Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nadodrzańska ropa z łupków

03.09.2012

Niedaleko Nowej Soli odkryto złoża ropy łupkowej. Prowadząca rozpoznanie międzynarodowa Grupa San Leon nie podaje na razie informacji o wielkości złóż.

Przez najbliższych kilka tygodni potrwają badania testowe. Dopiero ich wyniki pozwolą firmie podjąć decyzję czy eksploatacja złóż będzie opłacalna.

Zdaniem Janusza Kowalskiego, eksperta ds. bezpieczeństwa energetycznego, warunki geologiczne w Polsce sprzyjają wydobyciu tego typu surowca. „Struktura geologiczna Polski jest bardzo podobna do struktury geologicznej w USA. Pozwala to mieć nadzieję, że można wydobywać na skalę przemysłową nie tylko gaz łupkowy, ale również ropę z łupków. Ta ostatnia informacja z okolic Nowej Soli, że możliwe jest tam wydobycie ropy z łupków, każe przyspieszyć prace szczególnie Polskich spółek, które nie posiadają własnych technologii wydobycia węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych. Chodzi o PGNiG, kontrolowany przez skarb państwa. Ta spółka musi jak najszybciej tę technologię zdobyć. Musi pozyskać partnerów np. ze Stanów Zjednoczonych”- wskazuje ekspert.    

Gaz łupkowy
i ropa występują w skałach tego samego rodzaju, choć pokłady ropy z reguły zlokalizowane są znacznie płycej. W związku z tym Polska musi wyspecjalizować nowe technologie wydobycia, ale powinna też stworzyć podstawy prawne, którymi rząd Donalda Tuska nie chce się zajmować.

„Problem polega również na tym, że kwestia stworzenia ram prawnych do wydobycia ropy naftowej z łupków i samych gazów wymaga działań rządu, które niestety nie następują. Chodzi na przykład o ustawę dotyczącą opodatkowania wydobycia węglowodorów. Wbrew lobby różnych komentatorów związanych z firmami zainteresowanymi wydobyciem, czy lobby komentatorów związanych z GAZPROM-em, którzy negują sens tego typu działań. Wszystko co znajduje się pod ziemią należy do Polaków, należy do skarbu państwa. Polska powinna czerpać z tego dochody odkładając je np. na fundusz emerytalny tak jak jest to chociażby w Norwegii.” – dodaje Janusz Kowalski.


mall, Radio Maryja
[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. banki1a 25.04.2015

  Protest frankowiczów w Warszawie

  Osoby, które mają kredyty we frankach szwajcarskich protestowały w Warszawie.

 2. DSC0044 24.04.2015

  NIK krytycznie o eksploatacji kopalin

  Na nieskuteczne przeciwdziałanie nielegalnemu wydobywaniu piasku i żwiru zwróciła uwagę Najwyższa Izba Kontroli.

 3. mid-15424072 24.04.2015

  Siemoniak tłumaczy wybór śmigłowców

  Oferty zakładów lotniczych z Mielca i Świdnika nie spełniły wymogów – twierdzi MON.

 4. sxcstrzalkawdol 24.04.2015

  Mamy mniej bezrobotnych

  Bezrobocie w marcu wyniosło 11,7 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. W lutym było to 12 proc. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1 mln 860, 6 tys. i była niższa niż przed miesiącem o 58,1 tys. osób.

 5. NIEBOso 23.04.2015

  Bank z kosmiczną karą!

  Aż 2,5 miliarda dolarów kary za swą rolę w manipulowaniu stopą Libor zapłaci Deutsche Bank! To wynik ugody zawartej przez niemiecki bank z władzami USA i W. Brytanii. Poinformował o tym nowojorski organ nadzoru finansowego.

 6. tomalaboruckaSI 23.04.2015

  Dymisja w GDDKiA

  Premier Ewa Kopacz odwołała na wniosek minister Ewy Kopacz z funkcji p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Ewę Tomalę-Borucką. Na p.o. Generalnego Dyrektora został tymczasowo powołany Tomasz Rudnicki, dotychczasowy zastępca Generalnego Dyrektora DKiA.

 7. contenery 23.04.2015

  Wielki skok polskiego eksportu

  Zagraniczna sprzedaż produktów z naszego kraju, w ciągu ostatnich 25 lat wzrosła o ponad 2000 proc. – wynika z raportu Forum Przedsiębiorców.

 8. LNG 23.04.2015

  Nowa inwestycja Gaz-Systemu

  Rozpoczęły się prace mające na celu realizację połączenia gazowego Polska-Słowacja.

Facebook