Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nadodrzańska ropa z łupków

03.09.2012

Niedaleko Nowej Soli odkryto złoża ropy łupkowej. Prowadząca rozpoznanie międzynarodowa Grupa San Leon nie podaje na razie informacji o wielkości złóż.

Przez najbliższych kilka tygodni potrwają badania testowe. Dopiero ich wyniki pozwolą firmie podjąć decyzję czy eksploatacja złóż będzie opłacalna.

Zdaniem Janusza Kowalskiego, eksperta ds. bezpieczeństwa energetycznego, warunki geologiczne w Polsce sprzyjają wydobyciu tego typu surowca. „Struktura geologiczna Polski jest bardzo podobna do struktury geologicznej w USA. Pozwala to mieć nadzieję, że można wydobywać na skalę przemysłową nie tylko gaz łupkowy, ale również ropę z łupków. Ta ostatnia informacja z okolic Nowej Soli, że możliwe jest tam wydobycie ropy z łupków, każe przyspieszyć prace szczególnie Polskich spółek, które nie posiadają własnych technologii wydobycia węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych. Chodzi o PGNiG, kontrolowany przez skarb państwa. Ta spółka musi jak najszybciej tę technologię zdobyć. Musi pozyskać partnerów np. ze Stanów Zjednoczonych”- wskazuje ekspert.    

Gaz łupkowy
i ropa występują w skałach tego samego rodzaju, choć pokłady ropy z reguły zlokalizowane są znacznie płycej. W związku z tym Polska musi wyspecjalizować nowe technologie wydobycia, ale powinna też stworzyć podstawy prawne, którymi rząd Donalda Tuska nie chce się zajmować.

„Problem polega również na tym, że kwestia stworzenia ram prawnych do wydobycia ropy naftowej z łupków i samych gazów wymaga działań rządu, które niestety nie następują. Chodzi na przykład o ustawę dotyczącą opodatkowania wydobycia węglowodorów. Wbrew lobby różnych komentatorów związanych z firmami zainteresowanymi wydobyciem, czy lobby komentatorów związanych z GAZPROM-em, którzy negują sens tego typu działań. Wszystko co znajduje się pod ziemią należy do Polaków, należy do skarbu państwa. Polska powinna czerpać z tego dochody odkładając je np. na fundusz emerytalny tak jak jest to chociażby w Norwegii.” – dodaje Janusz Kowalski.


mall, Radio Maryja
[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. Czarnecki-yt-si 21.08.2014

  Rosja wkurzona na Czarneckiego

  Przewodniczącemu rosyjskiej Dumy nie spodobały się propozycje kolejnych sankcji przedstawione przez wiceszefa Parlamentu Europejskiego.

 2. owocewarzywaSI 21.08.2014

  Owoce i warzywa objęte embargiem trafią do banków żywności

  Współpracę z ministerstwem rolnictwa podjęły cztery główne organizacje charytatywne: Caritas Polska, Federacja Polskich Banków Żywności, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Polski Czerwony Krzyż.

 3. LNGcarrierSI 21.08.2014

  Litwa uniezależnia się od Gazpromu

  W ciągu pięciu najbliższych lat Norwegia dostarczy Litwie po 540 mln m3 gazu rocznie - to minimum, konieczne do pracy terminalu w Kłajpedzie.

 4. ukraina-ok-stef 21.08.2014

  Wojna na Ukrainie ryzykiem dla eurostrefy

  Według analityków w przypadku deeskalacji napięcia "europejskie wskaźniki, zwłaszcza w Niemczech mogą się szybko odbić".

 5. jedzenie 21.08.2014

  Białoruś nakarmi Rosję?

  Putin wciąż może liczyć na lojalność Mińska. "Białoruś jest gotowa zwiększyć w tym roku dostawy artykułów żywnościowych do Rosji o 15-50 proc." - oświadczył wicepremier Białorusi Michaił Rusy.

 6. eco2 20.08.2014

  Na rosyjskim embargu moga skorzystać ubodzy Polacy

  Warzywa i owoce, których nie przyjmie Rosja trafi do najbardziej potrzebujących Polaków. Są już przygotowywane banki żywności.

 7. eco 20.08.2014

  Firmy będą karane za to, że nie są eko

  Przeprowadzona przez Inspekcję Handlową kontrola wykazała, że 22 proc. towarów ekologicznych nie spełnia określonych wymogów.

 8. putin38 20.08.2014

  Nowe sankcje w interesie Polski

  Polska posiada szczególny mandat, by domagać się skutecznych działań od społeczności międzynarodowej na różnych poziomach.

Facebook