Jedynie prawda jest ciekawa


LOT: Zyski i nowe połączenia

05.05.2017

Linia inwestuje w samoloty i uruchamia nowe połączenia.

Polskie Linie Lotnicze LOT, które za rządów PO-PSL chciano sprywatyzować, teraz odnotowują zyski finansowe. Linia inwestuje w samoloty i uruchamia nowe połączenia. W minionym roku polski przewoźnik zarobił blisko 300 mln złotych — czytamy na portalu Radia Maryja.

Polskie Linie Lotnicze LOT to narodowy przewoźnik i narodowe dobro. Od lat linie te promują Polskę na całym świecie. W związku z tym ochrona dobrej marki LOT-u w Polsce i zagranicą wymaga szczególnych działań.

Mimo, że rząd koalicji PO–PSL „wpompował” w LOT pół mld zł, to polski przewoźnik szacował ogromne straty. Od 2007 roku sytuacja finansowa LOT- u z roku na rok się pogarszała. W 2015 roku spółka straciła ponad 300 mln złotych.

Z LOT-u, jak pokazał raport Najwyższej Izby Kontroli z 2012 roku, były w tym czasie wyprowadzane pieniądze. Działo się to poprzez zawieranie umów, które były niezgodne z procedurami obowiązującymi wewnątrz LOT-u. W 2015 roku ta sytuacja była tragiczna — powiedział dr Lech Jańczuk, politolog.

Ciosem dla Polskich Linii Lotniczych LOT było również wejście na rynek Linii OLT Express powiązanej finansowo z Amber Gold. Ówczesny premier Donald Tusk mówił, że jedyną alternatywną dla ciągłych kłopotów finansowych państwowego przewoźnika jest prywatyzacja.

Jestem po długiej rozmowie z ministrem skarbu i z prezesem PLL LOT. Nie ulega wątpliwości, że jeśli nie chcemy dalej wrzucać do tej studni bez dna publicznych środków, to jedyną realną alternatywą dla scenariusza ciągle powtarzających się kłopotów jest prywatyzacja — stwierdził Donald Tusk w wypowiedzi z 2 kwietnia 2013 r.

Sytuacja zmieniła się za rządów Prawa i Sprawiedliwości, który zastosował silną kontrolę wypływu środków z LOT–u.

W tej chwili LOT nie tylko notuje zyski finansowe, ale również rozwija nowe połączenia lotnicze — zwrócił uwagę Lech Jańczuk.

W ubiegłym roku Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły 23 nowe połączenia w tym do Tokio i Seulu. W tym roku dołączy 13 nowych kierunków, wśród nich połączenia do stolicy Kazachstanu Astany, do czarnogórskiej Podgoricy, chorwackiej Puli, Stuttgartu i do Kaliningradu. W planach jest także Tel–Awiw.

Do stolicy Izraela będzie można polecieć z Gdańska, Wrocławia i Poznania oraz Lublina.

Cieszymy się, że przewoźnik narodowy współpracuje również z naszym lotniskiem, nie tylko z lotniskiem centralnym, ale także z lotniskiem regionalnym i uruchamia połączenia, które są dla regionu potrzebne — wskazuje Piotr Jankowski z Portu Lotniczego Lublin.

Dzięki nowej strategii, którą LOT wdraża od zeszłego roku Polacy mogą latać do Newark i do Los Angeles.

[Budynek zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT, fot. Kpalion/commons.wikimedia.org]

ems/Radio Maryja

Warto poczytać

 1. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 2. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 3. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 4. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 5. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 6. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 7. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 8. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook