Jedynie prawda jest ciekawa


LOT: Zyski i nowe połączenia

05.05.2017

Linia inwestuje w samoloty i uruchamia nowe połączenia.

Polskie Linie Lotnicze LOT, które za rządów PO-PSL chciano sprywatyzować, teraz odnotowują zyski finansowe. Linia inwestuje w samoloty i uruchamia nowe połączenia. W minionym roku polski przewoźnik zarobił blisko 300 mln złotych — czytamy na portalu Radia Maryja.

Polskie Linie Lotnicze LOT to narodowy przewoźnik i narodowe dobro. Od lat linie te promują Polskę na całym świecie. W związku z tym ochrona dobrej marki LOT-u w Polsce i zagranicą wymaga szczególnych działań.

Mimo, że rząd koalicji PO–PSL „wpompował” w LOT pół mld zł, to polski przewoźnik szacował ogromne straty. Od 2007 roku sytuacja finansowa LOT- u z roku na rok się pogarszała. W 2015 roku spółka straciła ponad 300 mln złotych.

Z LOT-u, jak pokazał raport Najwyższej Izby Kontroli z 2012 roku, były w tym czasie wyprowadzane pieniądze. Działo się to poprzez zawieranie umów, które były niezgodne z procedurami obowiązującymi wewnątrz LOT-u. W 2015 roku ta sytuacja była tragiczna — powiedział dr Lech Jańczuk, politolog.

Ciosem dla Polskich Linii Lotniczych LOT było również wejście na rynek Linii OLT Express powiązanej finansowo z Amber Gold. Ówczesny premier Donald Tusk mówił, że jedyną alternatywną dla ciągłych kłopotów finansowych państwowego przewoźnika jest prywatyzacja.

Jestem po długiej rozmowie z ministrem skarbu i z prezesem PLL LOT. Nie ulega wątpliwości, że jeśli nie chcemy dalej wrzucać do tej studni bez dna publicznych środków, to jedyną realną alternatywą dla scenariusza ciągle powtarzających się kłopotów jest prywatyzacja — stwierdził Donald Tusk w wypowiedzi z 2 kwietnia 2013 r.

Sytuacja zmieniła się za rządów Prawa i Sprawiedliwości, który zastosował silną kontrolę wypływu środków z LOT–u.

W tej chwili LOT nie tylko notuje zyski finansowe, ale również rozwija nowe połączenia lotnicze — zwrócił uwagę Lech Jańczuk.

W ubiegłym roku Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły 23 nowe połączenia w tym do Tokio i Seulu. W tym roku dołączy 13 nowych kierunków, wśród nich połączenia do stolicy Kazachstanu Astany, do czarnogórskiej Podgoricy, chorwackiej Puli, Stuttgartu i do Kaliningradu. W planach jest także Tel–Awiw.

Do stolicy Izraela będzie można polecieć z Gdańska, Wrocławia i Poznania oraz Lublina.

Cieszymy się, że przewoźnik narodowy współpracuje również z naszym lotniskiem, nie tylko z lotniskiem centralnym, ale także z lotniskiem regionalnym i uruchamia połączenia, które są dla regionu potrzebne — wskazuje Piotr Jankowski z Portu Lotniczego Lublin.

Dzięki nowej strategii, którą LOT wdraża od zeszłego roku Polacy mogą latać do Newark i do Los Angeles.

[Budynek zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT, fot. Kpalion/commons.wikimedia.org]

ems/Radio Maryja

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook