Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nadodrzańska ropa z łupków

03.09.2012

Niedaleko Nowej Soli odkryto złoża ropy łupkowej. Prowadząca rozpoznanie międzynarodowa Grupa San Leon nie podaje na razie informacji o wielkości złóż.

Przez najbliższych kilka tygodni potrwają badania testowe. Dopiero ich wyniki pozwolą firmie podjąć decyzję czy eksploatacja złóż będzie opłacalna.

Zdaniem Janusza Kowalskiego, eksperta ds. bezpieczeństwa energetycznego, warunki geologiczne w Polsce sprzyjają wydobyciu tego typu surowca. „Struktura geologiczna Polski jest bardzo podobna do struktury geologicznej w USA. Pozwala to mieć nadzieję, że można wydobywać na skalę przemysłową nie tylko gaz łupkowy, ale również ropę z łupków. Ta ostatnia informacja z okolic Nowej Soli, że możliwe jest tam wydobycie ropy z łupków, każe przyspieszyć prace szczególnie Polskich spółek, które nie posiadają własnych technologii wydobycia węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych. Chodzi o PGNiG, kontrolowany przez skarb państwa. Ta spółka musi jak najszybciej tę technologię zdobyć. Musi pozyskać partnerów np. ze Stanów Zjednoczonych”- wskazuje ekspert.    

Gaz łupkowy
i ropa występują w skałach tego samego rodzaju, choć pokłady ropy z reguły zlokalizowane są znacznie płycej. W związku z tym Polska musi wyspecjalizować nowe technologie wydobycia, ale powinna też stworzyć podstawy prawne, którymi rząd Donalda Tuska nie chce się zajmować.

„Problem polega również na tym, że kwestia stworzenia ram prawnych do wydobycia ropy naftowej z łupków i samych gazów wymaga działań rządu, które niestety nie następują. Chodzi na przykład o ustawę dotyczącą opodatkowania wydobycia węglowodorów. Wbrew lobby różnych komentatorów związanych z firmami zainteresowanymi wydobyciem, czy lobby komentatorów związanych z GAZPROM-em, którzy negują sens tego typu działań. Wszystko co znajduje się pod ziemią należy do Polaków, należy do skarbu państwa. Polska powinna czerpać z tego dochody odkładając je np. na fundusz emerytalny tak jak jest to chociażby w Norwegii.” – dodaje Janusz Kowalski.


mall, Radio Maryja
[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. kopaczPAP2906 29.06.2015

  Rząd chce przekupić Śląsk?

  Władza zapowiada inwestycje kolejowe na Śląsku. Ma na to przeznaczyć 9 mld złotych. Koalicja liczy, że kupi region w przededniu wyborów?

 2. mid-15629019 29.06.2015

  Eksperci: Nerwowy tydzień na giełdach

  Kryzys grecki i rosnące obawy o to, że Grecja wypadnie z unii walutowej zasiały panikę na rynkach finansowych.

 3. kolejnaslask 29.06.2015

  Kolejarze ostro do Kopacz!

  Kolejarska „Solidarność” zwraca się do Ewy Kopacz z dramatycznym apelem. Kolejarze domagają się, by premier zajęła się niepokojącą sytuacją w PKP Cargo.

 4. kopalina 29.06.2015

  Będzie "Biała księga ochrony złóż"

  Jesienią planowane jest wydanie "białej księgi" ochrony złóż kopalin - poinformował Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński. Dodał, że trwają już prace nad propozycjami rozwiązań legislacyjnych.

 5. radziwiluspakajaSI 29.06.2015

  Radziwiłł: Grecki kryzys nie zagraża Polsce

  Wiceszef resortu finansów podkreślił, że "finanse polskie są stabilne i ulegają ciągłej poprawie".

 6. eurogerecja 29.06.2015

  Greckie euro mniej warte niż niemieckie

  "Euro jest euro tylko, jeśli może swobodnie krążyć po całej unii" - napisał Guntram Wolff, szef brukselskiego think tanku Bruegel w poniedziałkowym komentarzu.

 7. gosipry 29.06.2015

  Gowin zapowiada repolonizację banków!

  KNF ma instrumenty, za pomocą których może nakłonić zagraniczne banki do sprzedaży własnych akcji.

 8. mid-epa048232612 29.06.2015

  Grecja zamyka banki

  Decyzja o zamknięciu banków była wynikiem niedzielnego zamrożenia przez Europejski Bank Centralny (EBC) pożyczek ratunkowych dla greckich banków.

Facebook