwegii.” – dodaje Janusz Kowalski.


mall, Radio Maryja
[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. 4vr3 27.05.2016

  Kryzys turystyczny w Turcji

  W kwietniu liczba przybyłych do Turcji turystów zagranicznych wyniosła 1,75 mln, co oznacza spadek o 28 procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.

 2. UA2-1279 27.05.2016

  Spór Ukrainy z Rosją o 3 mld dolarów kredytu

  Rosja wytoczyła Ukrainie proces przed sądem w Londynie za niespłacenie 3 miliardów dolarów kredytu. Według Ukrainy transakcja jest nieważna.

 3. deflaaaa 27.05.2016

  Deflacja nie budzi niepokoju

  "Choć deflacja utrzymuje się w polskiej gospodarce od dłuższego czasu, to nie wywiera ona jak dotąd negatywnego wpływu na decyzje podmiotów gospodarczych".

 4. 45jugh 27.05.2016

  Pracownicy Polmosu zapowiadają protesty

  Francuscy właściciele Polmosu zamierzają przenieść 80 proc. produkcji wódek z Łańcuta do Starogardu Gdańskiego.

 5. alfh9248 27.05.2016

  Będzie niekorzystna Polsce rewizja budżetu UE?

  "Rewizja budżetu UE może być niekorzystna dla Polski z uwagi na niską wiarygodność naszego kraju i różne objawy polskiego egoizmu" - mówił europoseł Janusz Lewandowski.

 6. IMG7901 27.05.2016

  Powstanie urząd Rzecznika Praw Pasażera Kolei

  Przy Urzędzie Transportu Kolejowego zostanie utworzony zostanie urząd Rzecznika Praw Kolei. To jedno z ułatwień, które wprowadza nowa ustawa.

 7. a1 27.05.2016

  Wiceszef KE upomina Polskę ws. gospodarki cyfrowej

  „Polska powinna zrobić więcej. Znajdujecie się na 22. miejscu w rankingu”.

 8. mid-epa05329769 26.05.2016

  G7 obawia się o gospodarkę

  - Przywódcy państw G7 wyrazili obawę o przyszłość gospodarek wschodzących - poinformował w czwartek przedstawiciel Japonii, która jest gospodarzem szczytu grupy.

CS131FOTMINI

Czas Stefczyka 131/2016

PDF (5,82 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook