Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nadodrzańska ropa z łupków

03.09.2012

Niedaleko Nowej Soli odkryto złoża ropy łupkowej. Prowadząca rozpoznanie międzynarodowa Grupa San Leon nie podaje na razie informacji o wielkości złóż.

Przez najbliższych kilka tygodni potrwają badania testowe. Dopiero ich wyniki pozwolą firmie podjąć decyzję czy eksploatacja złóż będzie opłacalna.

Zdaniem Janusza Kowalskiego, eksperta ds. bezpieczeństwa energetycznego, warunki geologiczne w Polsce sprzyjają wydobyciu tego typu surowca. „Struktura geologiczna Polski jest bardzo podobna do struktury geologicznej w USA. Pozwala to mieć nadzieję, że można wydobywać na skalę przemysłową nie tylko gaz łupkowy, ale również ropę z łupków. Ta ostatnia informacja z okolic Nowej Soli, że możliwe jest tam wydobycie ropy z łupków, każe przyspieszyć prace szczególnie Polskich spółek, które nie posiadają własnych technologii wydobycia węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych. Chodzi o PGNiG, kontrolowany przez skarb państwa. Ta spółka musi jak najszybciej tę technologię zdobyć. Musi pozyskać partnerów np. ze Stanów Zjednoczonych”- wskazuje ekspert.    

Gaz łupkowy
i ropa występują w skałach tego samego rodzaju, choć pokłady ropy z reguły zlokalizowane są znacznie płycej. W związku z tym Polska musi wyspecjalizować nowe technologie wydobycia, ale powinna też stworzyć podstawy prawne, którymi rząd Donalda Tuska nie chce się zajmować.

„Problem polega również na tym, że kwestia stworzenia ram prawnych do wydobycia ropy naftowej z łupków i samych gazów wymaga działań rządu, które niestety nie następują. Chodzi na przykład o ustawę dotyczącą opodatkowania wydobycia węglowodorów. Wbrew lobby różnych komentatorów związanych z firmami zainteresowanymi wydobyciem, czy lobby komentatorów związanych z GAZPROM-em, którzy negują sens tego typu działań. Wszystko co znajduje się pod ziemią należy do Polaków, należy do skarbu państwa. Polska powinna czerpać z tego dochody odkładając je np. na fundusz emerytalny tak jak jest to chociażby w Norwegii.” – dodaje Janusz Kowalski.


mall, Radio Maryja
[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. zubr-ansa 24.05.2015

  Polskie żubry wciąż zagrożone

  Małą pula genowa żubrów powoduje problemy z utrzymaniem ich pogłowia.

 2. mid-epa04762300 24.05.2015

  Ukraińska fabryka przestała działać

  Kombinat koksochemiczny w Doniecku został zbombardowany.

 3. przetargiicenaSI 23.05.2015

  O wygranym przetargu wciąż decyduje cena

  Mimo wejścia w życie nowelizacji Prawa zamówień publicznych w październiku ub. roku, która miała skończyć z dyktatem najniższej ceny jako decydującym kryterium w przetargach, nadal wiele urzędów opiera postępowania głównie na cenie.

 4. dotacjeuciekajaSI 22.05.2015

  Polska traci miliony z unijnej kasy

  Komisja Europejska podejrzewa, że wiele rolniczych grup producenckich w Polsce powstało jedynie po to, by ciągnąć pieniądze z UE. Kolejna wypłata dotacji dla Polski zostanie więc pomniejszona o ponad 55 mln euro.

 5. swidnik1 22.05.2015

  Protest pracowników PZL Świdnik w stolicy

  W piątek, w Warszawie przed Pałacem Prezydenckim protestowali pracownicy PZL Świdnik.

 6. wieza1 22.05.2015

  Strajk pracowników wieży Eiffla

  W piątek rano Wieża Eiffla była zamknięta z powodu strajku pracowników.

 7. szczurek1 22.05.2015

  Szczurek przeciw podniesienia kwoty wolnej od podatku

  Mateusz Szczurek nie popiera podniesienia kwoty wolnej od podatku, bo w Polsce 1/3 obywateli nie płaci „grosza podatku dochodowego".

 8. pesalokomotywaSIpkpintercity 21.05.2015

  Nowa lokomotywa dla PKP

  Pesa przekazała PKP pierwszą z dziesięciu lokomotyw spalinowych z rodziny Gama, zamówionych w ramach kontraktu - poinformowała w czwartek w komunikacie rzeczniczka przewoźnika Zuzanna Szopowska.

Facebook